Szele Tamás: Irán és az olajzsold

Hogy a végén kezdjem, Irán kormánya teljesen és tökéletesen megőrült. Ennek nem volna különösebb hírértéke, eddig is sejtettük, de a legutóbbi intézkedéseik már nem határosak az elmebajjal, hanem túl is lépik annak határát. Erőszakkal akarják „pacifikálni” a legszegényebb tartományokat, pedig kenyérrel és fűtéssel könnyebb volna, de mintha elfelejtettek volna számolni is.

Pedig anélkül országot vezetni lehetetlen. A legújabb ötletükkel, mely szerint nyersolajban akarják fizetni a fegyveres és biztonsági erőiket, teljesen eltaszítják maguktól a hatalmat, amit nagyjából csak azért birtokolnak egyelőre, mert ezek az erőszakszervezetek megvédik őket. Majd nem fogják, mint az a későbbiekben kiderül majd.

Egyelőre azonban lássuk az elmúlt nap eseményeit. Az iráni válságról szóló híreket az American Enterprise Institute Critical Threats Project (CTP) szerkeszti az Institute for the Study of War (ISW) támogatásával.

Az iráni rezsim valószínűleg eszkalálódik a prominens szunnita pap, Moulana Abdol Hamid ellen. A közösségi média felhasználói továbbra is fokozott biztonsági jelenlétet dokumentáltak a Szisztán és Beludzsisztán tartománybeli Zahedánban Abdol Hamid heti pénteki imaprédikációja és a városszerte zajló tüntetések előtt. A biztonsági személyzet az elmúlt napokban a jelentések szerint lezárta az összes Zahedanba vezető utat, új ellenőrzőpontokat állított fel, amelyek korlátozzák a városba való bejutást, és őrizetbe vette annak a mecsetnek a gondnokait, ahol Abdol Hamid prédikál. A közösségi média felhasználói emellett tömeges letartóztatásokról és internetkorlátozásokról számoltak be. Meg nem erősített hírek szerint a rendszer olyan biztonsági erőket is telepített a zahedáni repülőtérre, amelyeket általában nem szoktak a repülőtér biztosítására kijelölni, azt állítva, hogy az iráni tisztviselők elvesztették bizalmukat a helyi Baszidzs tagjaiban, akiket korábban őrfeladattal bíztak meg. A CTP nem tudja ellenőrizni ezt a jelentést. Abdol Hamid egyik tanácsadója a zahedáni fokozott biztonsági környezetet a LEC parancsnokának, Ali Reza Radannak tulajdonította, akit Ali Khamenei legfelsőbb vezető január 7-én nevezett ki. A CTP korábban úgy értékelte, hogy Khamenei valószínűleg részben azért nevezte ki Radant, az IRGC keményvonalas, a politikai ellenzék leverésében nagy tapasztalattal rendelkező tagját a rendfenntartó erők parancsnokává, mert elégedetlen volt a LEC-nek a Mahsa Amini tiltakozó mozgalomra adott válaszával.*

*A zahedani helyzettel részletesebben is foglalkozom majd ebben az írásban.

Egy Szisztán és Beludzsisztán tartománybeli hírszerző egység január 19-én külön bejelentette, hogy felszámolt két, az Iszlám Államhoz kötődő csoportot a tartományban. Lehetséges, hogy a rendszer megpróbálja a Szisztánban és Beludzsisztánban tapasztalható szélsőségességről szóló jelentéseket felhasználni, hogy igazolja a rendszerellenes cselekmények erőszakos elfojtását az egész régióban.

A tiltakozó szervezetek és koordinátorok látszólag nem tudták fokozni a megmozdulások mértékét január 19-én. Széles körben adtak ki felhívásokat országos tüntetésekre január 19-én és 20-án, amint arról a CTP korábban beszámolt. A CTP azonban január 19-én nem regisztrált jelentős növekedést a rendszerellenes tüntetésekben. A tiltakozási aktivitás január 20-án még mindig megugorhatott, hasonlóan a január 8-i mintához, amikor a rendszerellenes megmozdulások jelentősen megnőttek egy háromnapos tiltakozási felhívás utolsó napján. Ez a minta arra utalhat, hogy a tiltakozó szervezetek szándékosan nem generáltak részvételt január 19-én, hogy megpróbálják elhomályosítani a szervezési erőfeszítéseiket és összezavarni a biztonsági személyzetet. A tiltakozásra való felhívások valószínűleg a biztonsági erők képességeit is megterhelik, függetlenül a tiltakozási részvételtől. A rendszer a jelentések szerint a január 19-i tüntetések megakadályozása érdekében Teheránban bevetette a Rendészeti Parancsnokság (LEC) különleges erőinek egységét – amelynek fő feladata a zavargások elfojtása –, és a biztonsági személyzet a január 20-i zavargásokra számítva erősen biztosította Zahedant, amint azt az előző bekezdésben tárgyaltuk.

A legfontosabb hírek röviden:

Az iráni rendszer valószínűleg eszkalálódik a prominens szunnita lelkész, Moulana Abdol Hamid ellen.

A tiltakozó szervezetek és koordinátorok látszólag nem fokozták a január 19-i tiltakozó tevékenységet.

Két tartomány két városában legalább két tüntetésre került sor.

Az Európai Parlament január 19-én állásfoglalást fogadott el, amelyben sürgette az Európai Uniót (EU) és az EU tagállamait, hogy az IRGC-t terrorista szervezetként jelöljék ki.

A netblokkok és a közösségi média felhasználói mobilinternet-zavarokról számoltak be, amelyek összhangban vannak az iráni egyetemi felvételi vizsgán való csalás megakadályozását célzó bejelentett megelőző intézkedésekkel.

A teheráni egyetemek fegyelmező intézkedéseket jelentettek be, és fegyelmi intézkedéseket foganatosítottak a hidzsáb nélküli hallgatókkal szemben.

Ebrahim Raisi elnök telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

Egy Katai’b Hezbollahhoz kötődő csoport azt állította, hogy improvizált robbanószerkezetek segítségével támadást intézett egy amerikai logisztikai konvoj ellen.

Rendszerellenes tüntetések:

Január 19-én két tartomány két városában legalább két tüntetésre került sor. A CTP mérsékelt vagy nagy valószínűséggel úgy véli, hogy a következő helyszíneken zajlottak tüntetések:

Izeh, Khuzestan tartomány

Méret: Kicsi

Demográfiai összetétel: Gyászolók

Tiltakozás típusa: 40 napos megemlékezés

Megjegyzés: Pahlavi-párti jelszavak

Dehgolan, Kurdisztán tartomány

Méret: Közepes

Demográfiai összetétel: Gyászolók

Tiltakozás típusa: 40 napos megemlékezés

A tiltakozás koordinátorai és szervezetei tüntetéseket és sztrájkokat hirdettek a következő napon:

Január 20.

Típus: Tüntetések

Helyszín: Országszerte

Az Európai Parlament január 19-én állásfoglalást fogadott el, amelyben felszólította az Európai Uniót (EU) és az EU tagállamait, hogy az IRGC-t minősítsék terrorszervezetnek. Az állásfoglalás emellett elítélte, hogy a rendszer erőszakkal elfojtja a folyamatban lévő ellenzéki tüntetéseket, és az emberi jogok megsértéséért felelős iráni tisztségviselők és szervezetek, köztük Ali Khamenei legfelsőbb vezető, Ebrahim Raisi elnök és Mohammad Dzsafar Montazeri főügyész ellen kiterjesztett szankciókat szorgalmazott. Az európai parlamenti képviselők további „korlátozó intézkedéseket” is támogattak a rendszer ellen, hogy akadályozzák Irán azon törekvéseit, hogy pilóta nélküli légi járműveket és föld-föld rakétákat szállítson Oroszországnak. Ez az állásfoglalás nem kötelező érvényű az EU tagállamaira nézve, bár a Reuters belső forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy az EU január 23-án 37 szervezetet fog hozzáadni az Irán elleni szankciókhoz. Iráni tisztviselők és a rendszer legmagasabb rangú katonai szerve, a fegyveres erők vezérkara január 19-én külön megfenyegette az EU-t az IRGC-vel szembeni további szankciók bevezetésével kapcsolatban.

A netblokkok és a közösségi média felhasználói a mobilinternet megszakadásáról számoltak be az iráni egyetemi felvételi vizsgán való csalás megakadályozását célzó bejelentett megelőző intézkedésekkel összhangban. Január 19-én a közösségi média felhasználói három-négy és fél órás mobilinternet-összeomlásokról számoltak be. Nem világos, hogy az internetkorlátozások mennyire terjedtek el, bár a jelentések szerint Zahedan, Szisztán és Beludzsisztán tartományban fennakadások voltak. A rendszer által elrendelt internetkimaradások azonban nem tudták megakadályozni az országos vizsgán való csalást; az iráni média megerősítette, hogy ismeretlen szereplők a január 19-i vizsga előtt kiszivárogtatták a tesztkérdéseket.


A teheráni egyetemek megfenyegették a hidzsáb nélküli hallgatónőket és fegyelmi intézkedéseket foganatosítottak velük szemben. Mohammad Moghimi, a Teheráni Egyetem elnöke bejelentette, hogy a fátyol viselését megtagadó diáklányok „fegyelmi büntetésre” számíthatnak. Több közösségi médium is beszámolt arról, hogy a Teheráni Kulturális és Művészeti Egyetemen január 19-én a fátyol nélküli diáklányokat eltiltották a vizsgáktól. A CTP korábban úgy vélte, hogy a rendszer megszüntetheti vagy csökkentheti az „erkölcsi őrjáratot”, de valószínűleg más eszközöket fog használni a kötelező hidzsábtörvény betartatására és a fátyol nélküli nők elszigetelésére.

Az ellenállás tengelye és a regionális fejlemények:

Ebrahim Raisi elnök január 19-én telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A rendszerhez kötődő csatornák arról számoltak be, hogy Putyin és Raisi Szíriáról, valamint a kétoldalú energetikai és közlekedési együttműködésről tárgyaltak. Raisi nemrégiben, január 11-én beszélt Putyinnal, ahogy arról a CTP korábban beszámolt.

Egy Katai’b Hezbollahhoz kötődő csoport azt állította, hogy január 19-én egy amerikai logisztikai konvojt támadott meg rögtönzött robbanószerkezetekkel (IED). A Muqawamat al-Duwaliyah, a Nemzetközi Ellenállási Frakció médiarészlege révén közleményt adott ki, amelyben azt állította, hogy a Bagdad tartománybeli Jusufijában hajtotta végre az IED-támadást. Mohammed Shia al-Sudani iraki miniszterelnök korábban, január 15-én interjút adott a Wall Street Journalnak, amelyben reményét fejezte ki, hogy az amerikai csapatok Irakban maradnak. Az IRGC Quds Erők parancsnoka, Ismail Ghaani január 16-án Bagdadba látogatott, és találkozott a Shia Koordinációs Keret magas rangú tisztviselőivel és a proxy milíciákkal. A Muqawamat al-Duwaliyah nyilatkozatát proxy médiaplatformokon terjesztették, ami arra utal, hogy az állítás inkább a belföldi iraki közönségnek szólhatott, mintsem az Egyesült Államokkal szembeni fenyegetésnek szánják.


Akkor lássuk bővebben, mi a helyzet Zahedanban, és általában Szisztán-Beludzsisztán tartományban. Ali Khamenei Szisztán-Beludzsisztán tartományi képviselője határozottan a Raisi-kormányt hibáztatja az elszegényedett és nyugtalan régióban tapasztalható hiányosságokért.

A délkeleti tartomány új kormányzójának, az IRGC dandártábornokának, Mohammad Karaminak a december 29-i beiktatási ünnepségén készült videofelvételek a Legfelsőbb Vezető képviselője, Mostafa Mahami és néhány törvényhozó beszédének részleteit tartalmazzák.

Mahami, aki egyben a síita pénteki imám is a szunnita többségű tartomány fővárosában, Zahedanban, a videón bírálja Ebrahim Raisi elnök kormányát a magas inflációból eredő gazdasági nehézségek miatt.

Ez a kormány gyengesége, vagy ne adj’ Isten, a maffiával, a haszonlesőkkel állunk szemben? Vagy a miniszterek és a hatóságok nem tudnak szembeszállni ezekkel a maffiózókkal?” – mondta.

Megmondtam az elnöknek, hogy minden kormány ravaszul rózsás jelentéseket készített, de látnunk kell az eredményt az emberek életszínvonalában” – mondta Mahami, miközben arra kérte a tisztviselőket, hogy mondják meg neki: az emberek problémáit nem lehet megoldani pusztán „beszédterápiával” és azzal, hogy azt mondják, hogy a dolgoknak meg kell történniük anélkül, hogy cselekednének.


Mahami emellett élesen bírálta a külügyminisztériumot, amiért nem sikerült megoldani a tálibokkal a Helmand (perzsául Hirmand) vizének iráni részarányáról és az 1973-as afgán-iráni vízügyi szerződés felélesztéséről szóló vitát.

A külügyminisztérium rendkívül eredménytelenül járt el a szisztáni vizekből való szisztáni részesedésre való törekvésben” – mondta. „Az USA-nak csörtetik a szablyáikat, de nincs meg az, ami ahhoz kell, hogy biztosítsák a jogaikat Afganisztánnal szemben?” – kérdezte.

Teherán évtizedek óta panaszkodik arra, hogy nem mindig kapja meg a vízből a neki járó részt. A tálibok például 1999-ben teljesen elzárták a vízellátást. 2021 augusztusában egy tálib szóvivő „ellenséges propagandaként” utasította el a közösségi médiában keringő jelentéseket és videót, amelyeken a Kamal Khan gátból Irán felé áramló víz látható, ragaszkodva ahhoz, hogy a víz nem Iráné.

Szisztán a tartomány északi, síita többségű része, míg Beludzsisztán a déli, szunnita többségű részre utal. A tartomány súlyosan szenvedett a szárazságtól, és az elmúlt két évtizedben több száz falut hagytak el lakói.

Az új kormányzó, Karami, aki az IRGC szárazföldi erőinek parancsnokaként szolgált Irán délkeleti részén, Hossein Modarres Khiabani helyére került, miután a szunnita többségű területeken és különösen a fővárosban, Zahedanban kiéleződtek a tüntetések.


A szunnita beludzs lakosság szeptember 30. óta minden pénteken az utcára vonul Zahedanban és a tartomány több más városában az ima után, amikor a kormányerők a népszerű klerikus, Moulana Abdol Hamid vezette ima után Zahedanban lecsaptak a tüntetőkre, és több mint 80 tüntetőt megöltek.

Ezen a héten a helyiek különösen súlyos biztonsági intézkedésekről számoltak be Zahedanban, többek között az ellenőrzőpontokról a városba vezető összes úton és a Makki mecset környékén, ahol Abdol Hamid minden pénteken tüzes beszédet tart több ezer szunnita előtt, feltehetően azért, hogy felkészüljenek a mecsetbe igyekvő hívők áramlásának megállítására.

Abdol Hamid prédikációiban tiltakozott a „tömeges letartóztatások ellen az utcákon”, és azzal vádolta a hatóságokat, hogy addig kínozzák a fogvatartottakat, amíg azok olyan bűnöket nem vallanak be, amelyeket soha nem követtek el. Azt is mondta, hogy Khameneit tartja felelősnek a szunnita beludzsok és más tüntetők elleni erőszakért.

A tartomány Irán legkevésbé fejlett régiója, ahol a lakosság mintegy kétharmada mélyszegénységben él, a szomszédos Afganisztánból kiinduló kábítószer-kereskedelmi útvonalon fekszik, és az országban az egyik legtöbb kivégzésről ismert, amely leginkább a kábítószer-kereskedelemhez kapcsolódik.

Beludzs aktivisták szerint az országban 2022-ben végrehajtott több mint 500 kivégzés egyharmada beludzs nemzetiségű embereket érintett.


Ezt már sehogyan sem lehet a nyugati propagandára és bomlasztásra fogni: sok mindent képes az okozni, de aszályt nem. Az aszály pedig a vészesen rossz vízgazdálkodásnak köszönhető (ahogyan a gázhiány is valami ilyesminek), ami az autokráciáknak azon vonásából fakad, hogy a szakértelmet ócska trükknek tekintik és a fontos döntéshozói pozíciókba teljesen inkompetens emberek kerülnek. De ha már szóba kerültek az gázügyek, lássuk, hogyan áll az iráni gázválság?

Pocsékul, mondanom sem kell. A katasztrofális energiahiány miatt Irán-szerte kilométeres kocsisorok alakultak ki a benzinkutaknál több városban, miközben az olajipari dolgozók sztrájkba léptek.

A közösségi médiában közzétett videók szerint néhány városban, például az északnyugat-iráni Tabrizban és a délkelet-iráni Zahedanban kamionosok rekedtek a benzinkutaknál, nyilvánvalóan a gázolaj és a sűrített földgáz (CNG) hiánya miatt.

Az otthonok gázellátása, amelyet a kormány a múltbeli hideg évszak krízisei során igyekezett megvédeni, szintén megszakadt egyes régiókban. Miközben Iránban a súlyos földgázhiány miatt napok óta zárva vannak az irodák és az iskolák, hosszú sorok alakultak ki azokban a városokban is, ahol az emberek palackozott gázt használnak napi szükségleteik kielégítésére.

A földgázhiány közepette, amely a kormány tehetetlenségéből adódik, mert a kormány nem képes beruházni a kitermelésbe, az olaj- és gázipari dolgozók újabb sztrájkhulláma indult el az országban.

Csütörtökön a Qeshm olajterminál dolgozói csatlakoztak a sztrájkokhoz, amelyek már gyülekezésekkel kezdődtek Ahvazban, Aszalujehben, Dehloranban, Sirázban, Ilamban, Bandar Lengehben és Aghajariban Irán déli és délnyugati részén.


A Qeshm olajterminál egy jelentős olajexport-terminál, amelyet a stratégiai szempontból fontos kereskedelmi útvonal, a Hormuzi-szoros mentén, Irán déli partjainál fekvő Qeshm-szigeten alakítanak ki.

Fadahoszein Maleki, Zahedan képviselője a parlamentben szerdán azt mondta, hogy „Szisztán-Beludzsisztán tartomány számos területén nincs gázellátás”. Még a palackozott gáz és a kerozin is kevés, amelyet az embereknek kellene adni – tette hozzá.

Moineddin Saeedi, a hátrányos helyzetű tartományban található Chabahar képviseletében szerdán a parlamentben elmondta, hogy „augusztusban az olajminiszter kemény telet jósolt Európában… Most láttuk, hogy ez ott nem következett be, és sajnos a saját országunkban megtörtént”. Hozzátette, hogy a gáz „luxuscikké” vált, és a hozzá való hozzáférés sokak számára álom.

Hasonló problémákról számoltak be az ország más részeiről is, például a központi Iszfahán tartományból, az északi Mazandaran és Golestan tartományokból, valamint az északkeleti Khoraszan tartományokból.

A földgázhiány miatt Irán az erőművekben a pakura elégetéséhez folyamodott, amely a tisztább dízelhez képest rendkívül környezetszennyező üzemanyag.

Irán nem fektetett be a gázkitermelési ágazatába, noha a világ második legnagyobb készleteivel rendelkezik, miközben a fogyasztók számára rendkívül olcsó árak mellett a felhasználás egyre gyorsabban növekszik. Az elosztóhálózat is fejlesztésre szorul, mivel a gáz több mint 25 százaléka elvész a szállítás során.


Irán gáztermelő és -kitermelő kapacitása napi mintegy 800 millió köbméterre korlátozódik. Az energiaügyi minisztérium szerint mintegy 650 millió köbmétert fogyasztanak el a lakossági, kereskedelmi és közigazgatási felhasználók, azonban az adatok a különböző években sokat változtak, és ellentmondanak a nemzetközi becsléseknek. A nemzetközi energetikai szervezetek szerint az iráni földgáz kevesebb mint 40 százalékát fogyasztják a háztartások, de az iszlám köztársaság megpróbálja az otthoni felhasználókra fogni a gázhiányt.

Tehát nincs gáz, mer nem ruháztak be a kitermelésébe, és nincs olaj, illetve rövidesen nem lesz, mert országszerte sztrájkolnak a petrolkémiai munkások. Nos, akkor lássuk, mihez kezd az iráni kormány azzal az olajjal, ami nem lesz? Sosem találják ki: azzal fogja fizetni a fegyveres és rendvédelmi erőket.

A történelem folyamán nem volt ritka, hogy a zsoldosokat legalább részben természetbéli juttatásokkal fizették ki, a római légiósok sót kaptak az évi 225 denarius mellé (vagy néha helyette), ebből alakult ki a latin „salarium” szó, ami már fizetést, bért, zsoldot jelent, pedig eredetileg „sópénz” volt, de a mi végvári vitézeink is sokat panaszkodtak, mikor nem volt se pénz, se posztó – náluk a posztó egészítette ki a pénzbeli ellátmányt. De nyersolajjal még soha, egyetlen katonát nem fizettek, ugyanis igen nehezen kezelhető portéka. No, majd most.

Az iráni kormány ugyanis azt tervezi, hogy olajat ad a fegyveres erőknek eladás céljából

Az iráni parlament és a kormányzat közötti mozgalmas vitát követően a költségvetési törvénytervezet végre megkapja a törvényhozók jóváhagyását, de van egy bökkenő az ország olajexportjával kapcsolatban.


Amikor Ebrahim Raisi elnök kormánya a múlt héten benyújtotta a jelentősen kibővített állami költségvetés tervezetét, nyilvánvalóvá vált, hogy a kormány olyan tervekkel állt elő, amelyek szerint az olajbevételek helyett inkább az adóbevételekre támaszkodna. Most azonban, hogy a parlament megkezdte a tervezet felülvizsgálatát, egyértelműbbé vált, hogy a kormányzat az olajeladások nagy részét katonai és vallási szervezeteknek kívánja kiszervezni.

A március 21-én kezdődő következő iráni évre vonatkozó költségvetési törvényjavaslatban a kormány új engedélyeket adott egyes szervezeti egységeknek, például az Iszlám Köztársaság Fegyveres Erőinek vezérkarának és az Astan Quds Razavinak – a mashhadi székhelyű gondnokságnak és a jelentős vallási szentélyeket kezelő közigazgatási szervezetnek –, valamint számos nyugdíjalapnak, hogy a kormány nevében értékesítsenek olajtermékeket, és a bevétel egy részét megtartsák.

A törvényjavaslat 1. jegyzete szerint – amelynek címe „Az olaj és a kormánnyal való kapcsolata” – az Iráni Nemzeti Olajtársaság köteles „nyersolajat és gázkondenzátumokat” szállítani a végrehajtó szervek által megjelölt szervezeteknek. Az új intézkedések értelmében a fegyveres erők vezérkara 4,5 milliárd euró erejéig felhatalmazást kap a kőolaj értékesítésére és finomítására. Ez azt jelenti, hogy a fegyveres erők nyersolajat adhatnak finomítóknak, és olyan termékeket kaphatnak, amelyeket exportálni kellene.


Jogi szakértők szerint ez a lépés, amely korlátozottan az idei költségvetésben is létezik, sérti az alkotmányt. Idén a kormány ezt az engedélyt a „végrehajtó szervek által jóváhagyott személyek” általános címén adta meg néhány egyénnek. A parlament jóváhagyta, hogy 3,5 milliárd eurónyi nyersolajat adjanak „magánszemélyeknek”, hogy a világpiacon értékesítsék, és a bevételt a hadseregnek adják. Tavaly februárban a Forradalmi Gárda is kapott 80 millió dollárnyi olajat a kormánytól, hogy azt további költségvetési előirányzatként eladja. Az is tisztázatlan, hogy az amerikai szankciók közepette ki és milyen feltételekkel fogja exportálni az olajat. Irán keményvonalasok uralta parlamentjének számos tagja az IRGC volt tagja.

Sirous Omidvar, az Allameh Tabatabai Egyetem közgazdászprofesszora a Tejarat Newsnak elmondta, hogy egy ilyen mechanizmus jogi részletei nem világosak, és az ilyen gazdasági támogatások kizárják az egyszerű üzletembereket. Előrejelzése szerint egy ilyen mechanizmus várhatóan korrupcióhoz vezet.

2013-ban nagy nyilvánosságot kapott botrány tört ki, amikor a hatóságok letartóztatták Babak Zanjani üzletembert, aki a 2009-2013 közötti nemzetközi szankciók idején a tiltott olajeladásokból származó legalább 2,7 milliárd dollárt sikkasztott el. Zanjani a Forradalmi Gárdával (IRGC) kapcsolatban álló vállalatokat használt az általa exportált olajhoz, ami olyan találgatásokhoz vezetett, hogy jól beágyazott tisztviselők is részt vettek a csalásban. Halálbüntetést kapott, amelyet mindeddig nem hajtottak végre.


A költségvetési tervezet az amerikai szankciók ellenére napi 1,4 millió hordó olajexporton alapul, ami a jelenlegi, bejelentett 800 ezer hordós számhoz képest növekedést jelent. A valóság és a költségvetési becslések közötti eltérés még érdekesebbé válik, mivel a kormány azzal számol, hogy minden hordó olajat 85 dollárért adhat el, miközben Irán feleannyiért adja az olajat Kínának. A kormány becslése 2023 márciusától 2024 márciusáig több mint 43 milliárd dollárnyi olajbevételt jelentene. A kormány hivatalos honlapja, az IRNA azonban hangsúlyozta, hogy a nyersolajexport pontos mértéke bizalmas, és a szankciók miatt nem is jelentik be.

A költségvetésben tervezett olajexport a legegyértelműbb jele az irreális bevételi becsléseknek, amelyek nem fognak megvalósulni, hacsak Irán nem rendezi az Egyesült Államokkal az atomprogramja miatt fennálló nézeteltéréseit.

Mivel a kormány tisztában van azzal, hogy az olajbevételekre vonatkozó becslései nem reálisak, jelentősen megemelte az adóbehajtási előirányzatokat. Júliusban a Legfelsőbb Számviteli Hivatal a március 21. és május 20. közötti időszakra vonatkozó jelentést tett közzé, amely szerint az adóbevételek kivételével minden más fő bevételi forrás durván alulteljesített. A kormány adókból, olajexportból, vámokból stb. származó bevételei összesen 880 trillió rialt, azaz mintegy 3,5 milliárd dollárt (akkori szabadpiaci átlagárfolyam) tettek ki a 60 napos időszakban. Ez a tervezett költségvetési bevételeknek mindössze 37 százaléka volt. Fontos megjegyezni, hogy a tervezett olajbevételeknek csak 15 százalékát szedték be.

Ezek szerint elég csak kitartóan sztrájkolni az iráni olajipar alkalmazottainak, és a fizetetlen biztonsági erők előbb-utóbb szétszélednek éhségükben… ezt zseniálisan kitalálták az ajatollahok, ők maguk dobják el a hatalmukat, semmizik ki a védelmezőiket. Mást nem mondhatok: csak így tovább.

Ennyi iráni hír jutott mára, de maradjanak a Zónán, mert rövidesen érkezik az ukrajnai és oroszországi események összefoglalója is.


Oszd meg másokkal is!