Az nem komoly újdonság mostanában, ha lebukik egy orosz hírszerző az Amerikai Egyesült Államok területén. Az lassan mindennapos hír, lassan már fel se kapjuk rá a fejüket, elmúlt az Abel ezredesek és Kim Philbyk kora. Az is csak picit érdekesebb, ha a kémünk hölgynemű, az FSZB állománya legalább felerészben női ügynökökből áll. Az viszont már különös, ha a hölgy nem csak az FBI-nál adja fel magát, hanem részletes vallomást tesz az orosz ellenzéki sajtónak is. Márpedig ez esett meg a The Insiderrel, lássuk tehát Nomma Zarubina, vagyis Alisza ügynök történetét.
Az amerikai hatóságok letartóztatták Nomma Zarubina orosz állampolgárt, akit az FBI azzal vádol, hogy eltitkolta kapcsolatait az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálattal (FSZB). Bár, mondjuk az ilyen kapcsolatokkal ritkán szokás dicsekedni… A nyomozók szerint Zarubina – fedőnevén „Alisza” – aktívan részt vett a Putyin-ellenes rendezvényeken az FSZB megbízásából, és több tucat orosz aktivistával és amerikai Oroszország-szakértővel vette fel a kapcsolatot. Az ellenzéki aktivisták bűncselekményre gyanakodtak: Zarubina korábban sokat dicsérte Putyint, részt vett a „Halhatatlan ezred” második világháborús emlékmenet szervezésében, és „KGB” feliratú pólót viselt.
Szibériából New Yorkba
Nomma Zarubina 1990-ben született Tomszkban. A Szentpétervári Állami Egyetemen geopolitikai diplomát szerzett, majd lediplomázott nemzetközi biztonságpolitikából is az Orosz Nemzetgazdasági és Közigazgatási Akadémián, mielőtt 2016-ban kivándorolt az Egyesült Államokba. New Yorkban feleségül ment egy amerikaihoz, született egy gyermeke, és a helyi Orosz Kulturális Központban (RCNY) kezdett dolgozni rendezvényszervezőként, ahol nagy lelkesedéssel szervezte az évente megrendezett „Halhatatlan ezred” felvonulást.
A központot Elena Branson, egy orosz emigráns alapította, aki korábban az Amerikáben Élő Orosz Hazafiak Koordinációs Tanácsát vezette, amely formálisan független, ám de facto az orosz külügyminisztériumnak alárendelt szervezet.
Branson még Zarubina lányának keresztanyja is lett. Aztán 2020 szeptemberében az FBI lecsapott, és azzal vádolta meg Bransont, hogy az orosz kormánynak dolgozik, magas rangú orosz tisztviselőktől kap megbízásokat és finanszírozást anélkül, hogy a megfelelő idege ügynöki regisztrációt benyújtotta volna. Branson azonnal visszavonult Oroszországba, ahol Kreml-barát tévésztár lett. Zarubina az Egyesült Államokban maradt, bár a 2022. február 20-i teljes körű invázió kezdete után is folytatta az Oroszországba való utazásokat.
Együttműködés az FSZB-vel
Az FBI szerint 2020 decemberében, egy oroszországi látogatás során Zarubina találkozott az FSZB egyik tomszki ügynökével. Az aktájában „FSZB 1. számú tiszt” néven szerepel. Az ügynök állítólag azt javasolta neki, hogy „Alisza” fedőnéven működjön együtt orosz ügynökökkel, és arra utasította, hogy keressen fel amerikai újságírókat, elemzőket és katonatiszteket. Zarubina állítólag emberek személyes adatait is átadta az ügynöknek, köztük a közösségi hálózatokról származó információkat, és részt vett olyan műveletekben, amelyek célja a Kreml külföldi programjának előmozdítása volt.
Ekkor Zarubina már évek óta Oroszország érdekében tevékenykedett – nemcsak az Orosz Kulturális Központban végzett munkája révén, hanem online is. A közösségimédia-profiljai hemzsegnek a hazafias fotóitól. Láthatjuk Zarubinát a moszkvai Vörös téren egy „Oroszország” feliratú pulóvert viselve, Zarubinát orosz tisztviselőkkel Oroszország képviselőjeként az ENSZ-székházban, Zarubinát, amint interjút ad a Rosszija TV-csatornának, Zarubinát, amint büszkén tudósít a szentpétervári gazdasági fórumról „magának az elnöknek a részvételével”, Zarubinát, amint egy „KGB” feliratú pólóban pózol – és ironikus módon majdnem lelepleződik.
2022-ben Zarubina váratlan fordulatot tett, és csodával határos módon turbópatriótából lelkes ellenzékivé változott. A volt miniszterelnök-helyettessel, Arkagyij Dvorkovicscsal készült fotók helyett a közösségi oldalain Ilja Ponomarjovval, Leonyid Volkovval és Ljubov Szobollal készült képek jelennek meg. Az elnök dicsérete átadja helyét a „Putyin bandájának” elítélésének. Az ENSZ-ből készült szelfiket felváltják az orosz missziónak a szervezetből való kizárására irányuló követelések. Ami pedig a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumot illeti, a rendezvényen való részvételt az etikai inkompetencia jeleként ítéli el.
Viszont az Amerikáában élő orosz aktivisták nem hittek az újdonsült ellenzéki állítólagos szemléletváltásának. 2023 májusában Dmitrij Valujev, a Russian America for Democracy in Russia csoport társalapítója azt javasolta, hogy a The Insider figyeljen oda Zarubinára. Valujev gyanúsnak találta, hogy ugyanaz a lány, aki nemrég még szorosan együttműködött az Orosz Hazafiak Koordinációs Tanácsával, most aktívan keresi a kapcsolatot az Oroszországgal foglalkozó amerikai szakértőkkel, valamint az orosz diaszpóra nemzetbiztonsági és háborúellenes aktivistáival. De nem mindenki volt ennyire éber: a Facebookon Zarubinának sikerült kapcsolatot teremtenie több tucat orosz ellenzéki politikussal és független szakértővel. A The Insider akkoriban nem talált bizonyítékot arra, hogy Zarubina kapcsolatban állt volna az FSZB-vel, de az FBI-nak sikerült megismerkednie a telefonja tartalmával.
A legfontosabb epizódok közé tartozott a 2021-es szentpétervári nemzetközi gazdasági fórumra való utazása, valamint az orosz üzleti és politikai körökkel való együttműködése. Bár Zarubina azt állította, hogy tevékenysége kulturális projektekre korlátozódott, a készülékéről származó adatok ennek ellenkezőjét bizonyították: az ügyészség szerint az FSZB megbízásaival kapcsolatos levelezéseket és fényképeket tartalmazott.
Zarubina verziója
Az FBI ügynökei egy találkozót és három kihallgatást tartottak Zarubinával, amelyek során a vádirat szerint a nő jelentősen megváltoztatta vallomását, és fokozatosan egyre több részletet árult el tevékenységéről – és az orosz titkosszolgálatokhoz fűződő kapcsolatáról.
A 2020 októberében tartott első kihallgatásán Zarubina hevesen tagadta, hogy bármilyen kapcsolatban állt volna az orosz hírszerző szolgálatokkal, és azt állította, hogy bár az Orosz Nemzetgazdasági és Közigazgatási Akadémián végzett egyetemi évfolyamtársai közül néhányan ilyen szervezetekben dolgoztak, ő nem tartotta velük a kapcsolatot. Megerősítette, hogy kapcsolatban áll Elena Bransonnal (a róluk készült sok közös fotó alapján ezt nehéz volt tagadni), és hogy részt vett a New York-i Orosz Kulturális Központban (RCNY) zajló munkában – cikkeket publikált, rendezvényeken vett részt –, de ragaszkodott ahhoz, hogy tevékenysége kulturális projektekre korlátozódott, és nem állt kapcsolatban a hírszerzéssel.
A második kihallgatáson 2021 áprilisában, jóval azután, hogy a nyomozás kibővült és Branson Oroszországba menekült, Zarubina megerősítette, hogy találkozott Bransonnal a 2020 végén tett oroszországi útja során.
Ugyanakkor ismét tagadta, hogy bármilyen kapcsolatban állt volna az orosz hírszerzés ügynökeivel, és azt állította, hogy az utazás során az orosz hatóságokkal való kapcsolata az Egészségügyi Minisztériummal folytatott kommunikációra korlátozódott a COVID–19-cel kapcsolatban.
2022 augusztusában, a harmadik kihallgatásán Zarubina már elismerte, hogy két orosz „nonprofit szervezettel” dolgozott együtt, és hogy fő feladata a véleményformálókkal való kapcsolatépítés volt.
Azt is elmondta, hogy kapcsolatban állt a Rosszotrudnicsesztvóval, egy olyan szervezettel, amely Oroszország befolyásának népszerűsítésére összpontosít a tengerentúlon. Azonban még ekkor is tagadta, hogy oroszországi útjai során bármilyen kapcsolatban állt volna az orosz hírszerző szolgálatokkal, köztük az FSZB-vel.
A helyzet a 2023 szeptemberében tartott negyedik kihallgatáson változott meg, amikor Zarubina először ismerte be, hogy kapcsolatban állt az FSZB egyik tisztjével, akit az aktában „2. számú tiszt”-ként jelöltek meg.
Leírta személyes kapcsolatukat, és megerősítette, hogy titkosított üzenetküldő használatával kommunikáltak. Azt is leírta, hogy a másik FSZB-ügynök, az „1. tiszt” toborozta be, aki állítólag 2020 decemberében kereste meg őt Tomszkban, és információkat kért tőle az Egyesült Államokban működő, esetleg hasznos kapcsolatokról. Zarubina most elmondta, hogy 2020 decemberében együttműködési megállapodást írt alá az FSZB-vel, megkapta az „Alisza” fedőnevet, és beleegyezett, hogy küldetéseket teljesít, amelyek közé tartozott az amerikai agytrösztökkel való kapcsolatépítés és olyan újságírók felkutatása, akik hajlandóak lennének pozitív cikkeket írni Oroszországról.
Ekkor ismerte el azt is, hogy korábban szándékosan eltitkolta ezeket a tényeket. Az aktája szerint ezt félelemből tette – attól tartott, hogy tevékenységének jogi következményei lesznek, és hogy nem bízhat az FBI-ban. Minden egyes újabb kihallgatással egyre részletesebbé vált a vallomása, kezdve az orosz hírszerző szolgálatokkal való kapcsolat teljes tagadásától, egészen szerepének hosszas leírásáig, beleértve az FSZB-vel való együttműködést, az Oroszország nevében végzett tevékenységekben való részvételt és a titkosított kommunikációs csatornák használatát.
Zarubina mégsem tartja magát bűnösnek
Mint a The Insidernek elmondta, szerinte nem beszervezésen esett át, hanem inkább egy „beszervezési lehetőség felmérésén”: a beszervező, egy férfi a főiskolai évfolyamtársai közül, akinek a nevét az FBI korlátozása miatt nem hozhatja nyilvánosságra, egyszerűen felmérte az intelligenciáját és a társadalmi kapcsolatait. Zarubina azonban nem tudta megmagyarázni, hogy – ha nem ténylegesen toborozták – miért kapott kódnevet és hogy ezután miért tette meg mindazt, amire a toborzója kérte.
Zarubina azt is elmondta a The Insidernek, hogy régóta kapcsolatban állt az „amerikai kémelhárítás főhadiszállásának” tagjaival, akikkel titkos információkat osztott meg.
Azt állítja, hogy az évek során fenyegető üzeneteket kapott az orosz titkosszolgálatoktól, és hogy „személyes biztonsági okokból” nem beszélhet mindenről, ami vele történt.
Azzal magyarázta az amerikai szakértők iránti fokozott érdeklődését, hogy „javult a nyelvtudása, és többet kezdett kommunikálni az amerikaiakkal”: „Írtam egy dolgozatot az információbiztonságról a posztszovjet térségben. Rövid volt, de elég nagy kihívást jelentett számomra. Amikor megjelent a dolgozat, azt tapasztaltam, hogy sok amerikait lenyűgöztek a nézeteim”– nyilatkozta.
Azt is állítja, hogy Branson csak egy jó barátja volt, és hogy soha nem dolgozott Branson szervezeteiben – annak ellenére, hogy LinkedIn-profilján a New York-i Orosz Kulturális Központ szerepel munkáltatóként. Zarubina nem csak ellenzéki rendezvényekre járt, de a legradikálisabbakon is részt vett.
Például szakértőként csatlakozott a Poszt-Oroszországi Szabad Nemzetek Fórumához, ahol „Oroszország dekolonizációját” támogatta. Zarubina a következőképpen magyarázta hirtelen szemléletváltását: „A háború előtt szoros kapcsolatot tartottam fenn az oroszországi emberekkel, a konzulátusról és a nagykövetségről. De miután a teljes körű háború elkezdődött, rájöttem, hogy a Kreml iránt egyáltalán nem érdeklődöm”.
Zarubinát kétrendbeli, az FBI ügynökeinek tett tudatos hamis vallomással vádolják, ami öt év börtönbüntetést vonhat maga után. Azzal vádolják, hogy eltitkolta kapcsolatait az FSZB-vel és orosz érdekeket támogatott az Egyesült Államokban. A bíróság 25 000 dollárban állapította meg az óvadékot, korlátozta a szabad mozgását, és elkobozta az útlevelét. A következő meghallgatására még ebben a hónapban sor kerül.
Hát, végső soron döntse el a The Insider, mennyire hisz a hölgynek, engem nem győzött meg: a régi úságíró-közmondás szerint KGB-snek és FSZB-snek (meg általában, orosz ügynöknek) csak akkor hiszünk, ha már legalább három éve ló legel a sírján. És akkor sem hiszünk el neki mindent.
Szele Tamás