Vannak nagyon jó kérdések az életben, például az, hogy hol van a szél, mikor nem fúj, miért nem lehet a hegy lábára zoknit húzni és honnan jön az orosz propaganda. Honnan is jöhetne, ha nem Oroszországból? Márpedig, kérem, onnan a szankciók miatt nem jöhet ki, aztán mégis itt van a nyakunkon mindenfelé: az előbb meg akartam mosni a kezemet, de a csapból is kiszólt Putyin, előre rettegek a toalett lehúzásától…
Nos, a Novaja Gazeta Evropa megtalálta, honnét érkezik ez a sok maszlag, beléndek, álhír, manipuláció és konteó. Nyilván Moszkvából, de az Egyesült Arab Emírségeken keresztül! Mondjuk ezt se gondoltuk volna, de lássuk, hogy néz ki a világot manipuláló cégháló, vagy legalábbis annak egy kis része.
Dubaj, a propagandisták menedéke
2022-ben, miután Oroszország megkezdte Ukrajna elleni teljes körű invázióját, a Russia Today orosz állami tévécsatorna (amely ma már RT márkanév alatt működik) az USA, az Egyesült Királyság és az EU szankciói alá került. A forgalmazók beszüntették a csatorna sugárzását, számos alkalmazottnak el kellett hagynia a nyugati országokat, és a csatornához kapcsolódó közösségi média-fiókokat blokkolták. Az RT azonban három év alatt titkos projektek egész hálózatát hozta létre, hogy megkerülje a tiltásokat, és továbbra is a nyugati közönség számára dolgozzon. Az Arab Emírségek lett az RT működésének pénzügyi és szervezeti központja.
A Going Underground című politikai hírműsor volt az RT zászlóshajója az Egyesült Királyságban, amelyet Afshin Rattansi brit műsorvezető vezetett. A műsor mottója a következő volt: „Feltesszük azokat a kérdéseket, amelyeket a mainstream média elkerül”. A Going Underground volt az, amely például egy exkluzív, egyórás interjút sugárzott Bashar al-Assad szíriai diktátorral, vagy interjút a híres amerikai újságíróval, Seymour Hersh-sel, aki megkérdőjelezte a műsor álláspontját Szergej és Julija Szkripal Novicsok-mérgezéséről.
A műsort a brit RT kábeles csatornán és egy külön YouTube-csatornán sugározták, amely Rattansi saját állítása szerint 165 ezer feliratkozóval és összesen 32 millió megtekintéssel rendelkezett.
Miután Oroszország megkezdte teljes körű invázióját Ukrajnában, az EU 2022 márciusában bejelentette, hogy teljesen leállítja az orosz állami csatornák, elsősorban az RT és a Szputnyik sugárzását a területén. „Ezek a médiumok Oroszország számára fontos eszközzé váltak a szomszédos országok destabilizálása és az Ukrajna elleni agresszió támogatása érdekében” – áll az EU Tanácsának rendeletében, így az orosz állami propaganda sugárzásának leállítása nem ütközik az alapvető szabadságjogokba. Ugyanakkor az RT sugárzását automatikusan leállították az Egyesült Királyságban, mivel a csatorna európai műholdas társaságokon keresztül sugározta műsorát. Csaknem két héttel később a brit hatóságok visszavonták a csatorna műsorszórási engedélyét.
A főbb közösségi hálózatok, köztük a YouTube, eltávolították az RT-hez kapcsolódó fiókokat, beleértve a Going Underground csatornát is. A műsornak azonban még mindig van fiókja az X közösségi oldalon (korábban Twitter ), amelyet még mindig több mint 150 ezer felhasználó láűtogat.
A szankciók nem állították meg Rattansit. A közösségi média-fiókja alapján Dubaiba költözött, ahol ugyanazt a műsort készíti, mint korábban, csak most a Rumble platformon, a YouTube kanadai analógiáján sugározza. Ez a platform népszerű a jobboldali bloggerek körében, főként gyengébb moderálása miatt.
Rattansi a LinkedIn-profilján a Ghaf TV-t tünteti fel munkahelyeként. E közösségi hálózatból ítélve mellette legalább három másik korábbi RT UK alkalmazott dolgozik: Maria Tokmakova és Ekaterina Chekushkina, valamint Farhan Ahmed, az RT UK korábbi közösségi média-felelőse. A Novaya Gazeta Europa megpróbálta felvenni a kapcsolatot Rattansival és az újonnan alapított Ghaf TV más munkatársaival, de egyikük sem válaszolt az e-mailben küldött kérdéseikre.
A Going Underground szerkesztési elvei a helyszín megváltozásával nem módosultak: Rattansi továbbra is az orosz propaganda narratíváit ismételgeti. Amikor például a Trump-kormányzat bejelentette az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) bezárását, Rattansi a következőket mondta:
„Az USAID világszerte a pokolba vezető utat egyengette… Ukrajnában az USAID a 2014-es Majdan-puccs idején arra használta fel a pénzét, hogy Washington bábkormányát juttassa hatalomra, ami végül egy Oroszország és a NATO közötti proxy-háborúhoz vezetett”.
És itt van néhány főcím a műsor legutóbbi adásaiból:
„Európa közvetlen háborúra készül Oroszországgal… De miért?”
„Nagy-Britannia ukrajnai proxyháborús politikája katasztrófa”
„Közeleg Oroszország győzelme Ukrajnában”.
A Going Underground című műsoron kívül a Ghaf TV egy másik műsort is készít, „Hírprognózis” címmel, amelyben Rattansi és társműsorvezetője, Millie Pinch heti rendszerességgel vitatják meg az eseményeket. Ráadásul nem ez az egyetlen példa arra, hogy az RT-hez kapcsolódó projektek joghatóságot váltanak, és új néven újjáélednek az Arab Emírségekben. Az Egyesült Arab Emírségek igyekezett semleges álláspontot elfoglalni Oroszország Ukrajnával és a nyugati koalíciós országokkal szembeni konfliktusában. Fontos állomásává vált a párhuzamos import rendszerének, amelyen keresztül Oroszország kijátssza a kereskedelmi szankciókat. És úgy tűnik, itt található az RT pénzügyi és szervezeti infrastruktúrája, ahonnan Oroszország továbbra is megpróbálja elérni a nyugati közönséget. Ezek a kísérletek az orosz adófizetőknek több tízmillió dollárjába kerülnek.
A „Régiók Pártja” és a jobboldali bloggerek amerikai platformja
2024 szeptemberében az amerikai igazságügyi minisztérium pénzmosás és a külföldi ügynökökről szóló törvény megsértése miatt vádat emelt az orosz RT két alkalmazottja, Konsztantyin Kalasnyikov és Jelena Afanaszjeva ellen. Az amerikai igazságügyi minisztérium szerint Kalasnyikova és Afanaszjeva mintegy 10 millió dollárt utalt át fedőcégeken keresztül az amerikai Tenet Media sajtóplatformnak. A 2024-es elnökválasztás előtt a platform olyan anyagokat terjesztett, amelyek az orosz állam érdekében kívánták befolyásolni az amerikai közvéleményt. Miután az RT adásait Európában és az Egyesült Államokban blokkolták, az orosz propaganda új utakat keresett az amerikai közönség elérésére.
A Tenet Mediát 2022-ben alapította két kanadai, Lauren Chen és férje, Liam Donovan. Mindketten korábban együttműködtek az RT-vel. Oldalukról úgy beszéltek, mint „jobboldali kommentátorok platformjáról”, és felajánlották a konzervatív nézeteket valló népszerű bloggereknek, hogy némi díjazás ellenében közzéteszik tartalmaikat az oldalukon és a közösségi hálózatokon. Sikerült olyan prominens amerikai influencereket megnyerniük, mint Dave Rubin, Tim Poole és Benny Johnson – akik mindannyian többmilliós közönséggel rendelkeznek a YouTube-on és más közösségi hálózatokon. E kommentátorok közül sokan azt állítják, hogy nem tudtak az orosz finanszírozásról. Miután a büntetőeljárás megkezdődött és a pénzeszközök valódi forrása nyilvánosságra került, felháborodásuknak adtak hangot.
Donald Trump jelenlegi kormányának számos jelenlegi tisztségviselője szerepelt a Tenet vendégeként: például Cash Patel, Cary Lake és Vivek Ramaswamy. A Chen és Donovan által felfogadott bloggereknek egy Edouard Grigoriann nevű befektetőről, egy francia-örmény származású bankárról meséltek.
Ez a bankár állítólag nagyon aggódott amiatt, hogy a valóság amerikai médiában megjelenő torzításai miatt ügyfelei veszteségeket szenvedtek el. „Grigoriann” pénzzel árasztotta el az amerikai céget: amikor például Chen és Donovan arról számolt be, hogy egy Influencer heti 100 000 dolláros honoráriumot kért, és hogy nagyon nehéz lenne reklám- és monetizációs bevételekből fedezni ezeket a költségeket, „Grigoriann” boldogan beleegyezett ezekbe a feltételekbe.
Kalasnyikov és Afanaszjeva több hamis fiókot hozott létre, amelyeken a fiktív befektető nevében Chennel, Donovannal és a Tenet alkalmazottaival kommunikáltak. Ennek során a vádirat szerint néha összezavarodtak azzal kapcsolatban, hogy kinek a nevében írnak. Chen és Donovan ellen nem emeltek vádat. A vádirat szerint azonban mindketten biztosan tudták, hogy a pénz orosz eredetű.
A Tenet Media kihasználta az amerikai jobboldali programot: „migránsbandákról” beszélt, kritizálta a transzneműek jogait, és ellenezte a nagy médiaplatformok „online cenzúráját”. Ugyanakkor Kalasnyikov és Afanaszjeva közvetlenül is beavatkozott a platform szerkesztőségi ügyeibe: a Crocusnál történt terrortámadás után például Afanaszjeva megkérte Chent, hogy a Tenet által alkalmazott egyik influencer készítsen videót, amelyben Ukrajnát és az Egyesült Államokat hibáztatja az incidensért. Mint a vádiratban megjegyzik, a kiadvány politikája általánosságban az amerikai belpolitikai helyzet destabilizálására és Amerika Ukrajnának nyújtott támogatásának gyengítésére irányult.
A vádirat szövegében két, az Egyesült Arab Emírségekben működő cégre is utalnak, amelyekből a Tenet Media alkalmazottainak szolgáltatásait fizették. A rendelkezésre álló adatok lehetővé teszik az egyik – a Sonorous Technologies – azonosítását. A vállalat honlapja szerint az Egyesült Arab Emírségekbeli egység egy Szingapúrban bejegyzett vállalat fióktelepe. A Sonorous Technologies szingapúri cég a mikolajivi régióból származó Denis Hudijev tulajdonában van. Korábban egy teljesen azonos nevú „névrokona” a Régiók Pártja nevű politikai formációhoz kötődő Reneszánsz párt színeiben indult a mikolajivi városi tanács választásán.
Az orosz védelmi minisztérium és a Sputnik rádió munkatársa.
Az USA jóval később vezetett be szankciókat az RT ellen, mint Európa, csak 2024 szeptemberében került sor erre. Ezért sokáig, még az Ukrajna elleni teljes körű orosz invázió kezdete után is lehetett hallgatni az FM és AM hullámsávokon az USA fővárosa, Washington DC környékén az RT holding másik projektjének, a Radio Sputniknak az adásait. A Sputnik szélsőbaloldali programot követett. Az egyik műsorban például a Teheráni Egyetem egyik professzora azt állította, hogy az izraeli miniszterelnök „nemcsak az izraeli rezsimet, hanem az egész kollektív Nyugatot hatalmas és katasztrofális összeomlásba vezeti”. A rádió olyan műsorokat is sugárzott, amelyekben azt állították: a NATO kétségbeesett és illúziókat kerget, a Biden-kormányzat pedig cenzúrázza az amerikai médiát.
A Sputnik a dubaji székhelyű Monolink Group FZCO cégen keresztül fizetett az amerikai rádiófrekvenciákért, amelynek semmi köze az RT-hez (amint az a külföldi ügynökök amerikai nyilvántartásából kiderül, ahol a rádiófrekvenciák tulajdonosa be van jegyezve). Az arab cég honlapja szerint a Monolink Group amellett, hogy Amerikában segítette az RT-t, sokféle áruval kereskedett: gabonával, műtrágyával, arannyal és gyémántokkal. A cég mögött a Novakov család állhat, amely korábban az orosz védelmi minisztérium egyik beszállító nagyvállalkozója volt.
A „külföldi ügynökök” dokumentumaiban Samuel Novakov szerepel a Monolink Group kapcsolattartójaként (ugyanez a személy Sztanyiszlav néven is ismert). Sztanyiszlav-Samuel Novakov Gennagyij Novakovnak, a Russian Energy Complex fő tulajdonosának a fia. A Novakov család jelenleg nem folytat aktív üzleti tevékenységet Oroszországban: a „Russian Energy Complex” csődöt jelentett, a hozzájuk tartozó vállalatok többsége megszűnt. Sztanyiszlav Novakov és a Monolink pedig brit szankciók hatálya alatt áll.
Álhír Putyin hamburgeréről
A Ruptly videós hírügynökség, az RT másik projektje, amely a háború előtt Németországban volt bejegyezve, szintén áttelepült az Arab Emírségekbe. A Ruptlynak világszerte voltak stringerei (munkatársai, szervezői), és videóit tekintélyes nemzetközi médiumok használták fel, köztük például a The Guardian és a The Independent is.
Ugyanakkor a Ruptly-t többször bírálták álhírek terjesztése miatt. A NewsGuard, egy, a média tisztaságáért küzdő cég azt írta: „Miközben a Ruptly objektív tartalmakat tett közzé a világ minden tájáról, a Kreml számára érdekes témákról szóló videói és főcímei többször is hamis vagy félrevezető kijelentéseket tartalmaztak orosz kormányzati tisztviselők részéről”. Az NBC cikke szerint a 2020-as amerikai Black Lives Matter tüntetések idején a Ruptly szándékosan átszerkesztette a tüntetőkkel való rendőri összecsapásokról készült videókat, hogy azok provokatívabbnak tűnjenek. 2017 októberében a Ruptly olyan videót tett közzé, amely állítólag egy New York-i kávézóban készült. Ennek személyzete Vlagyimir Putyin születésnapja alkalmából egy különleges hamburgert mutatott be az étlapon. „Vlagyimir Vlagyimirovicsot kiváló politikusnak és meghatározó, történelmi személyiségnek tartjuk” – mondta a videóban a vendéglő egyik alkalmazottja. A történetről kiderült, hogy hazugság. A New York-i kávézó nem is hallott semmiféle különleges hamburgerről.
Az RT leányválllataként szerpelő Ruptly ellen 2022 márciusában európai uniós és amerikai szankciókat vezettek be.
A Ruptly Németországban bejegyzett cége felszámolás alatt áll. Ugyanakkor az ügynökség korábbi igazgatója, Dinara Toktoszunova egy új, Abu-Dzabiban bejegyzett Viory nevű videoügynökséggel áll kapcsolatban. Az ő e-mail címe szerepelt az Abu Dzabi Kreatív Médiahatóság honlapján is (a cég elérhetőségét mostanra egyszerűen eltávolították az oldalról). Korábban a német sajtó is beszámolt Toktoszunova és a Viory kapcsolatáról.
A Viory nagyjából azt műveli, amit korábban a Ruptly: az ügynökség stringerei által készített videókat árulja világszerte. Az oldalnak az ukrajnai háborúról szóló videóknak szentelt szekciója az „orosz–ukrán konfliktus” címet viseli. Az Ukrajnáról szóló videók címében nem szerepel a „háború” szó. Úgy tűnik azonban, hogy az ügynökség egy kicsit veszített globális súlyából: az oldalnak csak két nyelvi változata van – angol és arab –, míg a Ruptlynak spanyol és orosz is volt.
Kilátások és jövőkép
2022 novemberében Dinara Toktoszunova – a Ruptly videóügynökség akkori vezérigazgatója – azt mondta: „Az orosz propagandagépezet tovább dolgozik, és az EU valószínűleg nem fogja tudni megállítani”.
„Az orosz propaganda nagyfokú alkalmazkodóképességről tett tanúbizonyságot a szankciós nyomással szemben” – nyilatkozta ez ügyben Grigorij Aszmolov, a digitális humán tudományok szakértője, a londoni King’s College professzora. Majd hozzátette:
„Amikor az RT-hez hasonló struktúrák elveszítik a hozzáférést a megszokott műsorszóró csatornáikhoz, taktikát váltanak: új platformokat, hamis weboldalakat, »független« médiahálózatokat hoznak létre, és olyan influencereket és bloggereket használnak fel, akik látszólag nem állnak kapcsolatban az orosz állammal. A technológia is fontos szerepet játszik a folyamatban – generatív mesterséges intelligenciát, közösségi hálózatokat, anonim üzenetközvetítőket használnak –, amelyek lehetővé teszik az olcsó tartalomgyártást és a célzott közönség pontos elérését. Az ilyen kampányokat nehezebb nyomon követni és blokkolni, különösen akkor, ha helyi témákat követnek, legyen szó migrációellenes tüntetésekről Európában vagy antikolonialista retorikáról Afrikában.”
Így amikor 2024 szeptemberében Anthony Blinken akkori amerikai külügyminiszter bejelentette az RT-vel és holdingjával kapcsolatban álló személyek elleni amerikai szankciókat, több példát is említett az RT efféle „gerillatevékenységére”. Az RT által titokban működtetett egyik online platform neve African Stream. Ez a projekt, amely az afrikai országok közönségét célozza meg, nem hozta nyilvánosságra az RT-vel való kapcsolatát. Röviddel az amerikai szankciók bevezetése után az African Stream oldalai több közösségi hálózaton elérhetetlenné váltak. Mostanra már a honlapjuk is leállt.
Hasonló sorsra jutott egy másik RT-projekt is, amelyet az amerikai külügyminiszter megemlített. Németországban az RT titokban egy angol nyelvű platformot működtetett Berlinből Red néven, amely egy baloldali, antikolonialista programmal lépett fel. A Tagesspiegel című német lap szerint a Red részt vett a németországi tüntetések szervezésében. Mint Aszmolov mondta:
„A propagandának már nincs szüksége egyetlen nagy csatornára, felismerhető logóval. Ma már decentralizált hálózatokon keresztül működik, amelyek a Kremlhez való közvetlen kapcsolat hiányában is hatékonyan tudnak működni. Ez teszi különösen ellenállóvá a nyomásgyakorlás hagyományos formáival (szankciók, blokádok, engedélyek) szemben. Az információs befolyásolás új modelljével állunk szembe, amely megosztott, technikai természetű és mélyen beágyazódott a globális digitális ökoszisztémába”.
Asmolov úgy véli, hogy az ilyen propaganda hatékony ellensúlyozásához a mozgástér szabályozásának logikájától az egészséges információs környezet aktívabb kialakításának logikája felé kell elmozdulni, „ahol a prioritás továbbra is a különböző célközönségek számára nyújtott minőségi és ellenőrzött információké marad”.
„Végül pedig fontos, hogy folytassuk a propaganda összes új formájának kutatását, tekintettel arra, hogy az innováció milyen gyorsan hat a fejlődésére” – véli Aszmolov.
A megoldás persze az lenne, ha az Egyesült Arab Emírségek nem viselkednének Moszkva gyarmataiként. Tekintve azonban a két állam közötti gazdasági különbségeket, nehéz volna megmondani, melyik gyarmatosítja a másikat, mindenesetre a teve legalább olyan jól néz ki a tajgában, mint a medve a sivatagban.
Egy a lényeg: hazudnak rendületlenül. És nekünk hazudnak, egyfolytában – vagyis a világ többi részének. Ennek kell véget vetni, ha így, ha úgy, ha amúgy.
Forrás: https://novayagazeta.eu/articles/2025/04/25/dubai-today
A cikk az Európai Unió finanszírozásával készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk. A Zóna nem részesült a támogatásból, csak felületet biztosít a cikknek.
Szele Tamás