Ördög van a falon, mármint odafestve, aztán meg is jelenhet ettől, ha nem vigyázunk. Minden propaganda lényege, hogy az elképzelhetetlent, a valószínűtlent rengeteg emlegetéssel valószínűvé és elfogadhatóvá teszi, aztán, ha már sokan elhitték, hogy lehetséges, jöhetnek az akciók a dolog ellen vagy mellett. Most például egy újabb amerikai polgárháború emlegetése a propaganda tárgya, és közepes összegbe le merném fogadni, hogy az ötlet és a kampány is Moszkvából indult el. Ennek járt utána a WIRED magazin.
Az év elején egy pennsylvaniai férfi lefejezte apját, aki szövetségi alkalmazottként dolgozott, és a levágott fejet egy videóban mutatta fel, amelyben arra buzdította a nézőket, hogy lázadjanak fel a kormány ellen. Egy másik férfi Illinois-ból bombákat épített, amelyeket reményei szerint egy nap a „korrupt kormány” ellen fog használni. Két különböző esetben olyan embereket tartóztattak le, akik Joe Biden elnök és szövetségi tisztviselők megölésével fenyegetőztek. Egy arizonai férfi egy atlantai rapkoncertre tervezett tömeges lövöldözést, mert faji háborút akart kirobbantani a szerinte „közelgő hadiállapot” előtt.
Mind az öt, az elmúlt nyolc hónapban történt esetet összefüggésbe hozta a belbiztonsági minisztérium hírszerzési és elemzési hivatala (DHS) azzal, amit aggasztó tendenciának tart: a közelgő polgárháborúról szóló képzelgések és összeesküvés-elméletek az amerikai választások körüli erőszakra mozgósíthatnak egyeseket.
Az erről szóló emlékeztetőt a múlt hónapban juttatták el a bűnüldöző szervekhez. Mint a fejegyzésben áll:
„Egyes hazai erőszakos szélsőségesek (DVE-k) a 2024-es választási szezonra és a prominens politikai kérdésekre úgy reagálnak, hogy illegális előkészítő vagy erőszakos tevékenységet folytatnak, amelyet egy közelgő polgárháború narratívájához kapcsolnak, növelve a kormányzati célpontok és ideológiai ellenfelek elleni erőszak kockázatát.”
A polgárháborúról szóló online fecsegés az elmúlt években elkerülhetetlen módon reakcióvá vált minden megosztó társadalmi-politikai hírre – a Capitoliumi zavargások résztvevői elleni büntetőeljárásoktól és a Donald Trump elleni merényletkísérlettől kezdve az amerikai-mexikói határon történő intézkedésekkel kapcsolatos vitákig . És ez a kommunikáció – talán nem meglepő módon – csak tovább fokozódott a 2024-es választások előtt.
A hírszerzés elemzői azt mondják, hogy láttak online vitákat a közhivatalnokok és szövetségi ügynökök elleni jövőbeli erőszakos cselekmények előkészítéséről, és tisztában vannak azzal, hogy egyes szélsőségesek a felfokozott politikai hangulatot lehetőségként használják ki arra, hogy „illegális előkészítő vagy erőszakos tevékenységet” folytassanak – áll a DHS jelentésében. Az értékelés összhangban van egy korábbi jelentéssel, amely szerint néhány félkatonai mozgalom kifejezetten a választások előtt kezdett szerveződni és indította meg a tagjai kiképzését. A jelentést először a Property of the People, az átláthatóságra és a nemzetbiztonságra összpontosító nonprofit szervezet szerezte meg a nyilvános iratokra vonatkozó törvények alapján.
A DHS arra is figyelmeztetett, hogy nem tudja felmérni a fenyegetés teljes mértékét. „Nincs teljes képünk a fenyegetésről, mivel egyes DVE-k fejlett titkosítással képesek kijátszani a bűnüldözést” – írta az ügynökség. És mivel a szélsőségesek technikailag egyre ügyesebbek, a hírszerzők nem igazán tudják, hogy egyesítik-e erőiket.
Ezt a tendenciát a kutatók és a szakértők különösen a közel négy évvel ezelőtti Capitolium-lázadás óta figyelték meg. „Láttuk, hogy az emberek elmozdultak a mainstream platformokról, ahol aktívan részt vettek a január 6-i események szervezésében, és olyan platformokra tértek át, amelyek nagyobb vélt anonimitást biztosítanak, kevesebb moderációt alkalmaznak és kevesebb jelentést tesznek a bűnüldöző szerveknek” – mondta Katherine Keneally, az Institute for Strategic Dialogue amerikai fenyegetéselemzési és megelőzési igazgatója.
„Ez egy rés a bűnüldözési hírszerzésben, ez egy rés az egész szakterület számára. Nem látunk mindent, amit korábban láthattunk.”
Függetlenül attól, hogy a szélsőségesek összefognak-e, vagy a fenyegetés továbbra is atomizált marad, az értékelés elismeri, hogy a polgárháborúról szóló online beszélgetések már inspiráltak valós erőszakra irányuló terveket.
Januárban Justin Mohn, egy 32 éves férfi a pennsylvaniai Levittownból lefejezte apját, egy szövetségi alkalmazottat, és a levágott fejet egy 15 perces tiráda keretében mutogatta, amelyet feltöltött az internetre. A „Mohn milíciája – Fegyverbe hívom az amerikai hazafiakat!” című videóban Mohn arra buzdította a nézőket, hogy lázadjanak fel a kormány ellen, és vadásszanak le szövetségi ügynököket és bírákat.
Hónapokkal később, márciusban szövetségi ügynökök letartóztatták Benjamin Brownt, egy 45 éves férfit a Maine állambeli Waterville-ben, mert Biden elnök és más tisztviselők megölésével fenyegetőzött. A férfi állítólag azt állította, hogy fegyvereket és lőszert halmoz fel egy polgárháborúhoz, és egy nyilatkozat szerint azt állította, hogy migránsokra akar vadászni, valamint, hogy „a kibaszott földig akarja égetni Washingtont”. Brownt államközi fenyegetés miatt helyezték vád alá.
Májusban aztán az Illinois állambeli Pekinben egy kisebb közlekedési szabálysértés miatti ellenőrzés során a rendőrség felfedezett egy lakattal lezárt vászontáskát egy járműben, amelyben egy 45-ös kaliberű pisztoly és két házilag készített csőbomba volt. Tulajdonosuk a 34 éves Dalton Mattus. Amikor a nyomozók rövid patthelyzet után átkutatták Mattus otthonát, állítólag további csőbombákat találtak. Egy helyi rádióállomás arról számolt be, hogy Mattus azt mondta a rendőrségnek: a bombákat védelmi célokra kívánja használni „a dokumentumok nélküli bevándorlók és a korrupt kormány” ellen. Kiderült, hogy Mattus kiterjedt közösségi médiajelenléttel rendelkezett; évek óta népszerűsítette a QAnon-féle összeesküvés-elméleteket és polgárháborús képzelgéseket, erőszakot szorgalmazott szövetségi tisztviselők, demokraták és bevándorlók ellen, és arra buzdította követőit, hogy készüljenek fel a közelgő konfliktusra.
Júniusban vádat emeltek egy arizonai férfi ellen, aki árusként dolgozott fegyverbemutatókon, mert állítólag egy atlantai rapkoncerten feketék ellen irányuló tömeges lövöldözést tervezett azzal a céllal, hogy „faji háborút” szítson a 2024-es választások előtt. Az eskü alatt tett vallomás szerint az 58 éves Mark Adams Prieto úgy vélte, hogy „röviddel a 2024-es választások után bevezetik a hadiállapotot”. Azt is elmondta, hogy reményei szerint konföderációs zászlókat hagy majd a tervezett tömeges lövöldözés helyszínén, hogy azt az üzenetet küldje, hogy „most visszavágunk, és minden fehér ember a feketék ellensége lesz az egész országban”.
Szintén júniusban tartóztatták le a 27 éves Joseph Rose-t, az új-mexikói White Sands Missile Range-en élő amerikai veteránt, aki az interneten fenyegetőzött Biden és más szövetségi tisztviselők ellen. Megfogadta, hogy hadat üzen az Egyesült Államoknak, és „nyíltan megtámadja a szövetségi alkalmazottakat” Biden bevándorlási politikája miatt, és azt mondta, ha valaki Bidenre szavaz, azt „szemtől szembe lelövi, mert támogatja a pedofilokat”.
A hírszerzési elemzőkleginkább a magányos elkövetők vagy „kis sejtek” erőszakos akciói miatt aggódnak az elkövetkező hónapokban, és a január 6-i zendülők ellen folyamatban lévő büntetőeljárásokat, valamint „a hamis zászlós állításokat, miszerint egy eseményt a kormány szervez a résztvevők csapdába ejtése és letartóztatása érdekében” említik, mint a nagyszabású mozgósítástól valószínüleg visszatartó tényezőket.
A DHS azt közölte, hogy továbbra is tájékoztatja szövetségi, állami és helyi partnereit, és arra kéri a bűnüldözőket és a lakosságot, hogy maradjanak éberek, és jelentsenek minden gyanús propaganda-tevékenységet a hatóságoknak.
Összegezve: amerikai polgárháború csak akkor elképzelhető, ha elhiszik, hogy lehetséges. Viszont minél több szó esik róla, annál többen fogják reális alternatívának tartani – hiszen „sokan beszélnek róla”. Így születnek az önbeteljesítő jóslatok is. Nekem mégis egy régi zsidóvicc jut eszembe a dologról:
A rabbi ül a dolgozószobájában és nehéz, bonyolult tanulmányt ír. Az ablaka alatt gyermekek játszanak, elég lármásak, zavarják is, de nem akarja őket bántani, csak nagyon szeretné, ha máshol tennék ugyanezt. Kiszól az ablakon:
- Ti itt lármáztok, mikor az erdőn sárkányt láttak?
A gyerekek azonnal elrohannak sárkánynézőbe, de egyszer csak látja a rabbi, hogy megy utánuk a samesz, a sakter, a kocsmáros is… mikor már a katolikus pap, a patikus és a jegyző is elindult az erdő felé, ő is kezdi beni a kabátját. A felesége rászól:
- Csak nem őrültél meg kimenni az erdőre? Hiszen az egész sárkányt te találtad ki!
- Az igaz, de nézd meg, hányan hisznek benne… ki tudja, hátha mégis van ott egy sárkány.
Körülbelül így vagyunk a propagandával is.
Ha a modern emberek sokat emlegetik a sárkányokat, akkor is elhiszik, hogy vannak, ha tudják, miszerint sárkány nincs. Sőt: annál inkább hisznek majd bennük, hiszen a tudást már sutba dobták a hit kedvéért.
Már Tertullianus megmondta: „Credo, quia absurudum est”, vagyis „Hiszem, mert képtelenség”. Igen: hinni a képtelenségekben kell, ugyanis a reális dolgokat elég tudni.
Szele Tamás