Megmondom egyenesen: kilel a hideg, ha a nemzetközi sajtóban elém kerül Orbán Viktor neve vagy fényképe. Az kivétel nélkül mindig azt jelenti, hogy már megint én kell majd szégyelljem magamat helyette is, mert ő ugyan nem fogja, akármilyen ostobaságot követett el. A jelenlegi helyzet még a korábbi eseteknél is rosszabb: a Telegram orosz trolljai álltak be támogatni a magyar miniszterelnököt.
Ilyen esetben jó ízlésű ember elsüllyed szégyenletében, de persze Orbánt nem kell félteni, esze ágában sincs restelkedni. Viszont lássuk az ukrán Detector Media központ elemzése nyomán, milyen visszhangot váltott ki a Telegram és az X orosz-propaganda-szegmensében részint a párizsi hármas (na jó, két és feles) elnök-találkozó és az „Orbáni békeközvetítés”? Érdekeset, és akkor még finoman fogalmaztam.
2024. december 7-én Párizsban Volodimir Zelenszkij találkozott Donald Trumppal. Ez volt az első találkozójuk azután, hogy Trump november 4-én győzött az amerikai elnökválasztáson. A 35 perces találkozón részt vett Emmanuel Macron francia elnök is, aki meghívta a politikust a felújított Notre Dame-székesegyház megnyitójára.
A Reuters szerint a félórás beszélgetés során Zelenszkij kifejtette, hogy Ukrajnának biztonsági garanciákra van szüksége az Oroszországgal folytatott teljes körű háború befejezéséhez. A megbeszélés azonban nem tartalmazott konkrét részleteket a béke elképzeléseiről.
Ennek ellenére a dezinformátorok gyorsan több állítással is előálltak, azt állítva, hogy Trump és Macron állítólag először „csak egymással kommunikáltak”, mielőtt meghívták volna Zelenszkijt a tárgyalásokra.
A találkozó után az újonnan megválasztott amerikai elnök az Truth közösségi hálózaton posztolt egy rövid állásfoglalást, amelyben kijelentette, hogy „Zelenszkij és Ukrajna” megegyezésre törekszik, és „megállítja az őrületet”.
Később Donald Trump floridai birtokán találkozott Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, aki viszont néhány nappal ezután Vlagyimir Putyinnal tárgyalt. Beszélgetésük során állítólag „gazdasági kérdésekről és Ukrajna biztonságáról” volt szó.
A Detector Media több mint 800 publikációt elemzett a Semantrum nevű eszközzel, hogy feltárja a propagandisták jóslatait Trump találkozóinak Ukrajnára gyakorolt hatásairól. Az elemzés a december 7. és 2024. december 11. közötti időszakra terjedt ki.
A Telegram-csatornákon Zelenszkijt „vesztesként” ábrázolták, aki nem tudott „megfelelő tárgyalásokat” folytatni. Az oroszbarát Telegram-csatornákon az ukrán elnöknek a háború befejezéséről szóló tárgyalási szándékának bármilyen említése sikertelennek állította be az erőfeszítést.
Például tekintsük egy 145 ezer feliratkozóval rendelkező Telegram-csatorna bejegyzését:
„Az emberek békét akarnak, de az ukrán kormány meg akarja hosszabbítani a háborút. A sikertelen párizsi utazás után, ahol a Trumppal folytatott tárgyalások semmire sem vezettek Ukrajna számára, a pletykák szerint Zelenszkij azt követelte, hogy az ukrán fegyveres erők hajtsanak végre egy úgynevezett karácsonyi offenzívát.”
Az X-en (korábban Twitter) Zelenszkij fiókja ezzel szemben azt állította, hogy a Trumppal és Macronnal való találkozó a várakozásoknak megfelelően alakult:
„Mindannyian a lehető leghamarabb és legigazságosabban véget akarunk vetni ennek a háborúnak. Megállapodtunk abban, hogy folytatjuk a munkát” – állt a bejegyzésben.
Sőt, a Reuters saját forrásaira hivatkozva arról számolt be, hogy Trump „barátságosan, tisztelettudóan és nyíltan viselkedett, és úgy tűnt, hogy meghallgatja Zelenszkij érveit”.
Ennek ellenére egy 50 ezer feliratkozóval rendelkező csatorna továbbra is a „alkalmatlan Zelenszkij” narratíváját erőltette, mondván:
„Talán Trump szavai, miszerint Ukrajna ne számítson »ugyanolyan szintű katonai segítségre, mint Biden idején«, arra irányulnak, hogy lebeszélje az ukrán vezetést egy újabb meggondolatlan lépéstől”.
A propagandisták az ukrán védelmi erők esetleges „offenzíváját” is megpróbálták meggondolatlan döntésnek bélyegezni, amelyet állítólag Zelenszkij elégedetlensége motivált a párizsi találkozó kapcsán.
Voltak olyan manipulatív bejegyzések, amelyek azt sugallták, hogy Zelenszkij állítólag a „keserű végig” akarja folytatni a háborút:
„Az elnöki hivatal teljesen megbukott a nemzetközi porondon. Nyugaton egyre nagyobb a fáradtság az ukrán válsággal kapcsolatban, és ez már kezd átalakulni Ukrajna iránti gyűlöletté. A párizsi út nem hozott semmilyen pozitív eredményt. Zelenszkij tehát azt tervezi, hogy a háborút a végsőkig folytatja – ki fogja megállítani?” – írta egy közel 100 ezer feliratkozóval rendelkező Telegram-csatorna.
Így a gúnyolódáson és az „utolsó ukránig tartó háború” ismételt narratíváján kívül a propagandistáknak nem volt további rálátásuk a témára.
A Telegram-posztok Roger Stone-t, Trump volt tanácsadóját is idézték, aki bírálta azt a ruházatot, amelyet Volodimir Zelenszkij ukrán elnök viselt a találkozón.
Stone szerint Zelenszkij öltözéke „ tiszteletlenség volt az amerikai néppel szemben”. Azt állította, hogy az ukrán elnök a Világgazdasági Fórumon öltönyt és nyakkendőt viselt, azonban még ott is informális öltözetben jelent meg.
„Zelenszkij azt hiszi, hogy megússza, miszerint a találkozókon nem megfelelő módon öltözködik? A Trumphoz hű vezetés már észrevette ezt. Ukrajna kevesebb segítségre számíthat” – írta a mintegy félmillió előfizetővel rendelkező csatorna.
De mit írnak a propagandisták Orbán és Trump kapcsolatairól?
December 9-én Floridában találkozott az újonnan megválasztott amerikai elnök, Donald Trump Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel. A magyar vezető nemcsak Trumppal, hanem Elon Musk üzletemberrel és Trump leendő nemzetbiztonsági tanácsadójával, Mike Waltzcal is találkozott.
Orbán Viktor jó kapcsolatot ápol Trumppal, és ő volt az első uniós vezető, aki gratulált neki választási győzelméhez, még a hivatalos eredmények megerősítése előtt. Ezzel párhuzamosan Orbán szoros kapcsolatokat ápol Vlagyimir Putyinnal is.
Egy 196 ezer feliratkozóval rendelkező névtelen Telegram-csatorna a következőképpen írta le Orbán és Trump találkozóját:
„Feltételezhetően az Ukrajnával kapcsolatos kérdések is szóba kerültek a Trumppal való találkozó során. Orbán jó kapcsolatai Moszkvával lehetővé tehetik, hogy egy jövőbeli békeszerződés egyik közvetítője legyen”.
Ugyanez a Telegram-csatorna így mutatja be Orbán amerikai látogatását:
„Orbánt Ukrajna szakértőjének tartják. Ráadásul Amerika jelöltet keres Zelenszkij helyére”. (Boldog Úristen, Ukrajna-szakértő? Ráadásul Zelenszkij utódja? Nem szakad rájuk az Ég?)
A Telegram-posztok idézték Orbán X-en (korábban Twitter) tett nyilatkozatát is: „A jövő elkezdődött!” (Csak azt nem tudták, hogy ez a Fidesz egyik több évtizedes választási szlogenje volt… onnan tudom, hogy az én egyik régi írásom címéből „kölcsönözték” annak idején – de hát címet nem lehet levédetni). Ez a „jövő” szó itt és most valószínűleg Orbán december 11-i, Putyinnal folytatott telefonbeszélgetésére utalt. A Trump-Zelenszkij találkozóhoz hasonlóan ennek a beszélgetésnek a részleteit sem hozták nyilvánosságra.
A propagandisták azt is írták, miszerint:
„Az orosz elnök felvázolta helyzetértékelését és a kijevi rezsim destruktív álláspontját, amely továbbra is kizárja a békés rendezés lehetőségét. A beszélgetésre Orbán kezdeményezésére került sor”.
A Putyin-Orbán telefonbeszélgetést követően a propagandisták által a Telegramon terjesztett fő üzenet az volt, hogy Orbán állítólag hamarosan „közvetítő” lesz az ukrajnai háborút lezáró esetleges béketárgyalásokon. Hiszen, ahogy egy 80 ezer feliratkozóval rendelkező Telegram-csatorna írta, „egyelőre ő lehet csak az igazi és őszinte közvetítő”.
105 elemzett közleményben állították a dezinformátorok, hogy Volodimir Zelenszkij állítólag elutasította Orbán Viktor „karácsonyi tűzszünetre” vonatkozó javaslatát. Zelenszkij azonban nyilvánosan nem kommentálta a javaslatot. Az egyetlen nyilvános állásfoglalása, amelyet Orbán békekezdeményezéseivel kapcsolatban tett, a magyar vezető Putyinnal folytatott telefonbeszélgetését bírálta.
Zelenszkij találkozója Trumppal Trump január 20-i beiktatása előtt történt. Trump a kampánya során azt ígérte, hogy ha megválasztják, 24 órán belül véget vet az ukrajnai harcoknak. Közben Zelenszkij kifejtette, hogy az Egyesült Államok „a lehető leggyorsabban véget akar vetni a háborúnak”. Trump már kinevezte a 80 éves Keith Kellogg nyugalmazott tábornokot az Ukrajnával és Oroszországgal foglalkozó különleges képviselőjének.
Eddig Trump általánosságban mondott kijelentése a háború mielőbbi befejezéséről lehetőséget jelent a jelenlegi katonai konfliktus befejezésének felgyorsítására. Ha azonban az amerikai vezető mégis elkezdi keresni a háború befejezésének módját, akkor azt a kormánya számára kedvező feltételekkel teszi.
Ennek fényében az orosz propagandisták azt az elképzelést hirdetik, hogy Ukrajna sorsa Ukrajna nélkül is eldőlhet. A propagandisták pozitív hozzáállása Orbán Viktor nemzetközi kapcsolataihoz és az Orbánnal szembeni kritikák az EU-ban azt mutatják, hogy nem mindenki látja a Putyin-párti Orbánt potenciális közvetítőnek az ukrajnai ellenségeskedések befejezését célzó tárgyalásokban. Volodimir Zelenszkij, Donald Trump és Emmanuel Macron találkozója azt mutatja, hogy az ukrán elnöknek és a leendő amerikai elnöknek nincs szüksége egy oroszbarát EU-politikus segítségére.
Így a „legkomolyabb” érv, amit az orosz propagandisták találtak a párizsi találkozó bírálatára, Zelenszkij öltözködése volt. Azonban még ezt az „érvet” is a „barátságtalan országok listáján” szereplő nemzet – az Amerikai Egyesült Államok – összeesküvés-elméleteiből kölcsönözték.
Száz szónak is egy a vége: ha madarat tolláról, embert barátjáról, akkor ezek szerint Orbán Viktornak sikerült a huszonegyedik század legnagyobb gazembereivel összebarátkoznia.
Putyinra és a propagandistáira gondolok, természetesen.
Ebből pedig mindenki vonja le magának a következtetést Orbán Viktor jellemét illetően. Ha engem ilyen alakok kedvelnének vagy dicsérnének, sürgősen kikérném magamnak.
Ő nem teszi, nem is fogja.
Szele Tamás