Szele Tamás: A kazanyi Ladák

A protokoll az bizony protokoll, és mérhetetlenül fontos a nemzetközi diplomáciában. Teljesen érthetőek a kazanyi intézkedések, mi több, valósággal szükségesnek is mondhatóak. Nehogy már rossz benyomásai támadjanak a magas külföldi vendégeknek az őket meginvitáló városról. Ha vendéget hívunk, kitakarítunk, megpucoljuk az ablakot és tisztra inget húzunk. De mi is történt Kazanyban?

Több kazanyi vállalat alkalmazottait arra kérték, hogy a BRICS-csúcstalálkozó idején ne használják régi autóikat a városban – közölték a 116.RU jól értesült forrásai.

Azt javasolták nekik, hogy tömegközlekedéssel járjanak munkába, autóikat hagyják a garázsban vagy legalábbis távolabb, az udvarokban”

– mondta a forrás a kiadványnak. Szerinte az öreg és rozsdás autók rontják a városképet a BRICS-csúcs idején. A BRICS-csúcstalálkozót október 22. és 24. között tartják Kazanyban. Jurij Uzsakov, az orosz elnök segítője szerint 38 országnak küldtek meghívót, amelyek közül 32 ország megerősítette részvételét, 24 ország képviselteti magát a legmagasabb szintű tisztségviselők szintjén. Hszi Csin-ping kínai elnök, Narendra Modi indiai miniszterelnök és Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök is megerősítette részvételét.

Ezen kívül részt vesz az eseményen António Guterres ENSZ-főtitkár, Zhang Ming, az Sanghaji Együttműködési Szervezet főtitkára, a FÁK, az Eurázsiai Gazdasági Unió és az Oroszországi Föderáció Belarusszal alkotott közös „Uniós Államának” főtitkárai, valamint Dilma Rousseff, az Új Fejlesztési Bank elnöke is.

A BRICS-csúcstalálkozó két részből áll majd. Az első rész a szervezet tagországainak találkozója, amely a „Multilateralizmus megerősítése az igazságos globális fejlődésért és biztonságért” témát vitatja meg, amely a 2024-es orosz BRICS-elnökség mottója. A második rész egy BRICS plusz/területi ülés lesz, amelynek fő témája a „BRICS és a globális Dél – egy jobb világ közös megteremtése” lesz.

Usakov elnöki tanácsadó szerint a BRICS-csúcstalálkozó lesz a valaha Oroszországban tartott legnagyobb külpolitikai esemény.

Ha erről a kazanyi rendezvényről beszélünk, véleményem szerint az országunkban valaha tartott legnagyobb szabású külpolitikai eseménnyé válhat” – mondta.

Vagy azzá válik, vagy sem, ezt majd száz év múlva tudom megmondani (ígérem, meg is fogom, ha bárki még emlékezni fog egyáltalán erre a tömegrandevúra),de meg kell mondanom, vétkesen könnyelműnek ítélem a kazanyi szervek lépéseit.

Ugyanis csak az ócska Ladákra, rozsdás Volgákra, csotrogány Moszkvicsokra és leharcolt Zaporozsecekre vonatkozik. Más járművekre nem.

Márpedig mi lenne akkor, ha a delegációk bevonulásakor egyszer csak szembe jönne egy Sztalinyec vagy DT–75-ös, műszaki relikviának számító traktor? Amit csak a rozsda és az SZKP KB emléke tart össze? Rajta vörös csillag és mondjuk Brezsnyev elvtárs kifakult fényképe, üveg alatt, bekeretezve?

Hszi Csin-ping elájul? Narendra Modi rosszul lesz? Inazio Lula da Silva repülősóért kiált? António Guterres ujjáról leesik az aranygyűrű?

Tessék, kérem, a traktorokat is kitiltani a kazanyi utakról arra a pár napra.

 

Szele Tamás

Oszd meg másokkal is!

Ajánlott olvasnivaló:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük