Vigyázat, a cím megtévesztő, az írás nem rejtői humorral megírt történetről szól, aminek jó vége lesz, sőt, tulajdonképpen még vége sincs. Arról lesz szó, hogy hiába állítja a Wagner-csoport, miszerint elhagyta Malit, úgy mentek el, hogy ott maradtak, és jóllehet most éppen végeztek az Iszlám Állam egyik nagyon veszélyes vezetőjével, szokásaik továbbra is bestiálisak maradtak. Az ügyről a Novaja Gazeta közölt elemzést.
A mali hatóságok hivatalosan bejelentették, hogy likvidálták az Iszlám Állam nevű terrorszervezet egyik kulcsfontosságú parancsnokát az afrikai Száhel-övezetben, amely többek között Csádot, Nigert, Burkina Fasót, Eritreát és Malit is magában foglalja. A kivégzett férfi Abu al-Dahdah al-Harb marokkói állampolgár volt. Egy célzott katonai műveletben ölték meg Menaka városától északra, a nigeri határ közelében.
Közös hadművelet
A mali fegyveres erők szerint a műveletre június 28-án került sor a Shiman régióban, egy sivatagi területen, ahol számos iszlamista katonai tábor található. A jelentések szerint a különleges műveletre a mali hadsereg, az orosz védelmi minisztérium égisze alatt működő „Afrika Hadtest” („Afrika Korpsz”) fegyveresei és az „Azawad Felszabadítási Front” (FLA), a függetlenségre évek óta törekvő tuareg törzsek fegyveres csoportjának harcosai közötti együttműködés keretében került sor.
Az Albawabhanews szerint az FLA és a mali hatóságok közötti együttműködési megállapodás csak a közelmúltban jött létre. A szervezet fegyveresei még június 13-án is részt vettek egy összecsapásban a mali kormányerőkkel, amelyeket az orosz „Afrika Hadtest” tagjai támogattak. Az Azawad Felszabadítási Front hivatalosan arról számolt be, hogy harcosai az ütközetben megsemmisítették az „Afrika Hadtest” 21 katonai járművét. Emellett e jelentés szerint az „Afrika Hadtest” harcosainak tucatjai is meghaltak a csatában.
Most azonban együtt harcoltak a korábbi ellenfelek.
A mali kormány fegyveres erői szerint Abu al-Dahdah parancsnok tartózkodási helyét egy hét felderítés és megfigyelés után fedezték fel a terepen. Egy rövid csatában likvidálták Abu al-Dahdah-t és hat kísérő fegyveresét. Több IS-fegyveres megsebesült, sorsukról nem érkezett jelentés.
Abu al-Dahdah al-Harb az IS egyik legkeresettebb nyugat-afrikai terepparancsnoka volt. Az eredetileg marokkói származású férfit az IS „taktikai eszének” tartották a Szaharai Nagytérségben, kulcsszerepet játszott a támadások koordinálásában és az új harcosok toborzásában.
A neki tulajdonított legjelentősebb bűncselekmények közé tartozik a nigeri Banibango község egyik faluja ellen 2021-ben elkövetett támadás , amelyben több tucat katona és civil halt meg, valamint a mali Gao és Menaka régiókban elkövetett mészárlások, ahol egész falvakat semmisítettek meg.
Abu al-Dahdah felügyelte a harcosok kiképzését, a rajtaütéses taktikák oktatását és az improvizált robbanószerkezetek kifejlesztését, valamint az újoncok ideológiai felkészítését. Elemzők szerint az ő likvidálása kézzelfogható csapást jelenthet az IS struktúráira a „határháromszögben” – azon a területen, ahol Mali, Niger és Burkina Faso határai találkoznak.
„Az etnikai tisztogatás politikája”
A sikeres közös hadművelet és a kormányerőkkel kötött hivatalos együttműködési megállapodás ellenére a tuaregek – akik vitathatatlanul a mali katonai vezetés fő ellenségei – és a mali hadsereg közötti konfrontáció hevülete nem enyhül. Az FLA azzal vádolja a mali fegyveres erőket és az oroszok által támogatott Afrika Hadtestet, hogy emberiség elleni bűncselekményeket követtek el Kidal városának északkeleti negyedeiben.
A közösségi médiában közzétett nyilatkozatában az FLA azt állította, hogy legalább 19 civilt – köztük nőket, idős embereket és három gyermeket – öltek meg június 25. és 26. között, amit a nyilatkozat „szisztematikus mészárlásnak” nevezett.
Az FLA azt is állítja, hogy Mali katonai vezetése közvetlen parancsot adott a civilek megölésére a tuareg lakossággal szembeni etnikai tisztogatás politikájának részeként.
Az FLA tudomása szerint egyes áldozatokat elevenen elégettek, másokat pedig lefejeztek. A halottak tetemeit a szabadban vagy kutak alján találták meg.
Az FLA olyan eseteket is dokumentált, amikor civilek tűntek el az Afrika Hadtest és a mali fegyveres erők által közösen őrzött területeken.
A kormány még nem nyilatkozott hivatalosan ezekről az állításokról, de az FLA ezeket az akciókat „nem tartja kevésbé brutálisnak, mint a korábban a térségben tevékenykedő »Wagner« csoport gyakorlatát”.
Idézzük fel, korábban két, a „wagneristák” állítólagos részvételével elkövetett bűncselekményekkel kapcsolatos nyomozás vált ismertté a Száhel-övezetben.
Június 12-én a Forbidden Stories újságírói konzorcium közzétett egy vizsgálatot, amelyben azt állították, hogy a Maliban több mint három éve működő „Wagner-csoport” förtelmes bűncselekményeket követett el civilek ellen: emberrablásokat, kínzásokat, bírósági eljárás nélküli kivégzéseket.
Június 22-én az Associated Press arról számolt be, hogy a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem szakértői bizonyítékokat nyújtottak be a Nemzetközi Büntetőbíróságnak a „Wagner” csoport által Nyugat-Afrikában, konkrétan Maliban elkövetett bűncselekményekről. A dokumentum nemcsak bírósági eljárás nélküli kivégzésekre, hanem csonkításokra és kannibalizmusra is utal.
Az FLA most azt állítja, hogy az Oroszországi Föderáció fegyveres erőinek részét képező Afrika Hadtest, amely a Wagner-egységek helyébe lépett Maliban, ugyanezt a véres taktikát folytatja. A tuareg hadsereg képviselői hangsúlyozzák: ez a kidali hadművelet volt az első bizonyíték arra, hogy a Wagner mintegy egy hónappal ezelőtti leváltása óta nem változott küldetésük valódi jellege.
Amint arról a világsajtó korábban, június elején beszámolt, az orosz Wagner-csoport több mint három és fél év aktív katonai jelenlét után bejelentette , hogy befejezte mali misszióját, hangsúlyozva, hogy „terroristák ezreit semmisítette meg”, és segített visszaszerezni az ellenőrzést olyan stratégiailag fontos városok felett, mint Gao, Timbuktu, Anfis és Kidal. Hamarosan azonban kiderült, hogy Oroszország fenntarttja jelenlétét Maliban – az „Afrika hadtest” erői révén.
A 2024 elején létrehozott „Afrika Hadtest” az orosz védelmi miniszterhelyettes, Junusz-Bek Jevkurov parancsnoksága alatt áll, és jelentős számú korábbi Wagner-harcost is magában foglal .
A hadtest legalább öt afrikai országban tevékenykedik: Líbiában, Nigerben, Maliban, Burkina Fasóban és a Közép-afrikai Köztársaságban. A főhadiszállása jelenleg Líbiában található.
Ép ésszel nehéz felérni, hogyan képzeli a Kreml az állandó afrikai orosz jelenlét fenntartását főleg most, hogy odalettek a szíriai támaszpontjai. Gyarmatosítás ez is, akármilyen kenetes szamárságokat beszél Dugin az orosz „nemzeti küldetésről”. És az benne a legszomorúbb, hogy az afrikaiaknak nagyjából mindegy, ki mészárolja le, darabolja fel, vagy – horribile dictu – eszi meg őket: akár az Iszlám Állam gyilkol, akár az Afrika Hadtest, mindenképpen ők halnak meg.
Afrikát nem „felszabadítani” kéne, hanem békén hagyni. Szerintem a lakosai ezt szeretnék. Már jó ideje.
Szele Tamás