független sajtótermék

Szele Tamás: Pinocchio Musk

Oszd meg másokkal is!

Elon Musk hosszú ideig valamiféle tech-ikonnak számított, aki körül több volt a legenda, a mítosz, mint a reális eredmény, csak hát emberünk szó szerint kezdi kimutatni a foga fehérjét. Szó sincs az ő esetében „zseniális feltalálóról” (voltaképpen nem is talált fel semmit, már létező találmányokat menedzselt), sokkal inkább az elmebaj határán egyensúlyozó kalandor-vállalkozóról, aki a politika területén mérhetetlenül kártékony.

Akik korábban hittek a zsenialitásában, most is mentegetik, orvosi szakkifejezéseket emlegetnek, megértést kérnek számára – nos, egy kilengést még meg lehetne bocsátani neki, talán kettőt is, de ha csak az álhírterjesztés terén elkövetett bűneinek lajstromát tekintjük (a The Insider megtette), azt kell mondanunk, hogy ennyi kisiklásra már nincs sem bocsánat, sem mentség. Ez az ember szándékosan dezinformál, Moszkva tudatos szekértolója, a közösségi hálózatok szabotőre és vagy mániás dezonformátor, vagy még annyira sem ismeri a különbséget az igazság és a hazugság között, mint Donald Trump, pedig ezzel elég sokat mondtunk. Lássuk tehát az „érdemeinek” egy részét, amint azt a The Insider összegyűjtötte.

Mióta Elon Musk 2022-ben megvásárolta a Twittert, a platformot elárasztották az álhíreket posztoló botok, köztük az MI által generált tartalmak, amelyek legtöbbje a Kremlből származik. Az elmúlt években Musk retorikája egyre inkább az orosz propagandát idézte, és aktívan terjesztette a Kreml által támogatott valótlanságokat hatalmas közönsége felé – ami Moszkvában nem maradt észrevétlen. Íme néhány szembetűnő példa.

Zelenszkij a „koldus”

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök évek óta a Kreml propagandájának központi célpontja, mind az állami tévécsatornákon, mind az orosz hatóságok által ellenőrzött X (korábban Twitter) bot-hálózatokon keresztül. 2023 őszén ezek a propaganda-erőfeszítések Zelenszkij amerikai látogatására összpontosultak, ahol az orosz támadás alatt álló nemzet vezetője nagyszabású katonai és pénzügyi támogatást szerzett hazájának. Válaszul a Kreml propagandája olyan kampányt indított, amely Zelenszkijt „koldusnak” állította be, aki kétségbeesetten könyörög némi „alamizsnáért” Washingtontól. A kampányban trollok, propagandisták, sőt, még diplomaták is részt vettek.

2023. október 2-án Elon Musk közzétett egy képet, amelyen egy jól ismert mém látható egy feszült arckifejezésű férfiról, amelyet úgy szerkesztett meg, hogy Zelenszkij arcához hasonlítson. A Musk által terjesztett változatban a feliratot viselte: „Arcod, mikor már 5 perc eltelt, és még nem kértél egymilliárd dollárnyi támogatást”.

A Kreml el volt ragadtatva a sikertől. A Dossier Center nevű oknyomozó csatorna megszerezte az orosz elnöki adminisztrációban tartott heti megbeszélés jegyzőkönyvét, amelyen a Társadalommérnöki Ügynökség munkatársai vettek részt. A megbeszélés jegyzőkönyvében, amelyet három nappal Musk tweetjének megjelenése után tartottak, egy feljegyzés szerepelt, amely szerint: „Musk mémje – amelyet Szofjia készített. Hamis.” Szofija Zaharova, az Elnöki Adminisztratív Igazgatóságon belül az Információs és Kommunikációs Technológiák Igazgatóságának referense. Ő felügyeli az Ilja Gambashidze által vezetett Társadalommérnöki Ügynökség alkalmazottait. Ez az ügynökség működteti az új „trollgyárat”, amely a néhai Wagner-csoport alapítója, Jevgenyij Prigozsin által működtetett, mára megszűnt hálózatot váltotta fel.

Az orosz elnöki adminisztráció folytatta a dezinformáció terjesztésére irányuló erőfeszítéseit ebben a témakörben. Miután azonban nem sikerült újabb retweetet szerezniük Musk-tól, egyszerűen gyártottak egyet, és egy hamis Musk-retweetet tartalmazó kampányt indítottak.

Zelenszkij a „diktátor”

Az orosz média és a Kreml által támogatott „politikai elemzők” 2019 óta nevezik Zelenszkijt diktátornak, a vádak pedig fokozódtak Oroszország teljes körű inváziójának kezdete után – ez a fejlemény szinte lehetetlenné tette, hogy Ukrajnában szabályosan ütemezett választásokat tartsanak. A választások lemondása aktív katonai konfliktus közepette világszerte bevett gyakorlat, az orosz propaganda mégis a kijevi hatóságok e széles körben elfogadott döntését használta fel ürügyként arra, hogy Zelenszkijt illegitim vezetőnek nevezze. „Zelenszkij diktatúrájának” narratívája így a propaganda-tévéadások egyik alapelemévé vált.

Oroszország példáját követve ezt az érvelést hamarosan az amerikai republikánusok is megismételték – Tucker Carlson televíziós propagandistától és Tulsi Gabbard összeesküvés-elméletírótól (aki később a nemzeti hírszerzés igazgatója lett) Donald Trump elnökig (aki később azt állította, hogy „nem tudta elhinni, hogy Zelenszkijt diktátornak nevezte”).

Elon Musk is csatlakozott hozzájuk, aki február 19-én így tweetelt: „Zelenszkij nem állíthatja, hogy Ukrajna népének akaratát képviseli, amíg nem állítja vissza a sajtószabadságot és nem tartja meg a szabad választásoka!” A tech-milliárdos később maga is diktátornak nevezte Zelenszkijt.

Az USA államadóssága

Az amerikai államadósság régóta kedvenc témája az orosz állami tévé propagandistáinak – és magának Vlagyimir Putyinnak is. Azt állítja, hogy a kérdést „eltussolják” (ami természetesen nem igaz), vagy hogy az adósság fedezete nem több, mint a puszta bizalom. Az orosz propagandacsatornák évek óta az Egyesült Államok közelgő fizetésképtelenségére számítanak, és Vlagyimir Szolovjov adásaiban rutinszerűen arról beszélnek, hogy az amerikai államadósság állítólag hogyan ássa alá az egész világgazdaságot. Az amerikai államcsőd előrejelzésének hagyománya a szovjet időkre nyúlik vissza, de annak ellenére, hogy Oroszország maga is átesett egy államcsődön és több pénzügyi válságon azóta, ezek az amerikai rendszerre vonatkozó előrejelzések figyelemre méltó rendszerességgel folytatódnak.

Az amerikai államadósság valóban téma a közgazdászok és a politikusok között, még akkor is, ha még mindig nem áll fenn a közvetlen fizetésképtelenség valós veszélye, és annak ellenére, hogy a kérdés másodlagos politikai jelentőséggel bír. Trump beiktatása után azonban Elon Musk hirtelen elkezdett beszélni az államadósságról és a költségvetési hiányról, mint a Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (DOGE) de facto vezetője, amely egy kvázi-hivatalos szervezet, és kifejezetten neki hozták létre. Musk kijelentette, hogy az államadósság kezelése – amit az orosz propagandisták évek óta emlegetnek – a legfőbb prioritása. Ennek érdekében jelentősen csökkentette a tudományos programok finanszírozását, néhányat teljesen leállított, miközben elbocsátotta az Egyesült Államokban évtizedek óta működő külföldi segélyezési és demokrácia-ösztönző intézmények alkalmazottait. A legtöbb szövetségi ügynökség és minisztérium költségvetését „pazarló” kiadásnak nyilvánította.

Amint arról a The Insider beszámolt, az orosz média félelemkeltése az amerikai államadóssággal kapcsolatban az ukrajnai invázió után sokkal inkább előtérbe került. Maga Musk azonban 2024 végéig nyilvánosan nem foglalkozott ezzel a kérdéssel – ahogyan sok mással sem. Most az X-en közzétett posztjainak jelentős részét az államadósságnak szenteli. A 2025-ös év eleje óta legalább 140 alkalommal írt róla – többször, mint az egész előző évben (előtte pedig a téma soha nem szerepelt a közösségi médiaforgalmában). Musk azt írta, hogy „világháborús szintű államadóssággal rendelkezni világháború nélkül katasztrofális az ország számára”, és megfogadta, hogy a DOGE csapata harcolni fog az általa „őrült mértékűnek” nevezett „pazarlás és csalás” ellen.

A DOGE eredményeiről szóló első jelentéseket február 18-án tették közzé (a minisztérium február 14-re ígérte a közzétételüket, de a határidőt nem tartotta be). A Musk ügynöksége által felmondott szerződések 40%-ánál a költségvetési megtakarítás pontosan 0 dollárt tett ki, míg a teljes megtakarítási számok jelentősen eltúlzottak. A DOGE honlapja eredetileg 55 milliárd dolláros költségcsökkentésről számolt be, de ezt a számot később csendben 15 milliárd dollárra módosították. Sok esetben a bejelentett számok továbbra is pontatlanok – például azért, mert a hivatalos elemzés nem vette figyelembe a már teljesített és kifizetett szolgáltatásokat, vagy mert az eredeti szerződéses összeget tüntette fel anélkül, hogy elismerte volna, hogy ezt az összeget később csökkentették.

Trump az államadósság csökkentését ígérte első ciklusa alatt. A ProPublica számításai szerint azonban az adósság valójában 8,4 billió dollárral nőtt az Ovális Irodában töltött első négy éve alatt – nem elsősorban a COVID–19 világjárvány következtében, hanem nagyrészt a Trump-kormányzat első adócsökkentési és foglalkoztatási törvénye miatt.

Választási csalással kapcsolatos összeesküvés-elméletek

Az az összeesküvés-elmélet, miszerint az amerikai választásokat az elektronikus szavazógépek használata révén manipulálják, Trump 2020-as veresége után jelent meg, és hivatalos, valamint újságírói vizsgálatokkal többször is megcáfolták (a Fox Newsnak még több mint 700 millió dolláros kártérítést is ki kellett fizetnie, amiért hamis állításokat terjesztett a témakörben). 2024-re úgy tűnt, hogy ez a narratíva nagyrészt feledésbe merült, de az új választási ciklus közeledtével az orosz propaganda újjáélesztette. Nemcsak a tévés propagandisták hirdették azt az elméletet, hogy az amerikai szavazatszámlálás megbízhatatlan, de Maria Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője még egy posztot is közzétett a „szavazógépek” állítólagos borzalmairól.

2024 közepétől kezdve egészen a novemberi választásokig Musk aktívan támogatta ezt a régi összeesküvés-elméletet – az orosz propagandisták oldalán. Az X algoritmusainak köszönhetően – amelynek Musk 2022 óta tulajdonosa – az elektronikus szavazást megbízhatatlannak minősítő állításai több százmillió emberhez jutottak el.

Emellett 2023 vége óta Musk egy másik összeesküvés-elméletet is terjesztett: azt, hogy illegális bevándorlók szavaznak az amerikai választásokon, és hogy ők óhatatlanul a Republikánus Párt ellen fognak fordulni. Musk szerint, egy kongresszusi képviselő azt mondta neki, hogy az iratok nélküli bevándorlókat „szándékosan importálják, mint a baloldal jövendő szavazóit”. Azt is állította, hogy a levélszavazásokat ennek a folyamatnak a megkönnyítésére használják.

A The Insider elemzése szerint Musk 2024 januárja óta legalább 400 alkalommal említette ezt a két összeesküvés-elméletet az X-en közzétett posztjaiban. Korábban – bár már léteztek és közszájon forogtak – nem mutatott érdeklődést irántuk.

Az orosz propagandisták buzgón felkapták Musk állításait. Az Egyesült Államokban a távszavazásról szóló riportokat az Oroszország 24 adta le. Alekszej Puskov orosz szenátor a migránsokat bevonó választási csalásról beszélt bennük. Az NTV azt állította, hogy Kamala Harris csak akkor nyerhet, ha illegális bevándorlóktól kap segítséget. Az egyik, „A hamis szavazatok kórusa” című műsorrészlet még Muskot is az amerikai választási törvények szakértőjeként idézte.

A Center for Countering Digital Hate (CCDH) becslése szerint Musk X-en közzétett, választásokkal kapcsolatos félrevezető bejegyzéseit legalább 1,2 milliárd alkalommal tekintették meg. Eközben Musk összes választásokkal kapcsolatos posztja 2024 eleje óta legalább 7,3 milliárd megtekintést, több mint 47 millió lájkot és 2,8 millió választ gyűjtött össze a The Insider számításai szerint.

A COVID–19 vírust az USAID finanszírozta

Az orosz propaganda évek óta többször is azt a hamis állítást hangoztatja, hogy a COVID–19 vírust az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) pénzéből hozták létre. Az orosz védelmi minisztérium több konferenciát tartott a témában, és számos anyagot tett közzé, amelyekben azt állították, hogy az USAID finanszírozta a biológiai fegyverek kifejlesztését – elsősorban Ukrajnában. 2022 augusztusában az orosz sugárvédelmi, vegyi és biológiai védelmi erők vezetője, Igor Kirillov altábornagy azt állította:

Megfontoljuk annak lehetőségét, hogy az USAID részt vett az új koronavírus kifejlesztésében. Az ügynökség 2009 óta finanszírozta a „PREDICT” programot, amely a koronavírusok új típusait tanulmányozta, és amelyhez denevérek befogására is sor került, melyek ismert hordozói ezeknek a vírusoknak. A projekt egyik alvállalkozója a Metabiota volt, egy olyan cég, amely az ukrajnai katonai-biológiai tevékenységéről ismert… A COVID–19 forgatókönyv kibontakozásának módja és a ‘Predict’ program USAID általi hirtelen leállítása 2019-ben arra utal, hogy a világjárvány tervezett volt, és hogy az USA-nak köze volt a kialakulásához.”

Amikor az orosz külügyminisztérium a Twitteren összefoglalta ezt a „jelentést”, a fiókot letiltották. A minisztérium szóvivője, Maria Zaharova cenzúrának nevezte a platform intézkedését.

2025 februárjában Elon Musk hirtelen érdeklődést mutatott a téma iránt, és hadat üzent az USAID-nek. Rábukkant a „PREDICT” program említésére egy névtelen X-fiókon, amely a platformon keresztül történő pénzkeresésről szóló tanfolyamokat árul, és újraposztolta annak tartalmát, hozzátéve: „Tudtad, hogy az USAID az ÖN adóforintjaiból finanszírozta a biofegyver-kutatást, köztük a COVID–19-et, amely emberek millióit ölte meg?”.

Az USA támogatja a terrorizmust

2025 februárjában Elon Musk keresztes hadjáratot indított az USAID ellen. Ezt megelőzően soha semmilyen összefüggésben nem említette meg az ügynökséget. A milliárdos azzal vádolta az USAID-et, hogy az adófizetők pénzét pazarolja, „baloldali propagandát” terjeszt , és politikai befolyást gyakorol különböző országokban – nagyjából ugyanazzal a retorikával, amivel az orosz politikusok, tisztviselők és propagandisták jellemezték a szervezetet az elmúlt évtized folyamán.

2019-ben az orosz külügyminisztérium kijelentette: „ A múlt – a hidegháború korszakának – hangja szólalt meg Washingtonban, amikor az USA Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) vezetője, Mark Green beszélt… Az USAID célja nem az együttműködés előmozdítása a világ színpadán, hanem az ideológiai harc és a propaganda eszköze.”

Andrej Lugovoj orosz törvényhozó 2024-ben Vlagyimir Szolovjov műsorában a következőképpen nyilatkozott: „Mintegy 100, a baráti köztársaságokban működő médiumot azonosítottak, amelyek kizárólag oroszellenes propagandát folytatnak a Nyugat nevében, hogy befolyási központokat hozzanak létre”. Lugovoj, akit hitelt érdemlően vádolnak Alekszandr Litvinyenko 2006-os meggyilkolásával polónium-mérgezés útján, arra a következtetésre jutott, hogy Oroszországnak saját ügynökséget kellene létrehoznia más országok politikájának befolyásolására.

Az orosz propaganda számára az USAID logója az ukrajnai „romboló amerikai befolyás” bizonyítékává vált. 2023 februárjában a Vesti egyik adásában egy, a Roszgvargyija tisztjeként bemutatkozó férfi az USAID támogatásával nyomtatott füzeteket mutatott. A mezőgazdasági fejlesztésekről szóló kiadványokat „propagandairodalomnak nevezte, amelynek célja a gyűlöletkeltés minden orosz ellen”.

2024-ben Putyin odáig ment, hogy azzal vádolta az Egyesült Államokat, miszerint a 2000-es évek elején terroristákat finanszírozott az Észak-Kaukázusban. Figyelemre méltó, hogy a 2000-es évek tényleges elején soha nem fogalmazott meg ilyen vádakat, ehelyett kimondottan baráti kapcsolatokat ápolt az USA-val. Lehetséges, hogy Putyin kijelentései egyfajta „kivetítést” tükröztek, tekintettel arra, hogy az ő vezetése alatt Oroszország maga is finanszírozott terrorista támadásokat az USA ellen.

Nem sokkal Putyin után Elon Musk is megvádolta az Egyesült Államokat azzal, hogy az USAID-on keresztül finanszírozza a terrorizmust, „bizonyítékként” egy olyan fotóra hivatkozva, amelyen egy ISIS-harcos látható az ügynökség logójával ellátott sátorban. Az USAID logójával ellátott sátorban lévő harcosokat ábrázoló képet 2013 óta terjesztik amerikai szélsőjobboldali bloggerek, miután Glenn Beck összeesküvés-elméleteket hirdető politikus először közzétette azt. Beck saját orgánuma, a The Blaze azonban később arról számolt be, hogy a fotó azután készült, hogy az ISIS harcosai Szíriában lefoglalták a segélyek és fegyverek raktárait, amelyeket az Egyesült Államok a szíriai ellenzéknek szállított.

Musk egy állítólagos pénzügyi táblázat képernyőfotóját is terjesztette, amely állítása szerint azt mutatja, hogy az USAID több mint 164 millió dollárt utalt át „terroristákkal kapcsolatban álló szervezeteknek”. A fényképet kísérő közösségi média-bejegyzésében költői kérdést tett fel: „Ahogy sokan mondták, miért fizetünk terrorista szervezeteknek és bizonyos országoknak azért, hogy gyűlöljenek minket, amikor ők hajlandóak ezt teljesen ingyen is megtenni?”.

A valóságban a táblázatban felsorolt összegek nagy részét az American Near East Refugee Aid (ANERA) nevű jótékonysági szervezetnek juttatták, amely az egyik legmagasabb bizalmi besorolással rendelkezik az amerikai civil szervezetek között. A táblázatban említett többi szervezet szintén menekülteket, nőket és fegyveres konfliktusok által sújtott embereket támogat – nem pedig terroristákat. Ráadásul a 164 millió dolláros összeg nem kizárólag az USAID-tól származik (de ezen a ponton aligha számít az ilyen részletek feszegetése).

Musk az orosz hírszerző szolgálatokkal kapcsolatban álló, Matrjoska nevű orosz dezinformációs csatornahálózatnak is segített. Retweetelt egy videót, amely azt a hamis állítást terjesztette, miszerint az USAID hírességeknek fizetett azért, hogy Ukrajnába utazzanak.

Musk erőfeszítéseinek köszönhetően a videó több tízmilliós nézettséget ért el – ez rekordot jelent a Matrjoska-kampány számára. Musk mellett az X-en az elmúlt években egyre nagyobb teret nyerő névtelen szélsőjobboldali fiókok is elkezdték terjeszteni a videót és annak állításait.

Itt a lista, kész a leltár (bár szerintem kissé hiányos), ítéljen ki-ki belátása szerint Musk felől.

Én csak annyit mondok, hogy Pinocchio szerepét ne vállalja el most már, akárhogy könyörög is neki Hollywood, mert ha minden hazugságtól csak egy centit nőne az orra, már most is beleütné a Mars bolygóba.

Forrás: https://theins.ru/en/politics/279574

A cikk az Európai Unió finanszírozásával készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk. A Zóna nem részesült a támogatásból, csak felületet biztosít a cikknek.

 

Szele Tamás