Szele Tamás: Hírháború Libanonban

Az utóbbi időben kissé elhanyagoltuk a közel-keleti helyzet elemzését, bár bőven lett volna mivel foglalkozni ebben a tárgykörben, de az amerikai választások és azok várható következményei minden egyebet elsodortak. Lássuk tehát ma a CTP-ISW aktuális (vagyis tegnapi), ellenőrzött jelentését a helyzetről.

A Hezbollah vezetői továbbra is azt állítják, hogy az izraeli szárazföldi műveletek Libanonban nem érik el az izraeli célokat. A terrorszervezet médiahivatalának főnöke, Mohammad Afif egy november 11-i bejrúti sajtótájékoztatón azt állította, hogy Izrael egyetlen libanoni faluban sem képes tartani a terepet. Afif tagadta azokat a közelmúltbeli izraeli állításokat, amelyek szerint az izraeli hadműveletek megsemmisítették rakétakészleteinek 80 százalékát, és azt állította, hogy a Hezbollah egy elhúzódó háborúban „túlélné” Izraelt. Afif kijelentései hasonlóságot mutatnak a Hezbollah főtitkárának, Naim Qassemnek nyilatkozatával, amely durván eltúlozta az Izraeli Védelmi Erők (IDF) által okozott sérülések, halálesetek és anyagi károk számát. Afif és Qassem kijelentései egyaránt elkendőzik a valóságot, amely szerint a Hezbollah katonai erői kudarcot vallanak Libanonban.

A Hezbollah médiairodájának vezetője is hangsúlyozta a Hezbollah baráti kapcsolatát a Libanoni Fegyveres Erőkkel (LAF). Viszont LAF lenne felelős a Hezbollah lefegyverzésének végrehajtásáért az Izraellel kötött tűzszünet során egy kiszivárgott amerikai tervezet szerint. Afif a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a Hezbollah és a LAF kapcsolata „erős és szilárd”, és mindig is az marad. Afif „hősöknek” és „mártíroknak” nevezte azokat a libanoni katonákat, akik nemrég haltak meg a Dél-Libanonra mért izraeli légicsapásokban. Elítélte azokat a meg nem nevezett személyeket is, akik megpróbáltak megosztottságot szítani a Hezbollah és a LAF között. A Hezbollah főtitkára, Naim Qassem nemrég, november 6-án hallgatólagosan megfenyegette a LAF-t az IDF-fel való együttműködés miatt, és utalt arra, hogy a LAF engedélyezte volna az észak-libanoni Batrount célzó izraeli tengeri rajtaütést. Afif megjegyzései valószínűleg kísérletet jelentenek a Hezbollah és a LAF kapcsolatának megerősítésére, különösen Qassem hallgatólagos fenyegetései után. Ezek a megjegyzések különösen figyelemre méltóak annak fényében, hogy a LAF lenne az a biztonsági erő, amely a Hezbollah kivonulásának és lefegyverzésének kikényszerítéséért lenne felelős Dél-Libanonban, egy október végén kiszivárgott tűzszüneti javaslat szerint. A CTP-ISW korábban úgy értékelte, hogy e javaslat sikere teljes mértékben a Hezbollah beleegyezésétől és a LAF-fel való együttműködésétől függ.

Iráni politikusok továbbra is politikai egyeztetést folytatnak a libanoni kormánnyal. Mohammad Bagher Ghalibaf, az iráni parlament elnöke november 11-én libanoni kollégájával, Nabih Berrivel folytatott telefonbeszélgetésében megerősítette Irán politikai támogatását a libanoni tűzszüneti tárgyalásokat illetően. Ghalibaf október 11-i bejrúti látogatása során külön megbeszélést folytatott Berrivel és Najib Mikati libanoni miniszterelnökkel, ahol megvitatták az iráni erőfeszítéseket egy olyan tűzszünet biztosítására, amely véget vetne az izraeli hadműveleteknek mind Libanonban, mind a Gázai Övezetben. Az iráni média arról számolt be, hogy Ghalibaf csak november 11-én beszélt Berrivel erről a tárgyról. Berri korábban azt is kijelentette, hogy minden érintett fél teljes mértékben végrehajtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1701. számú határozatát, amely megtiltja a libanoni Hezbollah katonai tevékenységét Dél-Libanonban.

Ez az állítás figyelmen kívül hagyja a Hezbollah kiterjedt, évtizedek óta tartó, arra irányuló erőfeszítéseit, hogy katonailag bebetonozza magát Dél-Libanonban. A CTP-ISW korábban azt állította, hogy az ENSZ ideiglenes libanoni erői nagyrészt nem teljesítették az ENSZ által rájuk bízott feladatokat, amelyek közé tartozik a Hezbollah dél-libanoni jelenlétének megakadályozása.

Gideon Saar izraeli külügyminiszter november 11-én kijelentette, hogy „bizonyos előrelépés” történt a libanoni harcok befejezéséről szóló tűzszüneti tárgyalásokon. Saar kijelentette, hogy Izrael beleegyezik a tűzszünetbe, ha a tűzszünet a Hezbollahot egy meg nem határozott távolságra szorítja vissza a határtól és megakadályozza a terrorszervezet újrafegyverkezését. Ezek a megjegyzések összhangban vannak Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök nyilvános követeléseivel, hogy a tűzszüneti megállapodás tartalmazzon intézkedéseket a Hezbollah újraszerveződésének és felfegyverzésének megakadályozására. Az izraeli média arról számolt be, hogy az izraeli biztonsági kabinet november 10-én összeült, hogy megvitassa a legújabb tűzszüneti javaslatot, miután Amos Hochstein amerikai különmegbízott fegyvernyugvási tervezeteket cserélt libanoni tisztviselőkkel.

A Hamász november 10-én az Iszlám Államok Szervezete és az Arab Liga rendkívüli csúcstalálkozójára válaszul megerősítette maximalista követeléseit a tűzszünet-túszcsere megállapodásra vonatkozóan. A Hamász azt mondta, hogy „pozitívan kezelné” azokat a javaslatokat, amelyek elérik a teljes izraeli kivonulást a Gázai Övezetből, az összes kitelepített gázai lakos hazatérését, a humanitárius segélyek növelését és a Gázai Övezet teljes újjáépítését. (Esetleg alagutakkal együtt tetszenek parancsolni, vagy hogy?) A Hamász arra is felszólította a csúcson részt vevő arab vezetőket, hogy hozzanak létre egy nemzetközi arab-iszlám szövetséget, hogy nyomást gyakoroljanak Izraelre és szövetségeseire a Gázai Övezetben folyó harcok befejezése érdekében. Az újonnan kinevezett izraeli külügyminiszter, Gideon Saar egy november 11-i sajtótájékoztatón kijelentette, hogy szerinte egy palesztin állam létrehozása nem lehet reális célja az október 7-i háborúból való kilábalásnak. Saar hozzátette, hogy egy ilyen állam „a Hamász országa” lenne. A tűzszünetet közvetítő Katar november 9-én megerősítette, hogy „leállította” közvetítési erőfeszítéseit, mert csalódott abban, hogy mindkét fél nem hajlandó és nem komolyan gondolja a konfliktus befejezését.

A szaúdi vezető tisztségviselők továbbra is kritizálják Izraelt, hogy ezzel megnyugtassák Iránt anélkül, hogy konkrét lépéseket ígérnének Izrael ellen. Mohammad bin Szalmán szaúdi koronaherceg november 11-én a szaúd-arábiai Rijádban, az Iszlám Államok Szervezete (OIC) és az Arab Liga rendkívüli csúcstalálkozójának megnyitó beszédében felszólította a nemzetközi közösséget, hogy „kényszerítse Izraelt: tartsa tiszteletben Irán szuverenitását, és ne támadja meg a területét.” A koronaherceg azonban nem említette az izraeli területre irányuló iráni támadásokat. Maszúd Pezeskian iráni elnök, aki bizonyos „gyakorlati ügyek” miatt nem vett részt a csúcstalálkozón, november 11-én Mohammad bin Szalmánnal folytatott telefonbeszélgetésében reményét fejezte ki, hogy Irán és Szaúd-Arábia fokozni fogja az együttműködést. A szaúdi fegyveres erők vezérkari főnöke, Fayyad al Ruwaili tábornok november 10-én Teheránban külön tárgyalt az iráni fegyveres erők vezérkari főnökével, Mohammad Bagheri vezérőrnaggyal a „védelmi diplomácia” és a katonai együttműködés fokozásáról. Bagheri meghívta Szaúd-Arábiát, hogy a jövőben vegyen részt közös haditengerészeti gyakorlatokon.

Az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága (CENTCOM) a CTP-ISW november 10-i adatkivágása óta kilenc, Irán által támogatott milícia célpontja ellen hajtott végre csapásokat Szíriában[31] Egy helyi szíriai újságíró jelentette, hogy az amerikai erők légicsapásokat hajtottak végre az Irán által támogatott milíciák ellen a Deir ez Zor tartománybeli Majadinban. A légicsapásokban meghalt a szíriai rezsimhez csatlakozott Nemzeti Védelmi Erők egy fegyverese. A CENTCOM közölte, hogy a csapások két meg nem nevezett helyszínt céloztak meg, válaszul az amerikai személyzet ellen Szíriában az elmúlt napon elkövetett támadásokra. Iránbarát források arról számoltak be, hogy az Irán által támogatott milíciák rakétákat lőttek ki az amerikai erőkre az al-Omar olajmező bázisának körzetében november 10-én. A CENTCOM közölte, hogy a csapások csökkentik az Irán által támogatott milíciák azon képességét, hogy támadják az amerikai és koalíciós erőket.

A legfontosabb hírek röviden:

– Hezbollah: A Hezbollah tisztviselői továbbra is azt állítják, hogy az izraeli szárazföldi műveletek Libanonban nem érik el a kitűzött céljukat. A Hezbollah médiairodájának vezetője is hangsúlyozta a szervezet baráti kapcsolatát a Libanoni Fegyveres Erőkkel (LAF). A LAF lenne felelős a Hezbollah lefegyverzésének kikényszerítéséért az Izraellel kötött tűzszünet alatt, legalábbis egy kiszivárgott amerikai tervezet szerint.
– Libanoni tűzszüneti tárgyalások: Gideon Saar izraeli külügyminiszter november 11-én kijelentette, hogy „bizonyos előrelépés” történt a libanoni harcok befejezéséről szóló tűzszüneti tárgyalásokon. Iráni politikusok továbbra is politikai egyeztetést folytatnak a libanoni kormánnyal.
– Szaúd-Arábia: A szaúdi vezetők továbbra is bírálják Izraelt, hogy Iránt megnyugtassák anélkül, hogy konkrét lépéseket ígérnének Izrael ellen.
– Szíria: Az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága (CENTCOM) a CTP-ISW november 10-i adatközlése óta kilenc csapást hajtott végre Szíriában az Irán által támogatott milíciák ellen.

Összegezve: a Hezbollah egyéb fegyver és eszköz híján elővette az információs hadviselést, Irán ármánykodik, Szaúd-Arábia pedig lavírozni próbál. Tehát Keleten a helyzet – mint már annyiszor írtam – változatlan.

 

Szele Tamás

Oszd meg másokkal is!

Ajánlott olvasnivaló:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük