A CEPA (Center for European Policy Analysis) világszinten is a politikai elemző intézetek elitjébe tartozik, és csak a legkiválóbb szakembereket kérik fel közreműködésre. Közéjük tartozik Andrej Szoldatov és Irina Borogan, akiknél többet az orosz szolgálatokról valószínűleg senki sem tud – lássuk, hogyan összesítették az orosz hírszerzési-elhárítási-diverziós tevékenység szempontjából az idei évet a CEPA felkérésére?
Az orosz kémek és szabotőrök komoly offenzívába lendültek. A 2024-es év arról marad emlékezetes, hogy külföldön egy hatalmasra nőtt politikai gyilkosság- és szabotázskampányt indítottak, amelyhez egyre brutálisabb elnyomás társult belföldön.
Oroszországban Alekszej Navalnij, Putyin ősellensége, akinek nevét a Kreml ura soha nem merte kimondani, februárban meghalt egy munkatáborban az északi sarkkörtől északra. Az, hogy az állam ügynökei okozták-e a halálát, aligha számít – ez az eset akár szándékosan, akár hanyagságból következett be: gyilkosság volt.
Az országon kívül az orosz szolgálatok fokozták a feszültséget azáltal, hogy intenzívebbé tették a szabotázsakciókat, valamint az európai orosz disszidensek és másként gondolkodók elleni támadásokat. A gyújtogatások, robbantások egyre sűrűbbek lettek, és a közlekedési rendszerek megzavarása vagy a tenger alatti infrastruktúra tönkretétele is gyakran előfordult idén a kontinentális Európában éppúgy, mint az Egyesült Királyságban.
Áprilisban a német hatóságok letartóztattak két német–orosz kettős állampolgárságú férfit, akiket azzal gyanúsítottak, hogy szabotázsakciókat terveztek egy bajorországi katonai bázis ellen. Május folyamán Lengyelországban három férfit – közülük kettő fehérorosz volt, egy lengyel – vettek őrizetbe Oroszország megbízásából elkövetett gyújtogatások és szabotázsakciók miatt.
Márciusban a kelet-londoni Leytonban felgyújtottak egy Ukrajnához köthető raktárat. A rendőrség négy embert tartóztatott le, többek között gyújtogatás kitervelésével és az orosz hírszerzésnek nyújtott segítséggel vádolva őket. A következő hónapban a BAE brit védelmi, biztonsági és űrkutatási vállalat dél-walesi létesítménye ellen követtek el robbantásos merényletet, minek következtében kigyulladt. Az orosz titkosszolgálatok célba vették az Európai Unió polgárait, amire a szovjet hírszerzés a hidegháború alatt sohasem vetemedett.
Egy orosz helikopterpilóta, Maxim Kuzminov februárban, Spanyolországban történt meggyilkolása – hat hónappal azután, hogy Ukrajnába disszidált – megmutatta, hogy az orosz hírszerzés képes külföldön élő ellenségei likvidálására, és azt is, hogy az európai országok felkészületlenek az ilyen jellegű támadásokkal szemben.
Az orosz hírszerzés legfelháborítóbb akciója egy prominens német üzletember meggyilkolására tett kísérlet volt. Július közepén a média arról számolt be, hogy az amerikai és a német hírszerzés meghiúsította a Kreml ügynökeinek azon tervét, hogy meggyilkolják Amin Pappergert, a vezető német fegyvergyártó Rheinmetall vezetőjét, aki az Ukrajnának juttatott tüzérségi lövedékek egyik fő szállítója.
A Papperger megölésére irányuló összeesküvés nem az első olyan támadás volt, amelyet az orosz hírszerzés egy nyugat-európai állampolgár ellen kísérelt meg. A londoni Központi Büntetőbíróságon, az Old Baileyben tartott meghallgatások során lelepleztek egy Nagy-Britanniában élő bolgár állampolgárokból álló orosz kémsejtet, amely egy bolgár oknyomozó újságíró, Christo Grozev és egy száműzetésben élő orosz újságíró, Roman Dobrokhotov elrablását tervezte.
Ez a Kreml agresszív új 2024-es stratégiáját mutatja. Akárcsak egy olyan, orosz zenészek elfogására és kiadatására tett kísérlet, akik az ukrajnai háború kitörése után elhagyták az országot. Januárban a népszerű Bi–2 rockzenekart Thaiföldön őrizetbe vették a helyi bevándorlási hatóságok a Kreml kérésére háborúellenes tevékenységük miatt, ami Oroszországban bűncselekménynek számít. Szerencsére az izraeli és ausztrál hatóságok közbenjárására 48 órán belül az összes zenészt szabadon engedték. Nem sokkal később Tel-Avivba távoztak.
És mégis, 2024 ismét bebizonyította, hogy az orosz hírszerzés hatósugara meghaladja a hatókörét. Az idei újabb véres és költséges kudarcok éve volt. Putyin stabilitásának fő pillére, az FSZB ismét bebizonyította, hogy jó az elnyomásban és a gyilkolásban, de közel sem olyan jó a hírszerzésben.
Az FSZB terrorelhárító ügynökségként nem tudta megakadályozni az Iszlám Állam által márciusban a moszkvai Crocus City Hall ellen elkövetett támadást, amelynek 145 halottja és 551 sebesültje volt. Az FSZB hírszerző ügynökségként nem tudta megakadályozni az augusztusi ukrán behatolást a kurszki területre – és az orosz határok védelmével megbízott szervként sem volt képes megakadályozni (az orosz határőrség ugyanis az FSZB-hez tartozik). December 17-én pedig nem sikerült megvédenie Igor Kirillov altábornagyot, a katonai sugár- bio és vegyvédelmi egységek vezetőjét a Moszkvában tartózkodó ukrán ügynökök által elkövetett merénylettől.
Az ősz folyamán az Energiaügyi Minisztérium két miniszterhelyettesét őrizetbe vették és bebörtönözték; a Közlekedési Minisztérium egy korábbi miniszterhelyettesét letartóztatták; a moszkvai önkormányzat korábbi kulturális vezetőjét letartóztatták; a Digitális Kommunikációs és Fejlesztési Minisztérium helyettes vezetője pedig tavaly óta ül börtönben. A védelmi minisztériumot érte a legnagyobb csapás: számos felső- és középszintű tisztviselőt vettek őrizetbe.
Összegezve elmondható tehát: Keleten a helyzet fokozódik, ebből egyenesen következik, hogy Nyugaton is így van. Nehéz idők jönnek itt is, ott is
Forrás: https://cepa.org/article/russias-spies-party-after-a-hectic-year/
A cikk az Európai Unió finanszírozásával készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk. A Zóna nem részesült a támogatásból, csak felületet biztosít a cikknek.
Szele Tamás