Oszd meg másokkal is!

Már most is akadnak tétova hangok, melyek még halkan, de egyre határozottabban teszik fel a kérdést: kicsoda voltaképpen az úr az Egyesült Államokban, Donald Trump vagy Elon Musk? Ugyanis Musk olyan önbizalommal látott neki feladatának, vagyis az amerikai közigazgatás felszámolásának és pártkatonák kezébe adásának, hogy gyakran de facto elnökként viselkedik. Pedig hivatalosan csak a DOGE vezetője.

Rendben, de mi ez a DOGE?

November 13-án, egy héttel az amerikai elnökválasztáson aratott győzelme után Donald Trump bejelentette, hogy hasonlóan gondolkodó barátja és választási kampányának legnagyobb támogatója, a Tesla és a Space X vezérigazgatója, Elon Musk fogja vezetni az új, kormányzati hatékonyságért felelős minisztériumot. Eredetileg Department of Government Efficiency (a Kormányzati Hatékonyságának Minisztériuma) a neve, rövidítve DOGE – így hívták régebben Musk kedvenc kriptovalutáját is, amelynek árfolyamát 2021-ben tweetekkel inflálta el.

A DOGE-ról a The Wall Street Journalban megjelent bemutató cikk szerint a tárca a felesleges szabályozások megszüntetésére, valamint a tisztviselők számának és a költségek mértékének csökkentésére fog összpontosítani. A szövetségi ügynökségekbe ágyazza majd be embereit, akik állítólag javaslatokat tesznek arra vonatkozóan, hogy mely szabályozásokat kellene egyszerűsíteni vagy megszüntetni, mely alkalmazottakat kellene elbocsátani, és hogyan lehetne pénzt megtakarítani. Musk azt állította, hogy a DOGE akár a szövetségi költségvetés mintegy harmadát is megtakaríthatja. Ezzel kapcsolatban viszont kétségek merültek fel.

Musk és Trump azt ígérte, hogy a DOGE „lerombolja a bürokráciát” és „felrázza a rendszert”. Eközben a minisztériumot létrehozó elnöki rendelet, amelyet Trump a beiktatása után írt alá, sokkal kevésbé ambíciózusan fogalmazta meg célját , ami a szövetségi kormányzat technológiájának korszerűsítése, annak hatékonyabbá tétele érdekében. Ez a megfogalmazás, valamint a DOGE státusza (ideiglenes, kormányon kívüli szervezet) arra késztetett egyes jogi szakértőket, hogy azt sejtsék: esetleg a Trump-kormányzat csökkenteni kívánja a saját számonkérhetőségét.

Ki dolgozik (vagy önkénteskedik) a szervezetben?

Musk a DOGE-t Vivek Ramaswamyval, egy másik nagyvállalkozóval együtt vezette volna, aki szintén Trump támogatói köréhez tartozik. Azonban nem értettek egyet az új struktúra fő célkitűzéseivel kapcsolatban, és Ramaswamy elhagyta a DOGE-t. Ő és Musk korábban együtt dolgoztak azon, hogy csapatot toborozzanak a hivatal számára, amelyet a The New York Times nem hagyományos kormányzati ügynökségként, hanem inkább „ambiciózus vezetők egy csoportjának brandjeként” jellemzett.

A NYT szerint a DOGE csapatának tagjait elsősorban a Szilícium-völgyben keresték; Musk vállalkozó barátait és Trump-párti csapattársait is bevonta a toborzásba. A potenciális jelentkezőket figyelmeztették, hogy hat hónapon át heti 80 órát kell dolgozniuk fizetés nélkül (Musk azt mondta, ő maga fizetés nélkül dolgozik majd a DOGE-nál). „A köztünk lévő cinikusok azt fogják mondani: ‘Naiv milliárdosok szállnak be a harcba. Mások azonban azt fogják válaszolni, hogy ez a nemzet szolgálata, hasonlóan ahhoz, amit az ország alapításakor láttunk” – mondta Trevor Traina vállalkozó, aki az első Trump-adminisztrációban is dolgozott már.

Vinay Hiremath, a Loom platform társalapítója elmondta, hogyan kapott meghívást a DOGE-hoz, és mi történt ezután. „Nyolc hívás után, melyek olyan emberektől érkeztek, akik gyorsan beszéltek és nagyon okosnak tűntek, felvettek néhány csoportba a Signalon, és azonnal alkalmaztak is. A következő négy héten több száz hívás után felvették a legokosabb embereket, akikkel valaha beszéltem, olyan projekteken dolgoztam, amelyekről nem beszélhetek, és megtanultam, mennyire diszfunkcionális a kormányzat. Nagyszerű volt” – írta Hiremath. Igaz, végül elutasította, hogy csatlakozzon a DOGE csapatához.

Hogyan kezdte a DOGE átvenni a kormány irányítását?

Január 28-án a Wired arról számolt be, hogy a hivatal megszerezte az irányítást az amerikai Személyzeti Menedzsment Hivatalnál (OPM), az összes kormányzati alkalmazottért felelős szövetségi ügynökségnél. Az OPM apparátus élére Amanda Scales került, aki korábban az xAI-nál, Musk mesterséges intelligenciával foglalkozó cégénél dolgozott a humánerőforrás terén. Két fiatal programozó – Akash Bobba, aki a UCLA-n végzett és a Palantirnál (Musk munkatársának, a republikánus pártot szponzoráló Peter Thielnek a cégénél) gyakornokoskodott, valamint Edward Coristin, aki csak középiskolai végzettséggel és három hónapos szakmai gyakorlattal rendelkezik Musk cégénél, a Neuralinknél – szintén az igazgató tanácsadói közé került.

Ugyanezen a napon, január 28-án a szövetségi kormány alkalmazottai e-mailt kaptak az OPM-től, amelyben közölték velük, hogy térjenek vissza az irodájukba a hét minden egyes munkanapján (vagyis betiltották a home office-t), és dolgozzanak hatékonyabban. Azokat, akik nem álltak készen erre, arra kérték, hogy nyújtsák be felmondásukat – a fizetés és minden juttatás érintetlenül hagyásával szeptemberig. A Twitter alkalmazottai hasonló levelet kaptak, miután Musk 2022-ben megvásárolta a céget. Három hónapos végkielégítést ígértek nekik, de sokan nem kapták meg. Az Amerikai Kormányzati Alkalmazottak Szövetsége (az iparág legnagyobb szakszervezete) szerint még most sincs okunk bízni Musk ígéreteiben.

Az OPM után Musk csapata az Általános Szolgáltatási Igazgatósághoz (GSA) fordult, amely a kormányzatot látja el irodahelyiségekkel és kommunikációs eszközökkel. Musk vállalatainak több korábbi alkalmazottja egyszerre került be a GSA vezetői csapatába; nekiláttak az irodaterületek zsugorításának és a mesterséges intelligencia kormányzati alkalmazottakhoz való eljuttatásának. Emellett megpróbáltak hozzáférést szerezni a GSA belső rendszereihez, többek között a számviteli adatokhoz. Bobba, Coristin és két másik fiatal programozó Musk csapatából (egyikük a SpaceX-nél volt gyakornok, a másik pedig az xAI hacker-bajnokság egyik díjazottja) most hozzáféréssel rendelkezik a GSA összes létesítményéhez és informatikai rendszeréhez – mondták a Wirednek a források.

A GSA alkalmazottait, akárcsak az OPM-nél dolgozó kollégáikat, felszólították, hogy mondjanak fel. „Nem hiszem, hogy ezek az emberek segíteni akarnak a szövetségi kormányzatnak abban, hogy szolgáltatásokat nyújtson az amerikai népnek. Úgy viselkednek, mintha egy technológiai cég venné át a hatalmat” – mondta a Wirednek egy GSA-alkalmazott.

Az átvétel átterjedt a Pénzügyminisztériumra is, ahol a DOGE hozzáférést szerzett az egész szövetségi kormányzat összes utalását feldolgozó fizetési rendszerhez, valamint az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségére (USAID), ahol a nemzetközi humanitárius segélyprogramok befagyasztása miatt már több mint egy hete tart a káosz. Több száz USAID-alkalmazottat bocsátottak el vagy helyeztek fizetés nélküli szabadságra – köztük olyan vezetőket, akik nem engedték be a DOGE képviselőit az USAID irodáinak lezárt részeibe. Most az ügynökség honlapja elérhetetlen, a jövője pedig homályos: Marco Rubio külügyminiszter azt mondta, hogy az USAID-et átvette a külügyminisztérium, Musk pedig ragaszkodott ahhoz, hogy az ügynökség „menthetetlen”, „ideje végezni vele” (és szerinte Trump is egyetért vele).

Idetartozik még az a hír, hogy a DOGE megkezdte a leépítéseket az FBI-nál (melyet ebből az alkalomból az amerikaiak kesernyés viccel átkereszteltek „Fired By Idiocracy”-ra), a CIA-nél, kutatások állnak le a NASA-nál, szóval minden esély megvan arra, hogy az Egyesült Államok működését Musknak sikerüljön leállítania. Aztán, ha már teljes lesz a csőd, eldönthetik Trumppal ketten, melyikük a valódi főnök.

Ha Musk győz, javaslom, hogy a Fehér Házat kereszteljék át DOGE-palotára.

 

Szele Tamás