független sajtótermék

Szele Tamás: Kadirov és a Batal Hadzsi

Oszd meg másokkal is!

Ma egy éve történt a Moszkva melletti Krasznogorszkban álló Crocus City Hall elleni terrortámadás, és az orosz hatóságok ezalatt az év alatt a borzalmas mészárlást egyébre sem használták, mint politikai manipulációra. Jóllehet mindenki tudja, aki egy kicsit is járatos a napi hírek világában, hogy az akciót az ISIS-K követte el, az orosz Nyomozó Bizottság erőnek erejével ukrán és ingus összefogást próbál találni a történtek mögött. Ott azonban, ahol valóban – és vállaltan! – az ukrán szolgálatok dolgoztak, a Kirillov altábornagy elleni merénylet esetében, az ISIS-K-ingus összefogást erőltetik, ami Ramzan Kadirov elleni aknamunkára utal.

Nyugalom, elmagyarázom. Ezt elsőre tényleg csak akkor lehet megérteni, ha az ember oroszosan gondolkodik, és ez időnként még nekem sem megy. Tehát, vegyük először ezt a ma reggeli TASZSZ-hírt:

Egy „barátságtalan állam” biztonsági szolgálatai felelősek a Crocus City Hall koncertteremben éppen ma egy évvel ezelőtt történt terrortámadás megtervezéséért és megszervezéséért. Céljuk az oroszországi helyzet destabilizálása volt – mondta a TASZSZ-nek Szvetlana Petrenko, az orosz Nyomozó Bizottság szóvivője.

Az összegyűjtött bizonyítékok alapján a nyomozás arra a következtetésre jutott, hogy a terrorcselekményt egy barátságtalan állam biztonsági szolgálatai tervezték és szervezték meg azzal a céllal, hogy destabilizálják az oroszországi helyzetet. A támadás végrehajtásához egy nemzetközi terrorszervezet tagjait szervezték be” – mondta.
A nyomozóbizottság képviselője nem pontosította, hogy melyik országról van szó. Korábban Alekszandr Bortnyikov, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) igazgatója arról számolt be, hogy az ukrán katonai hírszerzésnek közvetlen köze volt a terrortámadáshoz.
2024. március 22-én este a moszkvai terület Krasznogorszkban található Crocus City Hall zenés szórakozóhelyen terrortámadás történt, amelyben 145 ember, köztük hat gyermek vesztette életét, és több mint 500-an megsebesültek. A terrortámadás ügyében 19 vádlott ellen emeltek vádat. A hatóságok jelenleg az ügy anyagát vizsgálják, majd ezt követően bíróság elé állítják őket.”

Senkit se zavarjon, hogy a TASZSZ mindent kétszer mond, kétszer mond, nem bolond, nem bolond, csak ez is az orosz tudósítási stílus része, része. Én a továbbiakban nem fogom követni ezt. Tehát akkor ott tartunk, hogy a krasznogorszki támadás esetén – mellyel Ukrajna nem vállalt semmiféle közösséget! – az orosz Nyomozó Bizottság megbízóként egy titokzatos „barátságtalan államról” beszél, mely valószínűleg nem Monaco vagy Nepál, hanem, Bortnyikov szavai alapján Ukrajna, végrehajtóként pedig egy „nemzetközi terrorszervezetről”, mellyel kapcsolatban feltételeznénk, hogy azonos az ISIS-K-val, ugyanis ők vállalták is a cselekményt – de lehet, hogy van még egy csavar a történetben (orosz földön járunk, ez természetes). Mert mit ír a mai Moscow Times?

Azt, hogy januárban letartóztatták az ingusföldi Ramzan Padijevet és Batuhán Tocsij evet, akiket Igor Kirillov altábornagy meggyilkolásával vádolnak. Ő a legmagasabb rangú orosz katonatiszt volt, akit Ukrajna teljes körű megszállása óta megöltek. Kirillov és asszisztense 2024. december közepén halt meg, amikor Moszkva délkeleti részén lévő lakóháza előtt bombamerénylet érte. Bár – most figyeljünk – az ukrán biztonsági szolgálatok vállalták a felelősséget a merényletért, az orosz hatóságok szerint a 29 éves üzbég állampolgárságú Akhmad Kurbanov hajtotta végre a gyilkosságot Padijev és Tocsijev segítségével.

Az orosz média a biztonsági erőkre hivatkozva a két fiatalembert a Batal Hadzsi testvériség tagjaként azonosította, amely egy zárt szúfi muszlim szerzetesrend, és amit Batal Hadzsi Belhorojev sejk alapított a 19. században.

Padijev és Tocsijev nem az első olyan tagjai a rendnek, akiket kapcsolatba hoznak egy-egy nagyobb oroszországi terrortámadással. Tavaly a testvériség négy tagját tartóztatták le azzal a gyanúval, hogy fegyvereket és lőszereket adtak el a 2024 márciusában a Crocus City Hall ellen elkövetett támadás tetteseinek, amelyben 145 ember halt meg és több százan megsebesültek.

Regionális elemzők és emberi jogi aktivisták egyetértenek abban, hogy a Batal Hadzsi tagjai ellen nemrégiben felhozott vádak az orosz biztonsági erők évek óta tartó kampányának részét képezik, amelynek célja az egykor nagyhatalmú testvériség illegalitásba szorítása.

Az aranykor”

Senki nem válhat a Batal Hadzsi rend tagjává. Csak beleszületni lehet” – magyarázta Isabella Jevlojeva ingus újságíró, a Fortanga független hírportál alapítója. „Még ha feleségül is megy valaki a testvériség tagjai közül valakihez – bár ez csak keveseknek sikerült –, soha nem lesz a testvériség tagja” – mondta.

Batal Hadzsi Belhorojev sejk, a vallási testvériség alapítója a csecsen muszlim misztikus Kunta-Hadzsi (Kunta Kisijev) tanítványa volt. Ez a kapcsolat olyan kötődést jelentett a követőik között, amely évszázadokkal később Belhorojev követőinek hitét is befolyásolja.

Mivel Batal Hadzsi Belhorojev ellenezte hazája Oroszország általi megszállását, a cári hatóságok kényszerű száműzetésbe küldték a mai Kalugai Területre, ahol 1914-ben meghalt. A sejk hét fia közül csak egy, Qureysh Belhorojev élte túl a későbbi bolsevik elnyomást, és ő lett a Belhorojev család egyedüli leszármazottja. Ma az ő utódai töltik be a vezető pozíciókat a rendben, amelynek becslések szerint mintegy húszezer tagja van.

„A Batal Hadzsi testvériség tagjai gyakran nem is azonosítják magukat ingusokként. Ők egy nagyon zárt csoport” – mondta Jevlojeva. „Régebben nem ettek más ingusok által készített vagy boltban vásárolt ételt. Külön főztek. Ismerik a halal muszlim fogalmát? Számukra semmi sem számított halalnak, amit nem a sajátjaik készítettek”.

Iszlam Belokijev csecsen-ingus politikai elemző ezt az ingus rendet az amishokhoz hasonlította, azzal a különbséggel, hogy az előbbiek „nem utasítják el a modern kényelmet és ruházatot”.

Egységük lehetővé tette számukra, hogy túléljék a cári, majd a szovjet elnyomás legkeményebb éveit” – mondta Belokijev a The Moscow Timesnak. „Amikor lehetőségük adódott, vállalkozni kezdtek… Nagyon befolyásos személyiségekké váltak Ingusföldön, ellenségeket szereztek, de sok lelkes üzleti partnerre is találtak”.

A Batal Hadzsi rend „aranykora” egybeesett Murat Zjazikov helyi elnökségével, amikor a testvériség tagjai kulcsfontosságú kormányzati szerepeket töltöttek be, de Jevlojeva szerint szinte monopóliumot szereztek az ingusföldi építőiparban is.

Az első figyelmeztető jelek a testvériség potenciális bukására akkor jelentek meg, amikor a Kreml 2008-ban egy katonatisztet, Junusz-bek Jevkurovot nevezte ki Ingusföld élére. „Időnként razziákat tartottak náluk – néha az ékszerboltjaikat vagy más üzleteiket rohanták le, és elkobozták az értékesebb tárgyakat” – emlékezett vissza Jevlojeva. „De semmi sem volt fogható a mostani repressziókhoz. Az elnyomás Ibragim Eldzsarkijev meggyilkolása után kezdődött igazán”.

Bosszú”

2018. december 31-én megölték Ibragim Belhorojevet, a rend alapítójának dédunokáját, amikor rálőttek az autójára Nazranban, Ingusföld legnagyobb városában. A média és megfigyelők azt feltételezték, hogy a gyilkosság összefüggésben lehetett a Batal Hadzsi konfliktusával Ibragim Eldzsarkijevvel, az orosz belügyminisztériumon belül működő, a szélsőségek elleni küzdelemmel foglalkozó ingusföldi központ vezetőjével.

Kevesebb mint két héttel Ibragim Belhorojev meggyilkolása után Eldzsarkijev autóját fegyveresek támadták meg a csecsen határ közelében. Az incidens során három rendőr megsebesült, Eldzsarkijev azonban sértetlenül megúszta. 2019 novemberében viszont Eldzsarkijevet és testvérét lelőtték egy moszkvai lakónegyed parkolójában. A biztonsági tiszt meggyilkolását azonnal összefüggésbe hozták a Batal Hadzsi testvériség tagjaival való összeütközésével, ami házkutatásokat és tömeges letartóztatásokat váltott ki a szúfi rend tagjainál.

Eldzsarkijev meggyilkolásával kapcsolatban tizenegy embert tartóztattak le. Az ellenük felhozott vádak között szerepelt „terrorista csoport vezetése és abban való részvétel”, annak ellenére, hogy az orosz hatóságok a Batal Hadzsi rendet csak azután vették fel a terrorista szervezetek immár kiterjedt listájára, hogy a bírósági eljárás megkezdődött.

„Az elnyomás a Batal Hadzsi rend tagjai ellen a bűnüldöző hatóságok bosszúhadjárata volt. Nem bocsátották meg egy magas rangú rendőrtiszt meggyilkolását” – mondta Jevlojeva, megjegyezve, hogy a rend „egyetlen tagja” sem tapasztalt még hasonló mértékű nyomást. „Minden magas rangú rendtag elvesztette a pozícióját – képviselők, üzletemberek, miniszterek – mindenki, aki hatalmon volt. És ami most történik, az Ibragim Eldzsarijev meggyilkolásának egyenes következménye” – tette hozzá, utalva a testvériség tagjainak a Crocus City Hall elleni támadásban és Kirillov tábornok meggyilkolásában való állítólagos részvételére.

A csecsen pártfogó

2022 novemberében – a Batal Hadzsi rend magas rangú tagjai ellen indított újabb letartóztatások idején – Ramzan Kadirov csecsen vezető közzétett egy videót, amelyben a testvériség tagjait egy „összehangolt lejárató kampány” áldozatainak nevezte.

„Számomra… a nagyra becsült Batal Hadzsi követői mindig is közeli testvérek voltak és mindig is azok maradnak” – mondta Kadirov a videóban, amelyben Ahmed Belhorojev, az ingusföldi parlament korábbi tagja és a rend egyik vezető személyisége mellett ülve szerepel.

„Ha ők terroristák, akkor én vagyok az első számú terrorista. Ha ők egy szekta, akkor én vagyok a szekta első számú tagja, mert egy a hitünk” – tette hozzá Kadirov, utalva a rendnek a csecsen misztikus Kunta-Hadzsival való kapcsolatára.

A Batal Hadzsi tagjai régóta szoros kapcsolatot ápolnak Kadirovval. Kadirov 2014-ben még azt is elrendelte, hogy Csecsenföldön egy nagy mecsetet nevezzenek el Batal Hadzsi Belhorojev sejkről. A megtorlások miatt az ingus rend számos tagja Csecsenföldön, a szomszédos köztársaságban keresett menedéket, amelyet Kadirov vaskézzel irányít. Belokijev politikai elemző szerint Kadirov hajlandósága a kitaszítottak befogadására pusztán üzleti érdekből történt, amelynek hasznát a normális élet helyreállítása után élvezheti Ingusföldön.

Akkoriban sokan azt hitték, hogy a Batal Hadzsi testvériség elleni megtorlás hamarosan enyhülni fog, különösen, mivel maga Kadirov avatkozott be az érdekükben. De nem így történt” – mondta Belokijev.

2022 decemberében a Batal Hadzsi gyorsreagálású egységbe – amely az orosz hadseregen belül Kadirov Ahmat katonai egységének része – besorozott önkéntes harcosok első csoportját az ukrajnai Herszon régióba, a frontvonalra küldték. A rend mintegy 100 tagja csatlakozott Kadirov Ukrajnában harcoló erőihez a Meduza szerint.

Annak ellenére, hogy az oroszok ukrajnai inváziójának támogatása mind a kitaszított rend, mind maga Kadirov számára előnyös lehet, a Batal Hadzsi tagjainak pártfogása a csecsen vezető számára még mindig sokba kerülhet. Elemzők szerint azzal, hogy a testvériség tagjait összekapcsolják a Crocus City Hall elleni támadással – amelyet orosz illetékesek szerint az Iszlám Államhoz tartozó ISIS-K szervezett – a hatóságok lényegében kapcsolatot teremtenek a szúfi rend és a nemzetközi terrorszervezetek között.

Az orosz biztonsági erők számára ez egy lehetőség arra, hogy gyengítsék és lejárassák Kadirovot, olyan személynek állítva be őt, aki támogatja a terroristákat, akik állítólag felelősek a Crocus City Hall elleni támadásért” – mondta Belokijev. „Kadirov tudja, hogy ez milyen módon játszódhat le, és magánkörökben már említette, hogy nem fogadná be a Batal Hadzsi azon tagjait, akiket a Crocus City Hall elleni támadással vagy Kirillov meggyilkolásával vádolnak”.

Ha eltekintünk Kadirovnak a Batal Hadzsihoz fűződő kapcsolataitól, nehéz nem észrevenni néhány párhuzamot a csecsen nemzet és a testvériség sorsa között. Az ukrajnai frontvonalakon a rend tagjai a sajátjaikkal nézhetnek szembe a harcban, mivel néhányan „2014 óta Ukrajna oldalán harcolnak Oroszország ellen” – mondta Belokijev, a Kijev oldalán harcoló csecsen Sejk Manszur zászlóalj egykori sajtótitkára.

Az otthon maradottak helyzete pedig nagyon hasonlóan alakult az Oroszországban élő csecsenek sorsához az 1990-es és 2000-es években. „A csecsenföldi háború idején volt egy olyan tendencia, hogy minden Oroszországban elkövetett bűncselekményt a csecsenekre fogtak… A Batal Hadzsi-renddel ugyanez a helyzet” – mondta Evloeva újságíró. „Egyszerűen bűnbakká teszik őket. Ez olyan, mint egy boszorkányüldözés”.

Az bizony, de mi végre üldöznek itt és kit? Nos, az világos, hogy a Crocus City Hallban az ISIS-K gyilkolt, az is, hogy Kirillov altábornagyot viszont az ukrán szolgálatok robbantották fel, hiszen, mint említettem, vállalták is a felelősséget. De akkor mit keres az ügyben az üzbég szál és hogyan került bele a Batal Hadzsi?

Az üzbég vonal a Crocus City Hall elleni támadásnál jelent meg, és ott valós is volt, ugyanis az ISIS-K tényleg üzbég állampolgárságú terroristákat vetett be. Ezt viszont az akkori politikai érdekek miatt Ukrajnára kellett fogni, legfeljebb néhány csavart közbeiktatva. Aztán, mikor Kirillovot már valóban az ukrán szolgálatok robbantották fel, a módszert fenntartva előbb egy üzbéget helyeztek vád alá, majd amibe csak lehetett, belekeverték a Batal Hadzsit is, mely ugyan egyáltalán nem terrorszervezet, de az is biztos, hogy nem kisangyalokból áll, és számos alvilági, üzleti leszámolásban vehetett részt. Rájuk ebben az esetben azért volt szükség, hogy első lépésben terrorcsoporttá minősíthessék őket, másodikban pedig – hiszen tudták, hogy Kadirov a kaukázusi becsületkódexnek megfelelően azonnal és minden áron védelmébe fogja őket venni – később majd az egyre kényelmetlenebbé váló, nagyszájú, háryjánoskodó Kadirovot lehessen szükség és igény esetén levenni a sakktábláról, „terrorizmus támogatása” címén.

Most már csak egy kérdés maradt: kit szánnak Moszkvában Kadirov utódjának, de erre tudjuk a választ. Valószínűleg Apti Alaudinovot, aki Kurszk táján vesz részt mostanság a harci cselekményekben, és akit az orosz állami média ha kell, ha nem, sztárol. Olyasmikért is, amikkel nem kéne, sőt, nem is lehetne dicsekedni, mint például a genfi egyezmény minapi megsértése, mikor is Alaudin fegyveresei ukrán csapatjelzéseket használva támadtak ukrán alakulatokra. Ez nem hadicsel, ez becstelenség. De ezek szerint ő lehet Kadirov örököse.

Ez történt és történik tehát.

De hol vannak a Crocus City Hall valódi hóhérai? Azt senki sem tudja, mert a megbüntetésük Moszkvában senkinek sem fontos. Az áldozatok családját kivéve.

Oroszországban a gyilkost nem kinyomozzák, mint a világ többi részein, hanem kinevezik. Kinevezése pillanatától vétkes, és kész.

Kadirov helyében pedig tartós tejet már nem nagyon vásárolnék: a kör kezd bezárulni.

 

Szele Tamás