Ha az ember 57 éves, mint én, már nem álmodozik katonai karrierről, hőstettekről, kalandokról és merész huszárcselekről, egyszóval kissé megfontoltabban igyekszik művelni az őrültségeket – minél kényelmesebb úton-módon, esetleg sehogyan sem. Nos, ez nálunk egyelőre még lehetséges, Oroszországban már nem: a Jamestown Alapítvány és a Versztka arról számolnak be, hogy az Ukrajnában harcoló csapatok átlagéletkora egyre magasabb.
Mi ennek az oka? Nyilvánvalóan az emberhiány. Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrajnai teljes körű invázió 2022. februári megindítása óta igyekezett úgy feltölteni az orosz fegyveres erők sorait, hogy ne váltson ki tömeges kivándorlást vagy tiltakozásokat. Ezek közé a módszerek közé tartozik a katonák toborzása a szegény és nem orosz etnikumú közösségekből, a behívási korhatár 27-ről 30 évre emelése, a köztörvényes foglyok számára a szabadulás lehetőségének biztosítása, ha vállalják a katonai szolgálatot, a bevándorlók és külföldiek orosz hadseregben való szolgálatba állításának megszervezése, és legutóbb – egyre nagyobb bónuszok, toborzási pénzek felajánlása. A Kreml mindezeket a lépéseket azt követően tette meg, hogy a 2022 őszén végrehajtott egyetlen „részleges mozgósítási” kísérlete visszafelé sült el, mivel feldühítette az oroszokat, és akár egymillió polgár elvándorlását is kiváltotta, akik el akarták kerülni a harcot. Egyik alternatív stratégiának sem sikerült azonban elegendő újoncot szereznie ahhoz, hogy pótolja a hadsereg egyre növekvő veszteségeit.
A következő néhány hónapban az orosz szakértők szerint Moszkvának valószínűleg elegendő pénze lesz arra, hogy az aláírási bónuszok emelésével fenntartsa a szükséges beáramlást a sorokba, de szerintük ez a módszer nem fog örökké működni. Moszkvának egyre nagyobb fizetéseket kellett felajánlania, hogy rávegye a férfiakat a szolgálatra, ami csak rávilágít arra, mennyire népszerűtlenné vált az ukrajnai háború. Moszkvában egyesek egy újabb lehetséges mozgósításra kezdenek utalni, annak ellenére, hogy félnek az ezzel járó tiltakozásoktól. Egyesek azonban azzal érvelnek, hogy ha egy ilyen intézkedésre sor kerül, az orosz összeomláshoz vezet, ami Ukrajna győzelmét eredményezheti.
A mozgósítás elkerülése érdekében Moszkva eddig csendben engedélyezte az idősebb férfiak bevonulását, köztük sok 40-es, 50-es, 60-as, sőt 70-es éveikben járó férfiét is, annak ellenére, hogy koruk problémákat okoz a hadseregnek. Az orosz média korlátozza a tudósításokat azokról a moszkvai döntésekről szóló történetekről, amelyek szerint a legtöbb rendfokozat esetében 65 évre emelik a szerződéses szolgálat korhatárát. A Versztka független médium azonban most további részleteket közölt erről a fejleményről. Tudósítása más független médiumok tudósításaira és névtelenség fenntartása mellett nyilatkozó orosz tisztekkel és tisztviselőkkel készített interjúkra támaszkodik, rávilágítva arra, ami Moszkva számára gyorsan problémává kezd válni.
A Versztka szerint 2024 eleje óta jelentősen megnőtt a 45 évnél idősebb orosz szerződéses katonák száma, ami az orosz parancsnokok és orosz katonai szakértők szerint egyre súlyosabb problémát jelent. Ezek az idősebb katonák rosszabb fizikai állapotban vannak, kevésbé alkalmasak a katonai feladatok végrehajtására, és gyakran feszültség forrását jelentik a fiatalabb katonákkal szemében. Sokan úgy vélik, hogy ezeknek a „nagypapáknak” – ahogyan más orosz katonák mostanában nevezik őket – a növekvő száma az egyik legnagyobb probléma, amellyel az orosz hadseregnek jelenleg Ukrajnában szembe kell néznie. A független hírportál hozzáteszi, hogy ez a probléma felkeltette Moszkva figyelmét.
Egyik forrása, állítólag egy Duma-képviselő munkatársa megosztotta a főnöke által az orosz katonáktól kapott leveleket. Ukrajnában ezek a katonák arra panaszkodnak, hogy a legtöbb egység ilyen „nagypapákból” áll, és emiatt nehézségekkel küzdenek. Egy orosz tiszt, aki névtelensége megőrzése mellett nyilatkozott a Versztkának, megerősítette, hogy ezredében a nyár folyamán 200-300 főnyi állomány esett el és sebesült meg, ám a helyükre küldöttek fele 50 éves vagy annál idősebb. Közülük sokan – mondta – alkalmatlannak bizonyultak a katonai feladatok ellátására. Néhány tiszt ragaszkodik ahhoz, hogy ezek az idősebb férfiak „jobbak, mint az iskolából frissen kikerült fiúk”, bár azt mondják, hogy „szomorú”, hogy az országuknak ennyi idősebb férfit kell felhasználnia a háborúk megvívásához.
A moszkvai polgármesteri hivatal egyik forrása szerint az idősebb önkéntesek száma augusztusban kezdett növekedni, ami a szerződéses katonák átlagéletkorát a 2024-es év eleji „körülbelül 40 évről” mostanra „körülbelül 50 évre” emelte. Egy másik forrás arról számolt be, hogy az elmúlt hónapokban a 45 év feletti önkéntesek a jelentkezők „felét” tették ki. Bár az orosz tisztviselők – még névtelenül is – azt mondják, hogy az idősebb férfiak jól fognak teljesíteni, az orosz hadsereggel foglalkozó szakemberek szerint ezektől a „nagypapáktól” nem várható el olyan teljesítmény, mint a fiatalabbaktól.
A Mediazona, egy másik független orosz médium és a BBC által gyűjtött adatok megerősítik az idősebb orosz férfiak növekvő számát a sorokban és az általuk jelentett problémákat. Adataik azt mutatják, hogy drámaian megnőtt a harcban elesett orosz katonák átlagéletkora. Idén eddig 2475 45 év feletti önkéntes vesztette életét, ami körülbelül „az összes halott fele, akiknek az életkorát megerősítették”. Ez a szám 18 százalékkal több, mint 2023 -ba, és háromszor több, mint 2022-ben. A Versztka szerint ráadásul az idei év folyamán felgyorsult az idősebb katonák halálozási rátája: a 45 év felettiek közül 16-an haltak meg 2024 márciusában, ez a szám augusztusra 131-re emelkedett. A 45 évnél is idősebbek körében a halálozások számának növekedése még nagyobb volt. Idén eddig 597 55 év feletti férfi halt meg harcban, 50 százalékkal több, mint tavaly, és négyszer annyi, mint 2022-ben.
Ha ez a tendencia folytatódik, és egyre több orosz értesül a történtekről – ami valószínűleg meg fog történni, mivel a Versztka-jelentést más csatornák is kezdik átvenni –, a Kremlnek egyre nehezebb lesz az idősebb férfiakat bevonulásra bírni, még akkor is, ha az anyagi ösztönzőként kínált pénzösszegek tovább nőnek. Putyin kénytelen lehet megfontolni, hogy legalább egy részleges mozgósítást vállaljon jövőre, bármilyen robbanásveszélyesnek is bizonyuljon egy ilyen döntés, ha folytatni akarja a háborút.
Egy dolog bizonyos: az orosz hadsereg ezek szerint nagyon rosszul állhat személyzeti szempontból. Ahol a nagypapák katonáskodnak, ott az unokák már elfogytak.
Szele Tamás