Mint tudjuk – vagy nem tudjuk – a perzsa Xerxész a maga idejében, mikor Göröghonra fájt a foga, hatalmas, 1,2 kilométeres hajóhidat veretett a Hellészpontoszra, hogy azon keljen át a körülbelül nyolcszázezres seregével. Azonban a vihar szétkapta a hidat, mint Floki a lábtörlőt, amitől a perzsa uralkodó, aki nem kedvelte az engedetlenséget, igencsak megharagudott.
Először is súlyos láncokkal megkorbácsoltatta a tengert, majd tüzes vassal meg is szurkáltatta, végül nehéz bilincseket vettetett bele, hadd tanulja meg a víz, ki a főnök. Aztán biztos, ami biztos, kivégeztette a hajóhidat építő mérnököket is a tengerparton. Így, hogy már se hajója nem volt, se mérnöke, újabb hajóhidat építtetett, több, mint hatszáz hajót kötöttek össze papirusz- és lenkötelekkel, lett, amilyen lett, de ezen már – lássunk csodát – sikerült átkelni. Egy hétig tartott, de sikerült. Büszke is volt magára Xerxész, elvégre nem mindenki képes móresre tanítani az elemeket. Aztán jött a feketeleves. Vitézkedtek a perzsák Hellászban, de a görögök még vitézebbek voltak, Plataiainál úgy elverték őket, mint a kétfenekű dobot, indultak is haza, Perzsiába, de igen sürgősen. Csakhogy a Hellészpontosznál megint nem volt meg a híd. A vihar újra szétszedte: hazajutottak ugyan, de véres fejjel, nehezen. Szóval a tenger sem felejtette el a korbácsolást Xerxésznek és így rendezte a számlát.
Valahogy hasonlóképpen fog járni Donald Trump is, aki az Amerikai Egyesült Államok elnökeként elég nagy úr, tán még Xerxésznél is nagyobb, de ő nem csak a tengert akarja megbüntetni, hanem egyenesen arra készül, hogy betiltsa az időjárást!
Persze, leginkább a kutatását, de ez azzal fog járni, hogy az előrejelzés is lehetetlenné válik. Lássuk a terv részleteit.
A Fehér Ház terve a NOAA kutatási programjainak leépítésére szólít fel.
A Trump-kormányzat költségvetési javaslata lényegében megszüntetné a világ egyik legjelentősebb földtudományi kutatási tevékenységét.
A Trump-kormányzat tisztviselői a The New York Times birtokába jutott belső dokumentumok és több, a helyzetet ismerő személy szerint a Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) tudományos kutatási részlegének megszüntetését javasolják.
Az irányítási és költségvetési hivatal javaslata megszüntetné a NOAA-nál működő óceán- és légkörkutatási irodát (OAR), a világ egyik legjelentősebb földtudományi kutatóközpontját.
Az alig több mint 170 millió dolláros költségvetési juttatás, amely a 2024-es 485 millió dolláros összegről csökkenne ennyire, olyan különböző tudományos tevékenységeket akadályozna meg, mint a természeti katasztrófák korai előrejelző rendszerei, a természettudományos oktatás az óvodától a középiskolákig, valamint az Északi-sarkvidék tanulmányozása, ahol a hőmérséklet az elmúlt négy évtizedben közel négyszer olyan gyorsan emelkedett, mint a bolygó többi részén.
„Ezen a finanszírozási szinten az OAR mint szakhivatal megszűnik” – áll a javaslatban.
A finanszírozást megtartó programokat, köztük a tornádó-riasztásokat és az óceánok savasodásának kutatását a Nemzeti Időjárási Szolgálat és a Nemzeti Óceánügyi Szolgálat irodáiba helyeznék át.
A 2026-os költségvetés vázlata, amelyet a Kongresszusnak kellene jóváhagynia, „jelentős csökkentéseket javasol a NOAA-n belül az oktatás, a támogatások, a kutatás és az éghajlattal kapcsolatos programok terén”, és más ügynökségek, például a Nemzeti Egészségügyi Intézetek és az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége megszüntetését, valamint az éghajlatváltozással kapcsolatos említések eltávolítását a szövetségi honlapokról.
A javaslat szerint a Kereskedelmi Minisztérium teljes költségvetése közel 7,7 milliárd dollár lenne, ami több mint 2,5 milliárd dollárral kevesebb a 2025-ös szinthez képest. A dokumentum szerint a költségvetés a Trump-kormányzat programjának jobban megfelelő tevékenységekre összpontosítana, beleértve a kereskedelmi törvények érvényesítését és az előrejelzéseket támogató tudományos megfigyelések, például óceáni és időjárási adatok gyűjtését.
„Ennek az adminisztrációnak a kutatással szembeni ellenséges hozzáállása és az éghajlatkutatás elutasítása azzal a következménnyel jár, elveszítjük az időjárás-előrejelzési képességeket” – írta Zoe Lofgren képviselő, a képviselőház tudományos bizottságának rangidős demokrata képviselője egy e-mailben küldött nyilatkozatában.
A NOAA, amely a Kereskedelmi Minisztérium költségvetésének több mint felét teszi ki, alig több mint 4,4 milliárd dollárt kapna, ami 1,6 milliárd dolláros csökkenést jelent 2025-höz képest.
„Ez nem meglepő, de nagyon nyugtalanító” – mondta Rick Spinrad, aki Joseph R. Biden Jr. elnök alatt vezette a NOAA-t. Ez magában foglalja a Nemzeti Tengeri Halászati Szolgálat költségvetésének egyharmados csökkentését. A hivatalt leválasztanák a NOAA-ról, és a belügyminisztériumhoz tartozó U.S. Fish and Wildlife Service-hez helyeznék át. A fajok helyreállítását és az élőhelyek megőrzését finanszírozó támogatásokat megszüntetnék.
A NOAA egyik ágának, a Nemzeti Óceánügyi Szolgálatnak a finanszírozását a felére csökkentenék. Az olyan programok, mint a National Centers for Coastal Ocean Science, az óceáni szolgálaton belül a korallokat, a szennyezést, valamint az éghajlatváltozás és a tengerszint emelkedésének a part menti közösségekre gyakorolt hatását vizsgáló iroda, nem kapnának finanszírozást.
Az éghajlati adatokat archiváló Nemzeti Környezeti Információs Központok finanszírozásának negyedét vonnák el.
A javaslat megváltoztatná a NOAA műholdas és űrprogramjait is.
Megszüntetné az Űrkereskedelmi Hivatalt, és az Űridőjárás-előrejelző Központot áthelyezné a Belbiztonsági Minisztériumhoz. „A világűr forgalmának koordinációs rendszere” nevű program, amely a Védelmi Minisztériumtól átvenné a műholdas forgalom felügyeletét, egyfajta űrrendőrségként, szintén elveszítené a finanszírozást. A költségvetés-tervezet azt javasolja, hogy az ilyen munkákat a magánszektor végezze el.
Az időjárás-előrejelzéshez és -modellezéshez adatokat szolgáltató műholdas program is leépülne. Megszűnne az a régóta fennálló kapcsolat is, amely a NOAA-t segíti a NASA-n keresztül műholdak beszerzésében. Dr. Spinrad szerint kicsi a valószínűsége annak, hogy ez a költségvetés a Fehér Ház által javasolt formában átmenne a Kongresszuson. „Nem hiszem, hogy kiállná a kongresszusi ellenőrzést.”
A dokumentum szerint a visszalépés a szövetségi költségvetés kiegyensúlyozásának része, amely magában foglalja „a szövetségi kormányzat által a woke ideológiának nyújtott támogatás megszüntetését”.
A Project 2025 című dokumentum, amelyet a Trump-kormányzat alatti szövetségi kormányzat átalakításának tervezeteként használtak, tartalmazta a NOAA feldarabolásának és kutatási részlegének leépítésének célját.
„Felmerül a kérdés, hogy a Trump-kormányzat szándékosan rombolja le az időjárás-előrejelzési képességeinket, hogy ürügyként végrehajtsa a Project 2025 veszélyes javaslatát az időjárási szolgálat privatizálására?” – tette hozzá Lofgren asszony egy nyilatkozatban.
Igen, jól tetszettek olvasni az előbb: az időjárás-előrejelzést a woke elleni harc jegyében kell lerombolni. Mert hát műhold nélkül ma már nincs meteorológia. De gondoljuk át alaposabban is, mivel jár ez a terv. A megszorítások az időjárás- és éghajlatkutatásra nézve pusztítóak lennének, mivel az időjárás egyre kiszámíthatatlanabbá, szélsőségesebbé és költségesebbé válik. Megbénítaná az amerikai termelési ágakat – köztük a mezőgazdaságot –, amelyek az ingyenes, pontos időjárási és éghajlati adatoktól és szakértői elemzésektől függenek. Leállítaná a veszélyes időjárással, többek között a heves viharokkal és tornádókkal kapcsolatos kutatásokat is.
A legszebb azonban az indoklása. A terv szerint a kormányzat jelentős megszorításokat kíván végrehajtani a NOAA-n belül az oktatásban, az ösztöndíjakban, a kutatásban és az éghajlattal kapcsolatos programokban, azért, mert ezek a kormányzat szerint „nincsenek összhangban az amerikai nép kifejezett akaratával”.
Basszus, van az úgy, hogy az időjárás nincs összhangban az akaratunkkal, ha jobban megnézzük: majdnem mindig úgy van! Azt azért még nem lehet megrendelni, mikor süssön a nap, legyen bármennyi pénze is az embernek.
Míg az „éghajlatváltozás” kifejezés az ember által a globális éghajlati rendszerre gyakorolt, a bolygót felmelegítő fosszilis tüzelőanyag-szennyezéssel járó, ember által okozott befolyásra utal, addig a NOAA nyelvén az „éghajlat” („climate”) egyszerűen az időjárás, amelyet az idők során megfigyeltek.
Márpedig a „climate” szó miatt állnak így a dolgok. Ugyanis benne van a „climate change” angol kifejezésben, ami „éghajlatváltozást, klímaváltozást” jelent. Arról pedig Trump már az első ciklusa idején megmondta, hogy nem létezik. Az csak valami woke hazugság. És mivel a DOGE szoftverei szavak alapján szűrnek, a „climate” kifejezés volt az, ami feketelistára juttatta a meteorológiát.
Trump különben sosem volt jóban az időjárással, korábbi elnöksége alatt többször meg kellett akadályozni, hogy amikor pusztító hurrikánok közeledtek az amerikai szárazföld felé, atombombát dobasson rájuk. Ami mondjuk a hurrikán ellen nem több lepkeszellentésnél, de a radioaktív szennyezést remekül szét tudta volna szórni a szél, akár az egész világon is.
Nos, kérem, itt tartunk. Az Egyesült Államokban nem lesz időjárás-előrejelzés, mert nincs klímaváltozás, mint azt Szent Donald megmondotta volt, és ami nincs, arról szó se essék. Ha nincs klímaváltozás, időjárás sincs, és amikor jön a hurrikánszezon, majd jól lebombázzák a ciklonokkal együtt. Dorka meg majd csak les Kansasban, hogy miképpen került Oz birodalmába.
Trump már ezzel az egyetlen döntésével is kiérdemelné a helyet Xerxész és Sztálin között. Xerxésznek a tengert nem sikerült megzabolázni, Sztálin a folyók irányát nem bírta megváltoztatni, és Trump sem lesz képes betiltani az időjárást.
Milyen érdekes, a két Nagy Előd közül egyikre sem szokás nagy szeretettel emlékezni.
Szerintem Trump sem jár majd másként.
Szele Tamás