Mint korábbi írásainkból kiderült, az orosz állami média évente több, mint 3,6 millió álhírt közöl, szerény becslések szerint. Most is egy ilyen esetről lesz szó, ugyanis az orosz Biztonsági Tanács egyik képviselője felelevenítette az USAID állítólag 5 milliárd dolláros szerepvállalását az ukrajnai Euromajdan tüntetések „szervezésében”.
Nem kellett volna: a The Insider azonnal megcáfolta az állításait. Érdemes nyomon követni a tényellenőrzés folyamatát – főként azoknak, akik nem hisznek az objektív valóságban és minden sajtóhírt véleménynek tekintenek. De lássuk, mi is történt.
Az Izvesztyija című állami lapnak adott március 7-i interjújában Alekszej Sevcov, az orosz Biztonsági Tanács titkárhelyettese azt állította, hogy „csak az USAID egymaga legalább 5 milliárd dollárral járult hozzá a Majdan megszervezéséhez” – utalva ezzel a 2013-2014-es népi tiltakozási hullámra, amely Viktor Janukovics ukrán elnök Oroszországba menekülésével végződött.
Sevcov valótlan állítása a Kreml régi rágalmát ismétli meg (kissé felújítva), amely szerint az amerikai kormány volt felelős az Euromajdan mozgalom finanszírozásáért. Az összeg Victoria Nuland akkori amerikai külügyminiszter-helyettes 2013 decemberében, egy washingtoni amerikai–ukrán alapítványi konferencián elhangzott megjegyzéseinek elferdítéséből származik:
„Ukrajna 1991-es függetlenné válása óta az Egyesült Államok támogatja az ukránokat a demokratikus kompetenciák és intézmények kiépítésében, a közügyekben való állampolgári részvétel és a jó kormányzás előmozdításában, amelyek mind előfeltételei annak, hogy Ukrajna megvalósíthassa európai törekvéseit. Több mint 5 milliárd dollárt fektettünk be, hogy segítsük Ukrajnát ezekben és más célkitűzésekben, amelyek biztosítják a sikeres és virágzó, nyugodt és demokratikus Ukrajnát.”
Nuland nyilatkozata az Ukrajnának a függetlenség 22 éve alatt nyújtott amerikai pénzügyi támogatás teljes összegére utalt. A szóban forgó programok közül soknak valóban az volt a célja, hogy támogassa az ország demokratikus intézményeinek fejlődését – de egyik sem kapcsolódott közvetlenül az Euromajdan finanszírozásához.
2014 áprilisában a CNN műsorvezetőjének, Christiane Amanpournak adott interjújában Nuland közvetlenül is foglalkozott azzal a hamis állítással, hogy az Egyesült Államok finanszírozta volna a tüntetéseket:
„Az Egyesült Államok mintegy ötmilliárd dollárt fektetett be Ukrajnában 1991 óta, amikor a Szovjetunió összeomlása után ismét független állam lett. Ezt a pénzt arra költötték, hogy támogassák az ukrán nép törekvéseit arra, hogy erős, demokratikus kormánya legyen, amely az ő érdekeiket képviseli.
De természetesen nem költöttünk pénzt a Majdan támogatására; az egy spontán mozgalom volt, ami messze áll attól, ami miatt aggódunk, és amire Oroszország most Kelet-Ukrajnában készül.
Ami pedig azt a napot illeti, amikor a Majdanon megjelentem, az a látogatás azután történt, hogy az ukrán különleges erők Janukovics akkori elnök utasítására felléptek a békés tüntetők ellen, és elkezdték lökdösni és kiszorítani őket a Majdanról. Ez egy nagyon ijesztő és veszélyes éjszaka volt.
Végül vissza kellett vonulniuk, amikor még több békés tüntető jött és körülvette őket, és másnap, amikor elmentem a Majdanra, nem gondoltam, hogy üres kézzel mehetek le, tekintve, hogy min ment mindenki keresztül. Így a béke jeleként, baráti gesztusként szendvicseket vittem mind a Majdan tüntetőinek, mind a Berkut (rohamrendőrség) embereinek.”
A gesztusból született egy, a Kreml propagandája által erősen kedvelt mém – ami a „külügyminisztériumi sütiket” vagy „Nuland süteményeit” ábrázolja.
2013. december 11-én Nuland és Geoffrey Pyatt, az Egyesült Államok ukrajnai nagykövete szendvicseket, kifliket és süteményeket osztogatott az Euromajdan tüntetőinek a kijevi Függetlenség téren, az orosz állami média azonban úgy döntött, hogy „süteményként” (”печеньки”, »pecsenyki«) hivatkozik rájuk. Az orosz propaganda az Euromaidant a nyugati titkosszolgálatok által megrendezett oroszellenes akciónak állította be, azt állítva, hogy Nuland „egy egész országot vásárolt meg süteményekkel”.
A valóságban a kijevi tüntetések 2013 novemberében kezdődtek, mivel Viktor Janukovics elnök nem volt hajlandó aláírni a társulási megállapodást az Európai Unióval.
Az 5 milliárd dolláros hazugság eredete a jelek szerint Nuland CNN-interjújára vezethető vissza. 2014. április 22-én az orosz államilag ellenőrzött média beszámolt ugyan Nuland kijelentéséről, de a RIA Novosztyi által akkor bemutatott verzió még nagyrészt pontos volt:
„Victoria Nuland, az Egyesült Államok európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes külügyminisztere a CNN-nek adott interjújában megerősítette, hogy Washington 5 milliárd dollárt különített el »az ukrán nép számára, az erősebb, demokratikusabb kormányzatra irányuló törekvések támogatására…« De hangsúlyozta, hogy »az Egyesült Államok »természetesen nem a Majdan támogatására költött pénzt«. Szavai szerint az Euromaidan egy spontán mozgalom volt.”
A narratíva kiforgatásában kulcsszerepet játszott Nyikolaj Patrusev, az orosz Biztonsági Tanács volt titkára. A Kommerszant című újságnak 2015 júniusában adott interjújában kijelentette:
„A hatalomváltás Ukrajnában pontosan ezeknek az eseményeknek a kiváltója volt. John Kerry amerikai külügyminiszternek van egy asszisztense – Victoria Nuland –, aki megnevezte azt az 5 milliárd dolláros összeget, amelyet az Egyesült Államok költött ezeknek az eseményeknek a megszervezésére.”
Úgy tűnik, hogy az orosz Biztonsági Tanácson belül ez a dezinformáció egyik adminisztrációról a másikra száll. Sőt, néhány generáció után már népmese is válhat belőle. Sevcov azonban így is a legostobább csinovnyikok közé tartozik. Ugyanis minden jel arra mutat, hogy el is hitte Nariskin hazugságát. Nariskint megcáfolni természetesen nem egészséges dolog egyetlen orosz állampolgár számára sem, ugyanis könnyen járhat pár évtizedes szibériai jutalomüdüléssel, melyben uránbányák látogatása is szerepel, mint rendes napi animációs program, viszont Sevcov könnyen megtehette volna, hogy nem is említi meg ezt a Majdan-legendát. Az, hogy elővette, csak annak bizonyítéka, hogy annak idején ő el is hitte a rablómesét…
Ezek szerint emberünk nem egyszerű hazug, annál sokkal több. Buta is. És miatta át fogják alakítani a közmondást: „A hazug titkárhelyettest hamarabb utolérik, mint a sánta kutyát”.
A valódi sajtó legalábbis utolérte.
Forrás: https://theins.ru/en/antifake/279524
A cikk az Európai Unió finanszírozásával készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk. A Zóna nem részesült a támogatásból, csak felületet biztosít a cikknek.
Szele Tamás