George Simion nem nyughat. Jóllehet a romániai elnökválasztások éjszakáján beismerte vereségét és a választások tisztaságát is, most mégis csalásról beszél és tüntetésekre, zavargásokra bujtogatja a híveit. Hogy ki vagy mi nem nyughat Simionban, az kérdéses: vagy Vlagyimir Putyin mozgatja vagy Donald Trump példája ösztönzi – ez utóbbi valószínűbbnek tűnik. De először lássuk a mai, vele kapcsolatos híreket.
Az AUR vezetője, a szélsőséges és oroszbarát George Simion videót tett közzé a közösségi médiában, amelyben arra buzdítja támogatóit, hogy menjenek az utcákra tüntetni, és azt mondja, nem adja fel a „harcot”, még akkor sem, ha elvesztette a romániai elnökválasztást. Simion szerint néhány hónap múlva előrehozott választások lesznek, és így az AUR „többséget szerezhet a kormányban”. Ugyanezt a maszlagot korábban Ana Maria Gavrilă, a POT vezetője is előadta. Simion bejelentette, hogy az AUR nem fog részt venni Nicușor Dan eskütételén és a kormányalakításban, és ismét azzal vádolta a megválasztott elnököt, hogy Nicușor Dan „Franciaország bábja”. Azt is hozzátette:
„Gyorsabban fogjuk leváltani ezt a kormányt, mint egyesek hinnék, akik azt gondolják, hogy a következő négy évre elvesztettük a játszmát. A harc az igazságért nem veszett el, sem a mostani manipulált választások, sem a decemberi elmaradt választások miatt, mi végigmegyünk az úton, és igazságot teszünk.”
Az első tüntetést május 26-ra tervezi, éspedig „költséghatékony” módon, vagyis nem kíván semmiféle segítséget adni a megjelenőknek:
„Ne üljetek tovább otthon. Sokan vagytok, akik tétováznak ezután a csata után, de szenvedni fogtok. Ha azt hiszitek, hogy szenvedni fogtok, akkor nem jutunk semmire. Azt tanácsolom nektek, hogy lépjetek be az AUR-ba vagy egy másik szuverenista pártba, vegyetek részt a harcban a szervezeteitekkel, a szakszervezeteitekkel, a civil szervezeteitekkel, tartsatok tüntetéseket, menjetek az utcára, tüntessetek és küzdjetek Romániáért, mert ők tényleg félnek tőlünk. Tegyétek békésen, ezt fogom mondani minden alkalommal, mert börtönbe akarnak zárni minket. Úgyhogy menjetek ki tüntetni, de ne úgy tegyétek, mint ahogyan korábban egyesek csinálták, akik féltéglával verték a mellüket: tüntetni fogunk, tüntetni fogunk, de ha Simion nem ad nekünk buszokat, akkor nem leszünk rá képesek…”
Hát nem mondom, érdekes lesz így tömeget verbuválni. De egyáltalán: miért vesztett? Dan Tăpălagă, az ismert román politikai elemző szerint ennek az az oka, hogy Simion egyszerűen egy orvosi műhiba. Transzplantálni akarták Trump MAGA-ideológiáját Romániába, csak épp nem vették figyelembe a helyi viszonyokat, és most úgy néz ki az ország a ráműtött Simionnal, mint egy strucc elefántagyarakkal. Ha életben akar maradni, meg kell szabadulnia az idegen testrésztől.
Már sokan foglalkoztak George Simion kudarcának okaival, aki a május 18-i választásokon kikapott Nicușor Dantól, pedig minden ütőkártya a kezében volt. Van azonban egy kevésbé elemzett szempont, amely megérdemli, hogy hosszabban visszatérjünk rá: a MAGA ideológia átültetésének romániai kudarca. Simion minden bizonnyal profitált az amerikai elnök, Donald Trump tanácsadói segítségéből – egyesek a nagy nyilvánosság előtt, mások a háttérből támogatták. Sokan látták az interjút, amelyet Steve Bannon, az egyik MAGA (Make America Great Again) ideológus készített Simionnal, és fény derült egy 1,5 millió dolláros lobbiszerződésre is egy amerikai céggel.
A romániai választások alkalmat adtak a Trump-tábornak arra, hogy kitűzze az első MAGA-zászlót Európában, hogy megmutassa a világnak – a sorozatos kudarcok után, amikor megpróbálták Kanadába vagy Ausztráliába exportálni az ideológiát –, hogy a konzervatív mozgalom képes átkelni az óceánon és elterjedni a világban. A tét, hogy egy olyan jelölt nyerje meg a választásokat, aki a MAGA-politika lelkes híveinek vallja magát, sőt, aki Brüsszelben még a MEGA (Make Europe Great Again) mozgalmat is kezdeményezte, Washington számára az első pillantásra nagyobb tétet jelent. Románia lehetett volna – de ezúttal nem így történt – az első olyan európai uniós ország, amelyet egy fanatikus trumpista vezet. Magyarország nem számít, mert Orbán Viktor úgy véli magáról, hogy ő inspirálta a MAGA mozgalmat Amerikában, nem pedig fordítva történt.
Mindezen okok miatt a Trump-kormányzat beruházása George Simionra nyilvánvaló volt. Románia felfüggesztése a vízummentességi programból két nappal az első forduló előtt erős jelzés mindazok számára, akik még mindig kételkednek. De a Simionnak – és korábban Călin Georgescunak – nyújtott segítség nem csak adminisztratív vagy politikai gesztusokon, JD Vance vagy Elon Musk állásfoglalásán keresztül történt, akik éles szavakkal bírálták az elnökválasztás első fordulójának tavaly novemberi érvénytelenítését. A szélsőséges jelölt szinte szóról szóra Donald Trump frazeológiáját és viselkedését utánozta. Valószínűleg a fent említett amerikai szakértők tanácsára tette ezt. Mindannyian nagy, alapvető hibát követtek el: nem igazították az amerikai stratégiát a helyi sajátosságokhoz.
Mostanra például egyre világosabbá válik, hogy Simionnak a kampány csúcsán tett bejelentése, miszerint 500 ezer köztisztviselőt fog elbocsátani, az Elon Musk által Amerikában hirdetett, a kormányzat hatékonyabbá tételét (DOGE) célzó politikát másolta. Ezt az összehasonlítást már a Foreign Policy is elvégezte az elnökválasztásnak szentelt elemzésében. Csakhogy a közalkalmazottak elleni támadás politikája – brutálisan áthelyezve Romániába – bumeránghatást váltott ki. Románia ugyanis a köztisztviselők országa, nem pedig a vállalkozóké, mint Trump Amerikája. Ez a jelölt és az elv alkalmatlanságának egyik ékes bizonyítéka volt.
Simion távolmaradása a vitáktól Donald Trump bojkottját utánozta a mainstream médiával szemben. A szélsőséges AUR jelöltje, akárcsak előtte Călin Georgescu, az alternatív médiát – a TikTokot és a párhuzamos kommunikációt – részesítette előnyben, hogy így hangsúlyozza a régi hatalmi berendezkedéssel, vagy ha úgy tetszik, „a rendszerrel” való szembenállását. Míg Georgescu esetében és az első fordulóban ez a stratégia sikeres volt, addig Simion távolmaradása a televíziós vitáktól a választók szemében nem jelentett mást, mint arroganciát, gyávaságot és lehetőséget a hosszan tartó, össznemzeti gúnyolódásra. Romániában, ahol a televízió még mindig fontosabb szerepet játszik, mint az Egyesült Államokban, és ahol a csak az alternatív médiumokban való megjelenés nem biztosítja a teljes országos nyilvánosságot, nem vált be a MAGA ideológiai gáncsoskodása.
George Simion támadása Franciaország ellen, amelyet a nyugati dekadencia mintaképeként, a migránsok által tönkretett országként mutatott be, ahonnan a demokrácia és a keresztény értékek teljesen eltűntek, az Egyesült Államokban talán hihetőnek hangzott, de Kelet-Európában nem. A románok, bolgárok, magyarok maguk is migránsok a nyugati országokban. Elég nagy hülyeség volt kiszemelni egy, a saját nemzete számára vonzó országot arra, hogy komor színekben tüntesse fel. Itt az amerikai tanácsadók megint elszúrták. Nem értették meg az Amerika és Európa közötti hatalmas kulturális különbségeket, nem szabták a választási üzeneteiket a helyi sajátosságokhoz, és általában véve nem sokat értettek abból, hogyan működik egy olyan összetett ország, mint Románia.
George Simion és Orbán Viktor két történelmi rivális, akik legalábbis elméletben osztoznak a szuverenitás, a konzervatív értékek, a hagyományok, az egyház, a MAGA és bármi, amit Trump (valamint Putyin) akar iránti imádatban. De a közöttük váltott baráti üzeneteket is ugyanebben a szellemben kell olvasni. Nem kizárt, hogy Simion részéről a lengyelországi szélsőjobboldaliakkal való együttműködésre történő felhívás is amerikai tanácsadók javaslatára történt, hogy a MAGA-politikát támogató szélesebb kelet-európai mozgalom benyomását keltsék. Valójában szinte bizonyos, hogy ez a helyzet.
Csakhogy a tengerentúli számvetés megint csak nem egyezett az otthoni hatásokkal. Orbán támogató üzenetei főleg a magyar közösségben keltettek antiszimionista hullámot: a közösség vezetői mélyen megsértődtek, hogy tekintélyüket ilyen durván csorbították, és vérlázítónak találták a súlyosan, megátalkodottan magyarellenes jelölt támogatására való ösztökélést.
A legegyértelműbb üzenet-összehangolódás Washingtonnal azonban a külpolitikában és Ukrajnában mutatkozott. Ha Trumpnak – ezúttal Putyin erőteljes segítségével – sikerült volna elnökké választatnia George Simiont, akkor drámaian csökkentek volna Ukrajna esélyei arra, hogy szembeszálljon az orosz agresszióval. Simion kijelentette, hogy ellenzi az Ukrajnának nyújtott katonai segélyt, és megtiltotta volna a szállítmányok Románián – mely létfontosságú logisztikai folyosó Ukrajna lőszerrel való ellátásához – való áthaladását. Ha Romániát lezárta volna, Ukrajna ellenállóképessége hónapokon belül összeomlott volna. Ezért üdvözölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök olyan lelkesen Nicușor Dan győzelmét. Nemcsak Románia füle mellett fütyült el a golyó, hanem Ukrajna mellett is – nagy céltévesztés volt ez. Az amerikaiak Románia kezével kényszerítették volna ki a „békét”, ami olyan árulás lett volna, amit senki sem bocsátott volna meg Európában, és ami generációkon át sokba került volna mindenkinek, aki részt vett benne.
Menjünk vissza egy pillanatra az időben, J. D. Vance amerikai alelnöknek a müncheni konferencián tett kijelentéséhez: „Ha egy ország demokráciáját néhány százezer dollárnyi digitális reklámmal el lehet pusztítani, akkor az a demokrácia kezdettől fogva nem volt túl erős”.
Ma Románia büszkén számolhat be arról, hogy demokráciáját nem sikerült tönkretenni sem a szélsőséges párt által propagandára és lobbizásra költött jó pár millió dollárral, sem az Oroszország által odapumpált néhány millió rubellel, és hogy valahogy sikerült megállnia a saját lábán, ellenállva két nagyhatalom támadásainak. Románia bebizonyította Amerikának, hogy demokrácia, a nemzetközi megfigyelők pedig üdvözölték a május 18-i elnökválasztás hibátlan megszervezését és lefolytatását. Trump Amerikája viszont megmutatta, hogy bármely jelölt, politikus vagy párt MAGA-támogatása – legalábbis eddig – „a halál csókja” részükről.
Ehhez csak annyit lehet hozzátenni, hogy szentigaz: a nyugati módszerek szolgai és teljes másolása Kelet-Európában többnyire mindig csődhöz vezetett, erre Magyarországon is számos példát láthattunk: arra viszont sajnos keveset, hogy a nyugati befektetők, legyenek akár gazdaságiak, akár politikaiak, egyáltalán tekintetbe vették volna a helyi körülményeket. Igaz, a keletiek sem tettek így soha.
Mindenesetre egyrészt az tény, hogy Simion a Kreml kreatúrája, de a fentiek tükrében az is tagadhatatlan, hogy Trump epigonja. Nem tudom, melyik a rosszabb a kettő közül, de így egyszerre, mondhatni szimultán már tényleg borzalmas a végeredmény.
Kellett Romániának ez a Simion, mint struccnak az elefántagyar.
Szele Tamás