független sajtótermék

Szele Tamás: Belharcok és terroristák

Oszd meg másokkal is!

Akkor ma megint egy kicsit Afganisztánról lesz szó, főleg azért, mert nem győzöm csodálni kollégáim és az olvasóközönség angyali naivitását az ottani helyzettel kapcsolatban: most éppen az okozott széles körű megdöbbenést, miszerint az ISIS-K harcol a tálibok ellen.

De hiszen mindkét fél militáns iszlám szélsőséges, hát miért bántják egymást? – kérdezik sokan. Nos: pont ezért. De előbb lássuk a hírt, a Telex nyomán:

Az Iszlám Állam vállalta magára az Afganisztán keleti részében végrehajtott robbantássorozatot, melyekben szerintük legalább 35 tálib harcossal végeztek. A globális dzsihád 2010-es évekbeli élharcosaként hírhedté vált szervezet Horászán Tartományként emlegetett helyi leágazása szombaton és vasárnap hajtotta végre az összesen hat támadást. A Reuters informátorai annyit meg tudtak erősíteni, hogy a Dzsalálábádban, Nangarhar tartomány székhelyén végrehajtott támadásban legalább 3 ember meghalt és 20 ember megsebesült. A Washington Post helyi értesülései szerint a dzsihadista szervezet út mentén elrejtett házi robbanószerkezetekkel hajtotta végre a támadásokat, és nemcsak tálibok, illetve családtagjaik, hanem egyes közművek ellen is – egy időre sikerült is kiütni egy nagyfeszültségű elektromos vezetéket, amely áramkimaradást okozott a 350 ezres város egy részében.” (Telex)




Ha abbahagyták a hüledezést, akkor jelezném: ez eddig sem igazán volt másképp. A kabuli repülőtér elleni, kétszáz áldozatot követelő terrortámadást is az ISIS-K hajtotta végre és vállalta is, messze a tálib hatalomátvétel után. De már korábban is harcolt egymás ellen a két csapat – ráadásul az afgán terrorpiacon nem is két csapat verseng, hanem legalább négy! Ugyanakkor szintén jellemző afganisztáni vonás, hogy egyes ügyekben, például a Pandzsir-völgyben kialakult konfliktus során vállvetve harcol az összes ilyen alakulat, mármint a völgy ellen. Világítsuk meg kicsit, miről van szó.

Szóval, kezdetben valának a mudzsahidek, akikből lettek fanatizálódás és hosszas polgárháború útján a tálibok. Ők alapvetően iszlám emirátust akartak és akarnak Afganisztánban, és nem nagyon érdeklődnek a világ többi részének felekezeti viszonyai iránt. Ez nincs teljesen így, de a könnyebbség kedvéért fogadjuk el.

Azonban az első, 1996-2001-es tálib kormányzat már kiváló és gazdag természetes szövetségest látott az al-Kaidában, akik nagyobb méretekben gondolkodnak: ők az egész bolygó felett uralkodó kalifátust szeretnének, persze, csak addig, míg el nem jutunk más planétákra. Mert ha eljutunk, küldenék oda is a Próféta zöld zászlaját (ami a táliboknál fehér, az ISIS-nél, másik, átfogóbb nevén a Daesh-nél fekete). Mármost ez a szövetség okozta Afganisztán 2001-es megszállását is, ami nemrég ért véget.

Rendben van, közben fordult párat a világ, megjelent a Daesh, ami Afganisztánban ISIS-K néven aktív, ez a név az Iszlám Állam Khorasszáni Tartományát jelenti. Ennek viszont van vallási jelentősége, ugyanis Afganisztán neve így nem fordul elő sem a Koránban, sem a hadíszokban, de Khorassszáné a hadíszokban igen. Ez sokat számít a vallásos lakosság körében arrafelé. Voltaképpen az Iszlám Állam is kalifátust akar, mint az al-Kaida, csak épp nüansznyi eltéréssel: ők adnák a kalifát és ők uralkodnának a világállamban. Ez azért elég nagy nézetkülönbség ahhoz, hogy ellenségesek legyenek egymással, mármint a Daesh és az al-Kaida – annyira azok, hogy mikor a kelet-turkesztáni ETIM a Daesh oldalára állt, az al-Kaida híveit ki is irtotta saját soraiból. Az ISIS-K egyébként nagyon hosszú évek óta jelen van Afganisztánban.

Lássuk pár produkciójukat!

Például tavaly is több véres, rengeteg áldozatot követelő merényleteket hajtottak végre: az elsőt a kabuli szikh templom ellen (25 áldozat, 8 sebesült), aztán tömeggyilkosságot követtek el a Kabuli Egyetemen, robbantottak az Orvosok Határok Nélkül által üzemeltetett szülészeten, ezt később még egyszer megtámadták, a második alkalommal 85 diáklányt öltek meg… szóval, ha van valaki, aki radikálisabb a táliboknál az az ISIS-K. És erre is építik a politikájukat.

Láttunk már olyant máshol is, hogy egy radikális csoport úgy növeli a létszámát, hogy elvonja a tagságot egy vele hasonló elveket valló, de kevésbé radikális, nagyobb csoporttól (Magyarországon ezt pártok szokták művelni, vérontás nélkül, de kegyelmet nem ismerve), az ISIS-K pont ezt teszi. A tálibokat gyengeséggel, megalkuvással vádolják, hiszen leültek tárgyalni Dohában az amerikaiakkal, ahelyett hogy a csatamezőn győzték volna le őket (meggyőződésem, hogy a csatamezőn esélyük sem lett volna, az egész tálib hatalomátvétel a titkos tárgyalások és fű alatt épített kapcsolatrendszer, valamint a korrupció csodája, de még így is kellett hozzá az, hogy az akkori amerikai elnök egy nem túl okos, befolyásolható figura legyen). Ez az érvelés felerősödött 2020 júniusában, amikor a valószínűleg szír származású Sahab al-Muhadzsir vette át a csoport vezetését, aki ismereteink szerint nem beszél egyetlen afganisztáni nyelvet sem, kizárólag arabul tud, de épp ezért mentes is a helyi kötődésektől és ellentétektől. Viszont komoly harctéri tapasztalatai lehetnek. Azonban az ISIS-K harcosainak mostani létszáma nem több két-háromezernél.

Sőt, mikor az amerikaiak bevetették ellenük a GBU–43/B-t 2017 áprilisában, ami egyébként „Minden Bombák Anyja” néven ismeretes, a célpont, tehát a főhadiszállásukul szolgáló Nangarhar tartományban fekvő barlangrendszer koordinátáit állítólag a tálibok adták át nekik. Szóval, hagyománya van Afganisztánban egyrészt a tálib–Al-Kaida barátságnak, másrészt az ISIS-K haragjának e két szervezet iránt.

Akkor tehát a tálibok most hadat üzennek a Daeshnek és kiseprűzik őket az országból?

Dehogy üzennek, dehogy seprűznek. Kellenek az ISIS-K emberei a pandzsiri harcokhoz, és a negyedik tényező, a jelenlegi ideiglenes kormány nagy részét adó Haqqani-hálózat is jóban van velük: pontosabban mondva ők mindegyik csapattal jóban vannak, ők tulajdonképpen az összetartó erő, a közvetítő közeg, ami nélkül már egymást lőnék. Mivelhogy a Haqqaniak az egységben, valamint a virágzó kábítószer- és fegyverkereskedelemben érdekeltek. Ennek köszönhető Zabuhllah Mudzsahid mindenhez szakértő tálib szóvivő minapi hivatalos nyilatkozata a Daeshsel kapcsolatban:

A Daesh nem jelent fenyegetést, mert a Daesh gondolata gyűlölt a lakosság körében. Senki sem támogatja őket. Másodszor, a Daesh elleni harcunk hatékony volt a múltban, és tudjuk, hogyan semlegesítsük a technikáikat.”





Ha nem jelent fenyegetést, nem is harcolnak ellenük? Így, ebben a formában ez sem igaz. Ugyanis:

A Tolo Newsnak nyilatkozva Mudzsahid elmondta, hogy két csoportot tartóztattak le a legutóbbi, Nangarhar tartományban történt incidensekkel kapcsolatban. A Daesh az elmúlt hónapban több kabuli és Nangarhar tartománybeli támadásért vállalta a felelősséget. A Daeshhez kötődő Amaq hírügynökség videókat tett közzé, amelyekben a Daesh vállalta a felelősséget a támadásokért. Az Egyesült Államok, a NATO és a nemzetközi közösség többi tagja folyamatosan az Al-Kaida és a Daesh afganisztáni tevékenysége miatti aggodalmakra hivatkozik, de a tálibok ígéretet tettek arra, hogy nem engedik, hogy bármelyik felkelő csoport Afganisztánból működjön és más országokat fenyegessen.”

Tehát akkor most mi a helyzet?


Az, hogy Afganisztánról van szó, ahol semmi sem egyértelmű a szó európai jelentése szerint. Ugyanaz a Daesh-harcos lehet egyik nap derék mudzsahid, ha a Pandzsir-völgyben harcol Maszúd csapatai ellen és másik nap véreskezű, hitetlen terrorista, ha Nangarharban mészárolja a tálibokat és robbantgatja, amit épp elér. Legalábbis a kabuli kormány szerint, akik képesek ennyire rugalmasan viszonyulni az afgán valósághoz.

Képesek ők még ennél nagyobb rugalmasságra is. Viszonylag friss hír, hogy bár a kormányuk ideiglenes, de máris átalakították, íme, a pozícióváltozások névsora!

– Haji Nooruddin Azizi, megbízott kereskedelmi miniszter

– Haji Mohammad Bashir, a kereskedelmi miniszter helyettese

– Haji Mohammad Azim Sultanzada, a kereskedelmi miniszter helyettese

– Qalandar Ebad, megbízott közegészségügyi miniszter

– Abdulbari Omar, a közegészségügyi miniszter helyettese

– Mohammad Hassan Ghiasi, a közegészségügyi miniszter helyettese

– Mullah Mohammad Ibrahim, belügyminiszter-helyettes, biztonsági ügyekért felelős miniszter

– Abdul Qayyum Zakir mullah, a védelmi miniszter helyettese

– Nazar Mohammad Mutmaeen, a Nemzeti Olimpiai Bizottság megbízott vezetője

– Mujiburrahman Omar, az energia- és vízügyi miniszter helyettese

– Ghulam Ghaws, katasztrófavédelmi miniszterhelyettes

– Mohammad Faqir, a Központi Statisztikai Hatóság megbízott elnöke

– Haji Gul Mohammad, a határ- és törzsi ügyek miniszterhelyettese

– Gul Zarin Kochai, a határ- és törzsi ügyek miniszterhelyettese

– Arsala Kharoti, a menekültügyi és hazatelepítési ügyek miniszterhelyettese

– Lotfullah Khairkhwa, a felsőoktatási miniszter helyettese

– Najibullah, a nukleáris energiaügyi minisztérium igazgatója

Egyrészt megfigyelhető, hogy változás történt a határ- és törzsi ügyekkel foglalkozó tárcánál (ez intézné a nemzetiségi ügyeket is), másrészt a rettegett Sirajuddin Haqqqani belügyminiszter kapott egy helyettest, aki valahogy nem tagja a családjának, harmadrészt most már biztos, hogy van közegészségügyi tárca, amit lefelejtettek a korábbi kabinet hivatalos névsoráról. A tálibok tehát elkezdték a kormány finomhangolását.


Hogy ez mit jelent, az egyelőre nem lehet megmondani. Az új névsorban egyetlen tagja sem szerepel a Haqqani családnak (így is felülreprezentáltak a kabinetben), tehát nem kizárható, hogy lazulni fog a szörnyszövetség a terrorcsoportok között, és a tálibok akarva-akaratlanul el fogják játszani a világ előtt a „kevésbé rossz fiúk” szerepét, míg a „nagyon rossz fiúkét” az ISIS-K-ra osztják. Ennek voltak korábban is jelei, akár a dohai tárgyalások, akár az evakuáció idején.

De persze ez sem biztos.

Ez csak egy lehetőség a sok közül.

Száz szónak is egy a vége: ne csodálkozzunk ezeken a belháborúkon, ezek ott természetesek. Abszurdnak hangzik egy európai átlagember számára, hogy „dzsihádisták harcolnak dzsihádistákkal”, de ne feledjük: ez a történelem folyamán nagyon gyakori volt. Nem csak az új- és legújabb korban.

Valamiképpen csak stabilizálódik a helyzet.

Vagy nem: ez Afganisztán.