Nagy ünnep van világszerte, vágják a hízott tulkot a politikai szélsőségesek, pártállásra való tekintet nélkül, csapra verik a hordót, ünnepelnek, vígan vannak. Tehetik, mert hejehuja, haj, itt van már a baj. Hónapokon belül ők fogják uralni a közbeszédet mindenfelé a világon, csak arra kell ügyeljenek majd, hogy egymást meg ne egyék roston sütve, mustárral, de ha erre vigyáznak: ők lesznek a világ urai.
Hogyan lehetséges ez? Úgy, hogy mint Mark Zuckerberg ma reggel bejelentette, a Metán (vagyis a Facebookon, gyengébbek kedvéért) és az Instagramon megszüntetik a tényellenőrzést és a moderáció nagy részét is. Lássuk előbb a hírt – most kivételesen a Fox Newsról – aztán tekintsük, mi lesz ebből. Lesz azért pár megjegyzésem az ügyről, ezeket csillag alatt teszem majd, kurzívval szedve, de a szövegben.
A Meta megszünteti tényellenőrző programját és feloldja a szövegi korlátozásokat, hogy „helyreállítsa a szabad véleménynyilvánítást” a Facebook, az Instagram és a Meta platformjain, elismerve, hogy a jelenlegi tartalommoderálási gyakorlat „túl messzire ment”.
„Visszatérünk a gyökereinkhez, és a hibák csökkentésére, a szabályaink egyszerűsítésére és a szabad véleménynyilvánítás helyreállítására összpontosítunk a platformjainkon” – mondta Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója egy kedd reggel közzétett videóban. „Pontosabban, megszabadulunk a tényellenőröktől, és az X-hez hasonló közösségi jegyzetekkel fogjuk helyettesíteni őket, elsőként az Egyesült Államokban.” A Meta globális ügyekért felelős vezetője, Joel Kaplan kedd reggel a Fox News Channel „Fox & Friends” című műsorában exkluzív interjút adott a változásokról. Mint nyilatkozta:
„Ez nagyszerű lehetőség számunkra, hogy visszaállítsuk az egyensúlyt a szabad véleménynyilvánítás javára. Ahogy Mark is mondja a videóban, most visszatérünk a gyökereinkhez és a szabad véleménynyilvánításhoz.”*
*Ezt a gyökerek fogják a legjobban élvezni.
A Meta harmadik felektől érkező tényellenőrző programját a 2016-os választások után vezették be, és arra használták, hogy „kezeljék a tartalmat” és a félretájékoztatást a platformjain, nagyrészt a „politikai nyomás” miatt, mondták a vezetők, de úgy gondolják, hogy a rendszer „túl messzire ment”. „Független, harmadik féltől származó tényellenőrzőkhöz fordultunk” – mondta Kaplan a Fox News Digitalnak adott interjúban. „Ám világossá vált előttünk, hogy túl sok politikai elfogultság van abban, amit a tényellenőrzésnek neveznek.” **
**A világ minden szélsőségese ezt állítja, ők ünnepelnek most (Magyarországon egyelőre csak a Demokrata és az ATV reagált), de mit várunk pár ezer vagy tízezer kis Eric Cartmantól, akik semmi rosszat nem szeretnének némi ártatlan vérfürdőn kívül? Mostantól maximum annyit, hogy meg is rendezik, eddig ugyanis akadályokba ütközött a szervezés.
Kaplan elmondta a Fox News Digitalnak, hogy a Meta „teljesen véget vet ennek”, és egy „közösségi jegyzetekre” alapuló modellel váltja fel, amely hasonló az X-en, a korábbi Twitteren használt megoldáshoz.
„Ahelyett, hogy egy úgynevezett szakértőhöz fordulnánk, inkább a közösségre és a platformon lévő emberekre támaszkodunk, hogy saját kommentárjukat adják ahhoz, amit olvastak” – magyarázta Kaplan, megjegyezve, hogy ha egy megjegyzés „a felhasználók legszélesebb keresztmetszetének” támogatását kapja, akkor az a megjegyzés a tartalomhoz csatolható, hogy mások is láthassák.
„Úgy gondoljuk, hogy ez sokkal jobb megközelítés, mintha úgynevezett szakértőkre hagyatkoznánk, akik a saját elfogultságukat viszik be a programba” – mondta Kaplan.***
***Azt már megmondta egy magyar közösségi szakember, bizonyos Csurka István is, hogy „a szakértelem ócska bolsevista trükk”, és egyezzünk meg: ő nem is volt vádolható soha azzal, hogy íráson és lóversenyen kívül bármihez is értett volna. De gondoljunk bele: ha száznegyvenkétezer ember azt állítja mondjuk háromezerrel szemben, hogy lapos a Föld, akkor az lapos is lesz? A tények a jöváben az őket elfogadók lélekszámától függenek? Ha tízmillióan megszavazzuk, ezentúl Magyarországon felfele folyik a víz? Nyilván nem – de ez már a tények baja. Szégyelljék magukat. A tények nem demokratikus, ellenben igen makacs dolgok. Ennyit a felhasználók legszélesebb keresztmetszetéről (és akkor még a bothálózatokat elő sem vettem).
Kaplan azt is elmondta a Fox News Digitalnak, hogy a Meta változtat néhány tartalommoderálási szabályán is, különösen azokon, amelyekről úgy érzik, hogy „túlságosan korlátozóak, és nem engednek elég diskurzust az olyan érzékeny témákról, mint a bevándorlás, a transzproblémák és a nemiség”.
„Biztosítani akarjuk, hogy a diskurzus szabadon, a cenzúrától való félelem nélkül folyhasson a platformon” – mondta Kaplan a Fox News Digitalnak. „Megvan a hatalmunk ahhoz, hogy megváltoztassuk a szabályokat, annak érdekében, hogy azok jobban támogassák a szabad véleménynyilvánítást. És nem csak a szabályokat változtatjuk meg, hanem azt is, hogy miként érvényesítjük a szabályokat.”****
****Gondoljunk bele: a mostani, „új” szabályok alapján nem lehetne letiltani Donald Trump fiókját, annak ellenére sem, hogy azon keresztül szervezte meg a Capitolium ostromát, sőt, a Cambridge Analytica üzelmei sem kavarnának botrányt, hiszen most már nem tilos, amit műveltek – nyugodtan mondhatnák, hogy csak a szólásszabadsághoz való jogukkal éltek. Hogy rubelért, az nem fontos. Pénz az is, csak aranyból legyen és sokat adjanak belőle.
Kaplan szerint a Meta jelenleg automatizált rendszereket használ, amelyek szerinte „túl sok hibát” követnek el, és olyan tartalmakat távolítanak el, „amelyek nem is sértik a szabályainkat”. Azt is elmondta, hogy vannak bizonyos dolgok, amelyeket a Meta továbbra is moderálni fog, például a terrorizmussal, illegális drogokkal és a gyermekek szexuális kizsákmányolásával kapcsolatos posztokat.
Ami azonban a változások időzítését illeti, Kaplan a Fox News Digitalnak azt mondta, hogy a vállalatnak „most van egy igazi lehetősége”. Szerinte „egy új kormányzat érkezik, amely távol áll attól, hogy nyomást gyakoroljon a vállalatokra a cenzúra érdekében, és inkább a szabad véleménynyilvánítás híve” – mondta Kaplan, utalva a hivatalba lépő Trump-kormányzatra. „Ez visszavezet minket azokhoz az értékekhez, amelyekre Mark alapozta a vállalatot”.
„Ezek a kérdések nagyon fontosak a Meta és az ágazatunk számára” – mondta Kaplan a Fox News Digitalnak. „És örömmel dolgozunk együtt a Trump-kormányzattal, hogy előmozdítsuk ezeket a célokat.”*****
*****Csodákra képes egy vacsora Mar-a Lagoban, ugye, mr. Zuckerberg?
Közben a Meta azt is elmondta, hogy tervezi a politikai tartalmak személyre szabottabb megközelítését, hogy azok a felhasználók, akik több ilyen jellegű posztot szeretnének látni, ezt megtehessék. A Meta azt mondta, hogy a végrehajtási erőfeszítéseit a „nagy volumenű jogsértésekre” fogja összpontosítani.
Eddig a hír, most gondoljuk át, amit olvastunk. Az biztos, hogy a Facebook a világ legnagyobb közösségi oldala, majdnem hárommilliárd felhasználóval. Csakhogy ez a platform épp az emberi kapcsolatokat szolgálja a legkevésbé. Sokkal komolyabb a gazdasági és politikai jelentősége, talán még ismerős a 2010-es évek első felének jelszava: „Aki nincs a Facebookon, az nincs!” – és például a modern sajtó is elképzelhetetlen nélküle, annak dacára, hogy Zuckerberg attól is szabadulni próbál (miután 2013–14 körül szabályosan bekényszerítette a világmédiát a közösségi oldal rendszerébe – ha nem lesz sajtó a jövőben, azért, mert ő problémásnak találja, legfeljebb nem lesz, neki nem fog hiányozni, mindenki más meg le van sajnálva). És egyáltalán: valamiféle modern agorának képzelik ezt a felületet sokan, egyesek a lojalitásukat fejezik ki rajta bármely kormányzat iránt, mások az ellenszenvüket, megint mások a szexuális hajlamaikat próbálják kiélni, akadnak, akik magányosak és itt keresnek társaságot (öreg hiba… azt nem fognak találni), szóval a Facebook előkelő helyet foglal el a Föld bolygó információs terében. Ha ugyan nem pont a legelsőt.
Na, ennek lesz vége, de nagyon gyorsan. Most a lovak közé dobták a gyeplőt, vigyék a szekeret, amerre akarják, igaz, körös-körül csak szakadék van – hát sebaj, vigyék abba. Ezt a közösségi oldalt, amint az összes többit is, ahol megszűnik a tényellenőrzés és a moderálás el fogja hagyni a legalább valamennyire épelméjű közönség, éspedig azért, mert pokollá fog változni.
Igen, rosszak voltak az algoritmusok, engem is hetente büntettek, büntetnek, ostobaságokért vagy akár minden ok nélkül is, de míg működtek, legalább a látszatja megvolt annak, hogy minden szónak és tettnek van következménye. Most már mindent szabad, semmiből sem lehet baj. Mivelhogy már van is: épp ez a nagy „szabadság”. Ez a baj.
A Facebookon az agresszív és durva kommunikáció a nyers testi erő megfelelője. Ha valaki elég trágárul és kocsmai módon kommunikál – és beállít maga mögé egy botsereget is – abból ebben a virtuális világban ezentúl bármi lehet. Diktátor, főpap, istencsászár, véleményvezér, magyar miniszterelnök – csak elég durván hurrogjon le bármely ellenvéleményt és ne fukarkodjon a fenyegetésekkel sem. Azokból ugyan még lehet gond, de csak a valós világban, a virtuálisban már nem, az most oldódott meg.
Szabad a pálya a barbárok előtt, Róma megnyitotta kapuit, lerombolta védőfalait, szélnek eresztette katonáit, és sok szeretettel várja a fosztogatókat. Trump és Putyin még szolid, liberális kultúremberek azokhoz képest, akik a következő tíz éven belül a különböző államok élére kerülnek majd a Facebooknak köszönhetően.
Ebben az új világban mindenkinek meglesz majd a maga igaza. Aminek persze semmi köze nem lesz a valósághoz. Ha százezer utcaseprő követeli a hideg fúziót tíz atomfizikustól, akkor a szótöbbség jogán nekik kell igazuk legyen, akármennyire is nem létezik az említett jelenség, a fizikusok majd be kell ismerjék, hogy van ilyen. Aztán persze megégetik őket, mert „eltitkolták”. Egyáltalán, szabadon terjed majd minden összeesküvés-elmélet, remek kis vallás- és konteóháborúknak nézünk elébe, elképzelem például, ahogy összecsapnak a qanonista szabadcsapatok a pápai gárda páncélos lovasaival vagy a brit gránátosokkal. Igaza tehát mindenkinek lehet majd, ha elég hangosan vagy hangoskodva hirdeti és képes is védekezni a vele ellentétes hiten lévőktől – de hiába hisznek majd akár milliárdok is a lapos földben vagy a chemtrail áldatlan hatásaiban, a hittől még semmi sem válik valóra.
Nem biztos, hogy túléli az egyéneknek ezt az önmegvalósítási paradicsomát a mai civilizációnk. Eszelős bolondként fog elbukni a nagyobb része, akik utolsó percükig is a hitükbe kapaszkodnak a rideg tények helyett. Majd marad pár szántó-vető törzs az emberiségből Afrikában és mondjuk Mongóliában, akik legendákat adnak szájról szájra a Hatalmas Elődökről, akik egyszerre voltak mindenhol, repültek a levegőben, elérték a Holdat és mindent tudtak, ami tudni lehetséges, de ebbe bele is pusztultak.
Aztán valaki majd csak felfedezi újra a kereket.
És pár ezer éven belül megint lesznek közösségi oldalak is.
Valahogy jelezni kéne kései utódainknak, hogy mivel vigyázzanak.
Csak épp mi sem tudjuk, pontosan mivel is kéne.
Szele Tamás