Szele Tamás: Prigozsin hullócsillaga

Putyin ölelkezne Lukasenkóval, de a téeszelnök ravasz, megkenekedett hájjal, hogy kicsússzon a medve-ölelésből – most még kicsúszhat, de őszre, meglehet, oda lesz minden egérút, hagynia kell, hogy az országán keresztül támadja meg az orosz hadsereg Ukrajnát, már ha erre egyáltalán sor kerül.

Nem volna túl okos húzás, és ha a fehérorosz hadsereg részt vesz benne, mind egy szálig odavész – de őszig még sok minden történhet.

Putyin viszont Szentpéterváron jártában meglátogatta Beglov kormányzót, mire fel Prigozsin azonnal gutaütéshez közeli állapotba került: nem is csoda, régi, meghitt ellenségek ők ketten Beglovval. Ha Putyin szóbaáll az egyikkel, azt jelenti, sértegetni akarja a másikat: úgy néz ki, hogy megyen már Prigozsin csillaga lefelé az orosz égboltozatról, ha ugyan nem hullik máris. Bár zuhanni inkább maga Prigozsin fog, valami magas ablakból, ha csoda nem történik.

De lássuk a konkrét híreket, melyeket ma is az ISW napi jelentése alapján válogattam össze.

A Kreml magas rangú vezetői továbbra is magas szintű megbeszéléseket folytatnak a fehérorosz nemzeti vezetéssel – ez a tevékenység megteremtheti a feltételeket egy Ukrajna elleni orosz támadáshoz Fehéroroszországból, bár nem feltétlenül és nem a következő hetekben. Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter és Viktor Hrenin fehérorosz védelmi miniszter egy január 19-i telefonbeszélgetésen nem részletezett kétoldalú katonai együttműködésről, nem részletezett stratégiai elrettentő intézkedések végrehajtásáról, valamint a közös orosz-belorusz regionális csapatösszevonás (RGV) „előkészítésében elért haladásról” tárgyaltak. január 19-én Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Minszkben találkozott Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnökkel, és egy nem részletezett orosz-belorusz „közös elképzelésről” tárgyaltak Oroszország ukrajnai háborújával kapcsolatban. Lavrov és Szergej Alejinik fehérorosz külügyminiszter megvitatták, hogy Oroszország és Fehéroroszország hogyan győzheti le az államok ellen folyó nyugati hibrid háborút, és aláírtak egy nem részletezett együttműködési memorandumot a „biológiai biztonság garantálásáról.” Ez a memorandum egy meglévő orosz információs művelet fokozásának vezető jele lehet, amely hamisan azzal vádolja Ukrajnát, hogy vegyi és biokémiai fegyvereket fejleszt az állítólagos amerikai finanszírozású ukrajnai biolaborokban, ami része volt a Kreml ürügyének a 2022. februári invázióhoz.

A legveszélyesebb cselekvési irány (MDCOA) egy 2023 elején Fehéroroszországból indított újabb orosz támadás Ukrajna ellen kevésbé tűnik valószínűnek, tekintettel a jelenlegi orosz katonai tevékenységre Fehéroroszországban. Egy 2023 végén Fehéroroszországból indított új támadás MDCOA-ja valószínűbbnek tűnik. A jelenleg Fehéroroszországban állomásozó orosz erők kiképzési rotáción vesznek részt, és átcsoportosítják őket a kelet-ukrajnai harcokba. 2023 téli vagy tavaszi, Ukrajna elleni támadáshoz szükséges parancsnoki és irányítási struktúrákat, amelyekről az ukránok 2022 végén figyelmeztetéseket adtak ki, nem lehet megfigyelni. Valószínűbbnek tűnik, hogy az orosz erők egy új MDCOA feltételeit teremthetik meg, amely 2023 végén Fehéroroszországból támadja meg Ukrajnát, tekintettel a közelmúltbeli ukrán hírszerzési jelentésekre, amelyek szerint Oroszország és Fehéroroszország nagyszabású gyakorlatokat tervez (Zapad 2023 és Szövetségi Pajzs 2023), valószínűleg 2023 szeptemberében. Az ISW ezért módosítja előrejelzését; a jelenlegi becsült MDCOA egy orosz támadás Ukrajna ellen fehérorosz területről 2023 végén. Ez nem egyszerűen a korábbi MDCOA időkeretének eltolása. Ez egy teljesen új MDCOA, mivel más körülmények között következne be. Oroszország egyrészt befejezte a 2022. őszi éves sorozási ciklust, és már jócskán benne lesz a 2023. tavaszi ciklusban, másrészt 2023 őszére egy vagy több további tartalékos behívót is teljesíthet. Ezen COA késleltetett ütemezése lehetővé teheti Oroszország hadiiparának, hogy kellőképpen felkészüljön arra, hogy egy újbóli fehéroroszországi invázióhoz szükséges hadianyag nagyobb részét biztosítsa, mint amennyit Oroszország ezen a télen biztosítani tud. Az ISW továbbra is úgy értékeli, hogy egy Ukrajna elleni orosz támadás Fehéroroszországból az előrejelzési lehetőségek között ezen a télen továbbra is nagyon valószínűtlen forgatókönyv, 2023 őszén pedig valószínűtlen, de valószínűbb.

Az orosz nacionalista katonai bloggerek továbbra is kritizálják az orosz erők Fehéroroszországból történő ukrajnai támadásának gondolatát. Az orosz milbloggerek továbbra is negatívan reagálnak minden alkalommal, amikor felbukkan az orosz erők Fehéroroszország felől történő ukrajnai támadásának gondolata. Az egyik milblogger kijelentette, hogy rossz ötlet Oroszország számára a front jelentős kiterjesztése Fehéroroszország felől, mivel az orosz erők harctéri teljesítménye javult a front tömörítése után, azt követően, hogy Oroszország kivonult Felső-Herszonból. Ez a milblogger kijelentette, hogy az orosz hadsereg nem rendelkezik azzal a képességgel, hogy több előrenyomulási tengely mentén mélyen Ukrajnába vetüljön, ahogy Oroszország 2022 elején megpróbálta, és amellett érvelt, hogy Oroszország prioritásként kezelje egy erős hagyományos haderő újjáépítését, amely képes a NATO ellen harcolni.

Lavrov támadta az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet (EBESZ), aláhúzva, hogy a Kreml nem támogathat egy harmadik minszki típusú megállapodást. Lavrov azzal vádolta a NATO-t és az Európai Uniót, hogy az EBESZ-t Oroszország ellen használja, és hamisan állította, hogy az EBESZ csak azért egyezett bele a minszki megállapodásokba (a sikertelen tűzszüneti megállapodásokba, amelyek elfogadására a Kreml kényszerítette Ukrajnát 2014-2015-ben, és amelyek Ukrajna szuverenitását aláásó jelentős politikai engedményeket írtak elő), hogy időt nyerjen az Oroszország elleni háború előkészítésére. Lavrov azzal vádolta az EBESZ különleges megfigyelő missziójának meg nem nevezett ukrajnai személyzetét, hogy segítette Ukrajnát a donbászi civilek elleni katonai műveletek végrehajtásában.

Az EBESZ kulcsfontosságú semleges fél volt az első két minszki megállapodás végrehajtásában 2014-ben és 2015-ben. Lavrov támadása az EBESZ ellen azt jelzi, hogy Moszkva nem hajlandó a jövőben komoly együttműködést folytatni az EBESZ-szel, ami egy újabb, a minszki megállapodásokhoz hasonló tűzszünethez szükséges lenne. Lavrov támadása lehet egy kísérlet arra is, hogy igazolja, hogy az orosz erők a jelentések szerint illegálisan lefoglalták az EBESZ terepjáróit az orosz harci műveletek támogatására a Luhanszki területen.

Lukasenko továbbra is úgy egyensúlyoz a Kremllel szemben, hogy Fehéroroszországot az Oroszország által uralt uniós államon belüli szuverén államnak állítja be. Lukasenko Lavrovval folytatott találkozójának felolvasása szerint ő és Lavrov meghatározta az együttműködés nem részletezett területeit, hogy „minden tekintetben megőrizzék a két ország szuverenitását.” Ez a retorika összhangban van Lukasenko régóta tartó törekvéseivel, hogy elkerülje a fehérorosz szuverenitás átengedését a Kreml által uralt uniós állam struktúrának.

A Kreml fokozza információs hadműveletét annak a hamis narratívának a népszerűsítésére, hogy a háború eszkalálódni fog, ha Ukrajna olyan fegyvereket kap, amelyek képesek csapást mérni a megszállt Krímben lévő orosz erőkre. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője január 19-én reagált a New York Times azon jelentésére, miszerint amerikai tisztviselők fontolgatják, hogy Kijevnek olyan fegyvereket adnak, amelyek képesek csapást mérni az orosz katonai infrastruktúrára a megszállt Krímben és Dél-Ukrajnában. Peszkov kijelentette, hogy a Krímben lévő orosz erőket fenyegetni képes nagy hatótávolságú fegyverek nyugati biztosítása Ukrajnának „új minőségi szintre emeli a konfliktust, ami nem tesz jót a globális és páneurópai biztonságnak.” Peszkov hozzátette, hogy már az ilyen fegyverek biztosításáról szóló vita is „potenciálisan rendkívül veszélyes”, de aztán megjegyezte, hogy Ukrajna már rendelkezik olyan fegyverekkel, amelyeket megszállt ukrajnai területek elleni csapásra használ. A Krím jogilag ukrán terület, és Ukrajnának a fegyveres konfliktusok törvényei és normái szerint jogában áll csapást mérni a Krímben lévő orosz katonai célpontokra. A nemzetközi jog és normák értelmében jogában állna az oroszországi célpontok megtámadása is, mivel a megszálló ország nem tart fenn menedékjogot a saját területén lévő katonai célpontok tekintetében.

Peszkov fenyegetései egy olyan orosz információs művelet részei, amelynek célja, hogy elriassza a nyugati támogatást Ukrajnától, és nem felelnek meg Oroszország tényleges képességeinek a Nyugat elleni eszkalációra. A Kreml tisztviselői a múltban is tettek hasonló fenyegetéseket a kiválasztott nyugati biztonsági támogatással kapcsolatban, és valószínűleg a jövőben is így fognak tenni. Az orosz hadseregnek azonban nincs meg a képessége arra, hogy hagyományos háborús erőfeszítéseit Ukrajnában eszkalálja, és jelenlegi állapotában biztosan nem képes sikeres hagyományos katonai műveleteket végrehajtani a Nyugat és a NATO ellen. Oroszország súlyosan meggyengítette a NATO-val szembeni katonai pozícióját azáltal, hogy katonai egységeket és felszereléseket – beleértve a légvédelmi rendszereket is – telepített a NATO-tól távolabbra és Ukrajnába, és szörnyű veszteségeket szenvedett emberekben és hadianyagban. A Kreml egyébként soha nem értékelte, hogy képes lenne legyőzni a NATO-t egy hagyományos háborúban, ez az értékelés pedig hibrid hadviselési doktrínájának középpontjában állt. A Kreml igyekszik minimalizálni az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai segítséget azáltal, hogy félelmeket szít egy olyan eszkalációtól, amelyet Oroszország nem tud végrehajtani. Vlagyimir Putyin orosz elnök győzelmi elmélete valószínűleg attól függ, hogy Putyin arra akarja-e kényszeríteni népét, hogy harcoljon, amíg a Nyugat hajlandósága, hogy támogassa Ukrajnát, esetleg elmúlik.

Nagyon valószínűtlen, hogy a Kreml nukleáris fegyvereket is bevetne Ukrajnában, és rendkívül valószínűtlen, hogy a Nyugat ellen is bevetné azokat, annak ellenére, hogy következetesen a megfáradt nukleáris eszkalációs fenyegetésekre támaszkodik. Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese a NATO-parancsnokság január 20-ra tervezett németországi ülésére reagálva január 19-én kijelentette, hogy a nyugati tisztviselők nem értik, hogy „egy atomhatalom veresége egy hagyományos háborúban kiválthatja egy nukleáris háború kitörését.” Medvegyev azzal érvelt, hogy „az atomhatalmak (mint az Orosz Föderáció) nem veszítettek olyan nagy konfliktusokat, amelyektől a sorsuk függ.” Medvegyev rendszeresen tesz túlzó és lázító megjegyzéseket, beleértve a nukleáris eszkalációval való fenyegetést is, az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatás gyengítését célzó orosz információs műveletek támogatására, amelyek nem állnak összhangban a Kreml tényleges álláspontjával az ukrajnai háborúval kapcsolatban. Medvegyev következetesen uszító retorikája arra utalhat, hogy a Kreml bátorította őt a szélsőséges beszédmód népszerűsítésére, amelynek célja, hogy megijessze és elrettentse a Nyugatot attól, hogy további katonai segítséget nyújtson Ukrajnának az Oroszországgal való eszkalációtól való félelem miatt, vagy hogy egyszerűen csak folytatja a szélsőséges retorikai szabadszájúság mintáját. Az ISW továbbra is úgy értékeli, hogy az orosz tisztviselőknek nem áll szándékukban atomfegyvereket bevetni Ukrajnában vagy máshol, és semmiképpen sem válaszul az egyes fegyverrendszerek rendelkezésre bocsátására.


Vlagyimir Putyin orosz elnök egyre inkább a Wagner-csoport finanszírozójának, Jevgenyij Prigozsinak az ellenfelei oldalára áll, valószínűleg egy folyamatos próbálkozás keretében, melynek célja, hogy csökkentse Prigozsin befolyását Oroszországban. Putyin 2023. január 18-án találkozott 2022. március eleje óta először Szentpétervár kormányzójával, Alekszandr Beglovval – Prigozsin egyik nyílt ellenségével –, hogy megvitassák Szentpétervár szerepét az orosz háborús erőfeszítésekben. 2023. január 18-án Beglov kijelentette, hogy a város három önkéntes zászlóaljat alakított, amelyek az orosz Nyugati Katonai Körzet (WMD) keretében támogatják Oroszország ukrajnai invázióját. Az ISW korábban arról számolt be, hogy Prigozsin intenzív kampányt indított az orosz Állami Duma tisztviselőinek petíciójával, hogy távolítsák el Beglovot hivatalából, és még az orosz főügyészséget is felszólította, hogy nyomozzon Beglov ellen hazaárulás miatt, amiért nem támogatta megfelelően az orosz háborús erőfeszítéseket. Prigozsinhoz kötődő kiadványok 2022 nyarán leleplező cikkeket is közöltek Beglovról, azt állítva, hogy Beglov szándékosan akadályozta a három helyi önkéntes zászlóaljba való toborzásra irányuló hirdetési erőfeszítéseket. Prigozsin azt is sugallta, hogy segített Beglovnak a kormányzói posztért folytatott kampányban – azt állítva, hogy ő építette fel Beglov karrierjét, és több javaslatot tett az adminisztráció javítására.

Putyin demonstratív találkozója Beglovval és konkrét megbeszélésük Beglovnak a háborús erőfeszítésekhez való hozzájárulásáról közvetlenül megkérdőjelezi Prigozsin folyamatos törekvését, hogy saját tekintélyét érvényesítse Beglov és Szentpétervár felett. Putyin nemrégiben újra kinevezte Alekszandr Lapin vezérezredest, a Központi Katonai Körzet (CMD) korábbi parancsnokát az orosz szárazföldi erők vezérkari főnökévé annak ellenére, hogy Lapint jelentős kritikák érték a szilovik frakció részéről, amelynek Prigozsin is prominens tagja. Putyin emellett megduplázta azt a hivatalos retorikát, hogy csak az orosz hadsereg járult hozzá a Donyecki Területen található Szoledar elfoglalásához, elutasítva Prigozsin állításait, miszerint a taktikai győzelmet a Wagner-erők vitték véghez. Putyin valószínűleg Prigozsin prominenciáját próbálja csökkenteni az újra megjelenő hivatásos orosz katonák és orosz kormánytisztviselők javára.


Prigozsin mindazonáltal továbbra is a Wagner-csoport taktikai sikerére vonatkozó állításokat használja fel pozíciójának növelésére, valószínűleg elmélyítve az orosz védelmi minisztériummal az orosz információs térben való befolyásért folytatott konfliktust. Prigozsin január 19-én azt állította, hogy a Wagner-csoport elemei elfoglalták a Donyecki Területen található Kliscsivkát, és hangsúlyozta, hogy a Wagner-csoport erői felelősek kizárólagosan a Bakhmutól délre történt taktikai előrenyomulásért. Ez a kijelentés az első alkalom, hogy Prigozsin személyesen közölte egy állítólagos orosz taktikai siker hírét, és valószínűleg támogatja Prigozsin azon törekvését, hogy sikeres független háborús vezetőként népszerűsítse magát. Orosz források nagyrészt úgy reagáltak Prigozsin állítására, mintha az egy hivatalos megerősítés lenne, hogy az orosz erők elfoglalták a települést.

Prigozsin bejelentése széles körű beszélgetést generált az orosz milbloggerek körében a település orosz elfoglalásának hadműveleti jelentőségéről. Az orosz védelmi minisztérium január 18-i bejelentése a Donyecki Területen fekvő Szoledar melletti Szil elfoglalásáról sokkal kevesebb beszélgetést és izgalmat generált az orosz milbloggerek körében. Az orosz védelmi minisztérium korábban megpróbálta lekicsinyelni a Wagner-csoport részvételét a szomszédos Szil elfoglalásában azzal, hogy január 18-án a Wagner-csoport harcosaira „rohamosztagok önkénteseiként” hivatkozott. Az orosz védelmi minisztérium az orosz hadműveletekről szóló beszámolóiban az orosz egységekre vonatkozóan konkrétabb megfogalmazásokat kezdett használni, valószínűleg azért, hogy nagyobb felelősséget vállaljon a taktikai előretörésekért, és minimalizálja Prigozsin azon lehetőségét, hogy azt állítsa, hogy a Wagner-csoport erői az egyetlen orosz alakulatok, amelyek képesek taktikai előretöréseket biztosítani Ukrajnában. A Kreml valószínűleg tisztában van azzal, hogy Prigozsin közelmúltbeli dicsekvése a Wagner-csoport taktikai sikereivel nagyobb hatást váltott ki az orosz információs térben, mint a saját erőfeszítései, hogy az orosz hadsereget hatékony harcoló erőként mutassa be.


Valerij Geraszimov vezérkari főnök állítólag kijelentette, hogy a Wagner-csoport nem tartozik az orosz fegyveres erők struktúrájába. Geraszimov állítólag egy 2022. december 29-én kelt hivatalos levélben válaszolt Jevgenyij Sztupin moszkvai városi dumai parlamenti képviselőnek a Wagner-csoport státuszára és az Orosz Fegyveres Erőkkel való „operatív kölcsönhatására” vonatkozó megkeresésére, amelyet Sztupin január 19-én osztott meg a Telegramján. Sztupin kijelentette, hogy számos panaszt kapott választóitól, akiknek rokonai a Wagner-osztagokban szolgálnak, hogy nem tudnak kapcsolatba lépni olyan tisztviselőkkel, akik összekötnék őket a fronton lévő családtagjaikkal. Geraszimov a levélben kijelentette, hogy „a Sztupin által PMC Wagner néven említett szervezet nem tartozik az Orosz Föderáció Fegyveres Erőinek struktúrájához”, és hogy „az orosz védelmi minisztérium nem felelős a Wagner-katonákért.” Sztupin állította, hogy a levél valós, bár az ISW-nek nem áll rendelkezésére független bizonyíték állításának igazolására.

Egyértelmű bizonyítékok utalnak arra, hogy a Wagner-csoport az orosz parancsnoki lánc irányítása alatt működött. A Bellingcat vizsgálata megállapította, hogy a Wagner alapítója, Dmitrij Utkin jelentett a jelenlegi nyugati katonai körzet parancsnokának, Jevgenyij altábornagynak – más orosz katonai hírszerzési tisztviselők mellett –, amikor 2015-ben Nikiforov az orosz 58. kombinált hadsereg vezérkari főnöke volt. Az orosz védelmi minisztérium nemrégiben, január 13-án azt állította, hogy az orosz erők együttműködtek a Wagner-csoporttal. Az ISW úgy értékeli, hogy Geraszimov nyilvánvaló levele legalábbis az orosz kormány újabb célzott erőfeszítése Prigozsin befolyásának aláásására. A mostani közzététele ebből a szempontból figyelemre méltó. Egyrészt Geraszimovot január 11-én nevezték ki az ukrajnai orosz háborús erőfeszítések főparancsnokává, másrészt pedig a közel egy hónapos levelezés Sztupin általi közzététele egy összehangolt Kreml-kampány közepette történik, amelynek célja Prigozsin szárnyainak megnyirbálása.

A legfontosabb hírek röviden:

      • A Kreml magas rangú vezetői továbbra is magas szintű találkozókat tartanak a fehérorosz nemzeti vezetéssel – ez a tevékenység megteremtheti a feltételeket egy Ukrajna elleni orosz támadáshoz Fehéroroszországból, bár nem feltétlenül és nem a következő hetekben.
      • Egy újabb orosz támadás Ukrajna ellen Fehéroroszországból 2023 elején kevésbé tűnik valószínűnek, tekintettel a jelenlegi orosz katonai tevékenységre Fehéroroszországban, bár egy 2023 végi fehéroroszországi támadás valószínűbbnek tűnik.
      • Az ultranacionalista orosz milbloggerek továbbra is bírálják az orosz haderő Fehéroroszországból történő támadásának ötletét Ukrajna ellen.
      • Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megtámadta az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet (EBESZ), aláhúzva, hogy a Kreml nem támogathat egy harmadik minszki típusú megállapodást.
      • Lukasenko továbbra is úgy egyensúlyoz a Kreml ellen, hogy Fehéroroszországot az orosz uralom alatt álló uniós államon belüli szuverén államnak állítja be.
      • A Kreml továbbra is azt a hamis narratívát terjeszti, hogy a háború eszkalálódni fog, ha Ukrajna olyan fegyvereket kap, amelyek képesek az orosz haderőket támadni a megszállt Krímben.
      • A Kreml egyik szélsőséges szövetségese újra bevezette a nukleáris eszkalációs retorikát, amelynek célja, hogy elriassza a nyugati döntéshozókat attól, hogy további katonai segítséget nyújtsanak Ukrajnának.
      • Vlagyimir Putyin orosz elnök egyre inkább a Wagner-csoport finanszírozójának, Jevgenyij Prigozsinnak az ellenségei oldalára áll, valószínűleg annak érdekében, hogy csökkentse Prigozsin befolyását Oroszországban.
      • Az, hogy Prigozsin továbbra is a Wagner-csoport állítólagos taktikai sikereit használja fel pozíciójának növelésére, valószínűleg elmélyíti az orosz védelmi minisztériummal az orosz információs térben való befolyásért folytatott konfliktust.
      • Az orosz vezérkari főnök, Valerij Geraszimov hadseregtábornok hivatalosan kijelenthette, hogy a Wagner-csoport nem tartozik az orosz fegyveres erők struktúrájába, és hogy az orosz hadsereg nem működik együtt Wagnerrel, annak ellenére, hogy számos bizonyíték van az ellenkezőjére.
      • Az ukrán csapatok a jelentések szerint folytatták az ellentámadást Szvatove közelében, és az orosz egységek Kreminna közelében korlátozott ellentámadásokat hajtottak végre.
      • Orosz források azt állították, hogy az orosz alakulatok elfoglalták Kliscsiivkát a Szoledar, Bakhmut és Avdiivka környékén folyamatban lévő orosz offenzív műveletek közepette.
      • Orosz források azt állították, hogy az orosz hadsereg helyi offenzív műveleteket hajtott végre a Zaporizzsjai Területen.
      • Az orosz tisztviselők állítólag folytatják a felkészülést a mozgósítás második hullámára.
      • Ukrán partizánok valószínűleg IED-támadást hajtottak végre Zaporizzsjai területen.

Ukrán ellentámadások (ukrán erőfeszítések az oroszok által megszállt területek felszabadítására)

Kelet-Ukrajna (Kelet-Harkiv terület-Nyugat-Luhanszk terület):

Orosz források arról számoltak be, hogy az ukrán egységek január 19-én folytatták az ellentámadást Szvatove közelében. Orosz milbloggerek azt állították, hogy az ukrán csapatok ellentámadást hajtottak végre Novoszelivszke (Szvatovétól 15 km-re északnyugatra) elfoglalására, és a település keleti részén lévő vasútállomásig nyomultak előre. Egy milblogger azt állította, hogy az ukránok erősítésre várnak, hogy folytassák az ellentámadást Kuzemivka (Szvatovétól 15 km-re északnyugatra) felszabadítására, amely állításuk szerint nem áll sem ukrán, sem orosz ellenőrzés alatt. Az ISW azonban nem készít értékeléseket konkrét jövőbeli ukrán műveletekről. A milblogger azt is állította, hogy orosz szabotázs- és felderítő csoportok tevékenykednek a frontvonal mentén Kolomijcsikától (10 km-re nyugatra Szvatovétól) Kamiankáig (63 km-re északnyugatra Szvatovétól), hogy segítsék az orosz tüzérségi egységek célpontjainak kijelölését. Az orosz védelmi minisztérium azt állította, hogy a nyugati katonai körzet (WMD) elemei a Szvatove-Kreminna vonal északi szektorában tevékenykednek.


Az orosz hadsereg január 19-én folytatta a korlátozott ellentámadásokat, hogy visszaszerezze elvesztett állásait Kreminna közelében. Szerhij Hajdaj, a Luhanszki Terület vezetője arról számolt be, hogy Kreminna külterületén és Dibrova közelében (Kreminnától 5 km-re délnyugatra) heves harcok folynak az orosz és ukrán csapatok között. Az ukrán vezérkar jelentette, hogy az ukrán egységek visszaverték az orosz támadásokat a Donyecki Területen lévő Ternyi (Kreminnától 17 km-re nyugatra) és a Luhanszki Területen lévő Bilohorivka (Kreminnától 12 km-re délre) közelében.

Orosz fő erőfeszítések – Kelet-Ukrajna:

Az orosz csapatok január 19-én folytatták a Szoledar körüli offenzív hadműveleteket. Az ukrán vezérkar jelentése szerint az ukrán hadsereg visszaverte az orosz támadásokat magának Szoledarnak a közelében, Verhokamjanszkénál (20 km-re északkeletre Szoledártól) és Szilnél (3 km-re északnyugatra Szoledartól). Orosz források azt állították, hogy az orosz alakulatok támadásokat hajtottak végre az ukrán megerősített állások ellen a Krasznopolivka-Rozdolivka-Veszele vonal mentén (7 km-re északra Szoledartól) és Blahodatne (2 km-re nyugatra Szoledartól). Orosz milbloggerek azt állították, hogy az orosz és ukrán csapatok harcba keveredtek Paraszkovijivka közelében (Szoledartól 5 km-re délnyugatra). Az ukrán vezérkar arról számolt be, hogy az ukrán egységek egy orosz támadást is visszavertek Kraszna Hora közelében (Szoledartól 5 km-re délnyugatra).


Orosz források azt állították, hogy az orosz csapatok január 19-én a Bakhmut körül folyó offenzív műveletek közepette elfoglalták Kliscsivkát (7 km-re délnyugatra Bakhmuttól). A Wagner-csoport finanszírozója, Jevgenyij Prigozsin azt állította, hogy a Wagner-csoport harcosai kizárólag Kliscsivkát foglalták el, és hogy a település körül folynak a harcok, bár az ISW nem tudja függetlenül megerősíteni, hogy az oroszok elfoglalták a települést. Orosz források azt állították, hogy Kliscsivka elfoglalása lehetővé tenné az orosz haderő számára, hogy elvágja a Kosztyantinivka-Bakhmut országutat (T0504-es országút), és fenyegesse az ukrán erőket Csasziv Jarban (13 km-re nyugatra Bakhmut-tól). Az ukrán vezérkar jelentése szerint az ukrán egységek visszaverték az orosz támadásokat magának Bakhmutnak a közelében, valamint Kliscsivka, Oleksandro-Shultinye (17 km-re délnyugatra Bakhmuttól) és Kurdjumivka (13 km-re délnyugatra Bakhmuttól) közelében. A január 18-án közzétett geolokációs felvételek szerint az orosz alakulatok valószínűleg csekély előrenyomulást hajtottak végre Bakhmut északkeleti külterületén. Orosz milbloggerek azt állították, hogy az orosz egységek csekély előrenyomulást hajtottak végre Bakhmut keleti és déli külterületén.

Az orosz hadsereg január 19-én folytatta az offenzív hadműveleteket Donyeck város-Avdiivka térségében. Az ukrán vezérkar jelentése szerint az ukrán csapatok visszaverték az orosz támadásokat Avdiivkától 32 km-re délnyugatra Vodyane, Marinka, Pobjeda és Paraszkoviivka közelében. Egy orosz milblogger azt állította, hogy az orosz alakulatok támadást intéztek Nevelszke közelében (15 km-re délnyugatra Avdiivkától), és áttörték az ukrán védelmet Pobieda közelében (32 km-re délnyugatra Avdiivkától), elérve egy helyi vasútállomást, bár az ISW nem tudja függetlenül ellenőrizni, hogy az orosz csapatok ezt megtették. Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy a Déli Katonai Körzet (SMD) elemei Donyeck város nyugati külterületén, valamint a Keleti Katonai Körzet (EMD) elemei Donyeck megye nyugati részén tevékenykednek. Az ukrán vezérkar arról számolt be, hogy az oroszok folytatták a rutinszerű közvetett tüzelést az érintkezési vonal mentén Donyeck és Zaporizzsja megye keleti részén.

Támogató erőfeszítések – déli tengely:

Orosz források azt állították, hogy az orosz hadsereg január 19-én folytatta a Zaporizzsjai Területen a helyi offenzív műveleteket. Vlagyimir Rogov, a Zaporizzsjai Terület megszállási helyettes vezetője azt állította, hogy az orosz csapatok négy, meg nem határozott települést foglaltak el Orikhiv közelében, amely egy ukrán ellenőrzésű település Zaporizzsja várostól mintegy 56 km-re délkeletre. Egy orosz milblogger azt állította, hogy az orosz egységek helyi offenzív műveletet hajtottak végre Orikhiv környékén, és hogy orosz felderítő és szabotázscsoportok felderítő-rohamozó műveleteket hajtanak végre Mali Scserbaki (Orikhivtől 18 km-re nyugatra), Sztyepove (Orikhivtől 21 km-re nyugatra), Mala Tokmacska (Orikhivtől 10 km-re délkeletre) és Nyesztyerjanka (Orikhivtől 12 km-re délnyugatra) közelében. Az orosz milblogger hozzátette, hogy ukrán alakulatok olyan információkat terjesztenek, hogy elvesztették az ellenőrzést e négy település felett, és Rogov az eredeti bejelentésében valószínűleg ezekre a településekre utalt. Az ukrán vezérkar ezekre az orosz állításokra válaszul azt állította, hogy az ukrán tüzérség legyőzte az orosz 58. Összhaderőnemi Hadsereg azon elemeit, amelyek megkísérelték ezt a támadást. Az ukrán vezérkar geolokációs felvételeket tett közzé, amelyeken ukrán tüzérség csapást mért az orosz erőkre Sztyepovétól délre, és arról számolt be, hogy az ukránok három orosz harckocsit és mintegy 30 katonát likvidáltak.

Az orosz erők január 19-én folytatták a rutinszerű tüzelést a kontaktvonal mentén Herszon, Zaporizzsja, Dnyipropetrovszk és Mikolajiv területeken. Egy ukrán tisztviselő arról számolt be, hogy az orosz erők továbbra is gyújtóbombákat használnak a megszállt területeken lévő polgári infrastruktúra ellen.

Az orosz mozgósítás hírei:

Egy orosz forrás továbbra is jelezte, hogy az orosz hatóságok valószínűleg egy második mozgósítási hullámra készülnek. Egy orosz milblogger január 19-én arról számolt be, hogy egy orosz állampolgár elment egy krasznodari katonai sorozási irodába, hogy önkéntesnek jelentkezzen, de az ottani tisztviselők azt mondták neki, hogy „várja meg a következő mozgósítást, vagy menjen Groznijba (a Csecsen Köztársaságba).” A jelentés szerint a katonai sorozási tisztviselők azt mondták a férfinak, hogy az önkéntes jelentkezéstől való eltiltás oka „titkos.” Ez a jelentés arra utalhat, hogy Ramzan Kadirov csecsen köztársasági vezető folytatja a párhuzamos katonai struktúra kiépítésére irányuló erőfeszítéseket. Az ISW úgy értékeli, hogy Groznij, Csecsen Köztársaság a tisztviselők általi említése valamiféle kapcsolatot sejtet az orosz állam és Kadirov párhuzamos katonai toborzási erőfeszítései között Csecsenföldön. Az ISW korábban már beszámolt arról, hogy Kadirov rutinszerűen népszerűsíti a csecsenföldi párhuzamos katonai struktúrák létrehozására irányuló erőfeszítéseit, hogy elnyerje Vlagyimir Putyin orosz elnök kegyeit, ellensúlyozza Jevgenyij Prigozsin Wagner-csoport finanszírozójának növekvő befolyását, és növelje Kadirov saját politikai és katonai befolyását.


Az orosz Állami Duma továbbviszi az Oroszországból elmenekült oroszok vagyonának elkobzását célzó projektet. Orosz források január 18-án arról számoltak be, hogy több, meg nem nevezett állami duma-képviselő dolgozik az országból elmenekült oroszok vagyonának elkobzásának (államosításának) végrehajtásán. Az ISW korábban arról számolt be, hogy Vjacseszlav Volodin, az orosz állami duma elnöke január 12-én javasolta, hogy Oroszország módosítsa büntető törvénykönyvét, hogy legalizálja az országból elmenekült oroszok magántulajdonának elkobzását. Nem minden orosz tisztviselő támogatja azonban ezt a megközelítést. Az ISW arról is beszámolt, hogy Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtótitkára ellenezte Volodin javaslatát, helyette az oroszok hazatérésének ösztönzése mellett érvelt, és kijelentette, hogy az országot elhagyó orosz állampolgárok „mindannyian a mi állampolgáraink, mind egyformán, és különböző okai lehetnek a távozásnak.” A magas rangú orosz vezetés továbbra is elhatárolódik ezektől a vitáktól, és lehet, hogy Volodint egy ilyen népszerűtlen rendelet arcaként szerepelteti, hogy a Kreml hivatalos irányvonala ehhez képest ésszerűbbnek tűnjön. Az orosz Állami Duma és tisztviselői következetesen támogatják a Kreml utasításait, és nem függetlenek az orosz végrehajtó hatalomtól, ami arra utal, hogy Volodin javaslata a Kremlből származhatott – vagy legalábbis annak magánjellegű támogatását élvezheti. Az ISW korábban már beszámolt arról, hogy mind Putyin, mind Prigozsin feltételeket szabott az orosz magántulajdon államosításához.

Az orosz fegyveres erők továbbra is küzdenek a dezertálással és a katonák alacsony moráljával. A BBC orosz szolgálata január 19-én megosztott egy különjelentést arról, hogy az orosz bíróságokhoz több mint 900 büntetőügy érkezett az orosz büntető törvénykönyv alapján – a legtöbb az „egység jogosulatlan elhagyása” cikkely alapján – az ukrajnai orosz invázió kezdete óta. A Meduza korábban arról számolt be, hogy az orosz kormány szeptember 24-én olyan módosításokat eszközölt a büntető törvénykönyvben, amelyek szigorították a „katonai szolgálat elleni bűncselekmények”, például a dezertálás, a függelemsértés és az engedetlenség büntetését, mindössze öt nappal azután, hogy Putyin mozgósítást hirdetett. Az ukrán hírszerzési főigazgatóság (GUR) január 18-án megosztott egy lehallgatott hangfelvételt, amelyen egy demoralizált orosz katonatiszt panaszkodik az egységében tapasztalható magas halálozási arányról és a katonai felszerelésük fogyatkozó készleteiről.


A megszállt területek hírei:

Ukrán partizánok valószínűleg IED-támadást hajtottak végre a Zaporizzsjai terület Melitopol körzetében lévő Kijlivkában. Az Ukrán Ellenállási Központ január 19-én arról számolt be, hogy ukrán partizánok IED-vel támadtak meg egy házat, ahol orosz katonák egy csoportja tartózkodott. Orosz források nem számoltak be partizántevékenységről a Zaporizzsjai Területen január 19-én.

Az orosz megszálló hatóságok folytatják az ukrán civilek és partizánok elrettentésére és őrizetbe vételére irányuló erőfeszítéseket a megszállt területeken. A Herszoni Terület megszállási belügyminisztériuma január 19-én azt állította, hogy a Herszoni Terület megszálló hatóságai két ukrán állampolgárt vettek őrizetbe a Herszoni Területen található Henicseszkben és a Szkadovszk közelében, azzal a váddal, hogy az ukrán erők számára információkat szolgáltattak az orosz katonai személyzet mozgásáról, felszereléséről és az ellenőrzőpontok helyéről. A Luhanszki Népköztársaság (LNK) belügyminisztériuma január 19-én bejelentette, hogy az LNK rendvédelmi szervei nem fogják büntetni a Luhanszki terület azon lakosait, akik önként leadják a fegyvereket és lőszereket, miután az LNK rendvédelmi szervei letartóztattak egy személyt, aki állítólag robbanóanyagot szállított a Luhanszki Területen lévő Kadiivkában. Szerhij Hlan, a Herszoni Terület ukrán katonai közigazgatási tanácsadója január 19-én kijelentette, hogy az orosz megszálló hatóságok házkutatásokat tartanak és magángazdaságokat fosztogatnak, amikor a megszállt Herszoni Területen lehetséges ukrán kollaboránsok után kutatnak.

Az orosz megszálló tisztviselők azt állították, hogy nem hajtják végre az ukrán „evakuáltak” számára az útlevelek kiadására vonatkozó intézkedéseket. Vlagyimir Szaldo, a herszoni megszállási adminisztráció vezetője január 19-én azt állította, hogy az orosz tisztviselők továbbra is biztosítanak lakhatást a megszállt Herszon területről kitelepített lakosoknak, de már nem követelik meg, hogy az ukrán állampolgárok orosz útlevelet szerezzenek, mielőtt az orosz törvények értelmében lakásigazolást kérnének.


Az orosz megszálló hatóságok továbbra is ukrán gyermekeket vesznek célba, hogy megszilárdítsák a társadalmi ellenőrzést a megszállt területeken. Szerhij Hajdaj, a Luhanszki Terület vezetője január 19-én kijelentette, hogy az orosz megszálló hatóságok azzal fenyegetőznek, hogy megfosztják az ukrán szülőket jogaiktól, ha nem küldik gyermekeiket orosz iskolákba a Luhanszki Területen. A közösségi médiában január 18-án közzétett videofelvételeken orosz egyenruhába öltözött ukrán gyerekek láthatóak, amint Mariupolban azt kiabálják: „Orosz vagyok”.

Az orosz megszálló tisztviselők továbbra is korlátozzák a civilek mozgását a megszállt ukrán területeken. Az Ukrán Ellenállási Központ január 19-én arról számolt be, hogy az orosz csapatok minden civil mozgást blokkolnak a Zaporizzsjai Területen található Enerhodarba és onnan kifelé, hogy a civileket emberi pajzsként használják – valószínűleg a Zaporizzsjai Területen nemrégiben megkezdett támadó műveleteikkel összefüggésben. Az Ukrán Ellenállási Központ hozzátette, hogy az orosz hadsereg 10-15 ezer civilt ejtett csapdába Enerhodarban, és az orosz erők katonai felszerelést és személyzetet rejtegetnek a civilek között. Ivan Fedorov, Melitopol ukrán polgármestere a svájci Davosban tartott Világgazdasági Fórumon kijelentette, hogy az orosz erők és a megszálló hatóságok kínozzák azokat a lakosokat, akik megpróbálják elhagyni Melitopolt és más megszállt településeket. Szerhij Hajdaj, a Luhanszki Terület vezetője január 19-én kijelentette, hogy az orosz megszálló hatóságok megakadályozzák a lakosok be- és kilépését Rubizsnye, Liszicsanszk és Szeverodonyeck (Luhanszki terület) településeken, hogy esetleges orosz dezertőröket keressenek.

Az orosz megszálló hatóságoknak továbbra is adminisztratív problémákkal kell szembenézniük, hogy elegendő oroszbarát munkaerőt tartsanak fenn a megszállt területeken. Az Ukrán Ellenállási Központ január 19-én arról számolt be, hogy az orosz megszálló hatóságok az oroszországi orvosoknak 4500-18000 rubelt (65-260 dollár) ajánlanak az orosz nyugdíjalapból, hogy a megszállt területeken dolgozzanak, mivel az ukrán orvosok továbbra sem hajlandóak szerződést kötni az orosz hatóságokkal. Az Ukrán Ellenállási Központ január 19-én megjegyezte, hogy a megszállt területeken az ukrán orvosok nem hivatalosan helyieket kezelnek.


Az ISW továbbra is naponta jelenteni fogja a megfigyelt mutatókat, amelyek összhangban vannak a jelenlegi legveszélyesebbnek ítélt cselekvési irányvonallal (MDCOA): ez Észak-Ukrajna újbóli inváziója, amely valószínűleg Kijevet célozza meg.

Az ISW MDCOA figyelmeztető előrejelzése egy 2023 őszén Észak-Ukrajna ellen induló lehetséges orosz offenzíváról továbbra is a legrosszabb forgatókönyv marad az előrejelzési lehetőségeken belül. Az ISW jelenleg alacsonynak, de lehetségesnek értékeli az Ukrajnába Fehéroroszország felől történő orosz invázió kockázatát, és nagyon alacsonynak a közvetlen fehérorosz részvétel kockázatát. A napi frissítés ezen új szakasza önmagában nem jelent előrejelzést vagy értékelést. A napi megfigyelt mutatókat ismerteti, amelyek alapján finomítjuk értékeléseinket és előrejelzéseinket, amelyeket várhatóan rendszeresen frissíteni fogunk. Nem változott az az értékelésünk, hogy az MDCOA továbbra is valószínűtlen.

Az MDCOA mellett szóló jelek az írás korábbi részében olvashatóak.

Az MDCOA megfigyelt kétértelmű mutatói az elmúlt 24 órában:

A fehérorosz védelmi minisztérium jelentése szerint az orosz és fehérorosz pilóták január 19-én folytatták a közös orosz-belorusz regionális erők csoportosítása (RGV) keretében a közös harci kiképzési feladatok második szakaszának végrehajtását. A fehérorosz védelmi minisztérium bejelentette, hogy ezek a gyakorlatok a mahuliscsi, baranovicsi és liidai repülőtereken zajlanak.

A fehérorosz elemek továbbra is gyakorlatokat tartanak Fehéroroszországban. A belarusz védelmi minisztérium bejelentette, hogy a belarusz 6. Különleges Gépesített Gárdadandár tüzérségi elemei január 19-én egy meg nem nevezett helyszínen nem részletezett feladatokat hajtottak végre egy harckészültségi ellenőrzés részeként.

A közösségi média felhasználói január 19-én megfigyelték a fehéroroszországi Breszt-Juzsnyij vasútállomáson egy vonatra felpakolt fehérorosz katonai teherautókat.

Az MDCOA megfigyelt ellenjelzői az elmúlt 24 órában:

Az ukrán vezérkar megismételte, hogy január 19-től nem észlelte, hogy az orosz erők Fehéroroszországban csapásmérő csoportot alakítanának, és arról számolt be, hogy az orosz és a fehérorosz légierő továbbra is gyakorlatokat tart.

Ennyi harctéri hír jutott mára, de maradjanak még a Zónán, mert rövidesen érkezik az összefoglaló második része, mely ma azokról a köztörvényes bűnözőkről szól, akik mostanság díszsírhelyet és hősöknek kijáró emléktáblát kaptak Oroszországban.

Békét Ukrajnának, békét Oroszországnak, békét a világnak!


Oszd meg másokkal is!