Trump elnök vágyai nagyra törőek és kifejezetten birodalmi jelegűek, de az igen jó kérdés, hogy milyen anyagi forrásokból lehetne őket megvalósítani. Ezzel maga az elnök sem sokat törődik, ugyanis leköti saját gyarapodás, most éppen kriptovaluta és memecoin útján – erről közöl oknyomozó írást a WIRED magazin.
Múlt pénteken, késő este, három nappal az Ovális Irodába való visszatérése előtt Donald Trump a kriptoalkímiához fordult. Nagyjából csak néhány gombnyomás kellett hozzá. „ITT van az ÚJ hivatalos Trump-mém!” – írta a leendő amerikai elnök egy Truth Social posztban. „Itt az ideje, hogy megünnepeljük mindazt, amit képviselünk: A GYŐZELMET!”
A poszt a Trump saját memecoinjánakelindítását jelentette – ez egyfajta vicces kriptopénz, amelynek jellemzően nincs célja a pénzügyi spekuláción túl, és amelynek értéke a közhangulat változásaival hajlamos drámaian megingani.
A TRUMP memecoin árfolyama szinte azonnal elkezdett felfelé száguldani, annak ellenére, hogy olyan spekulációkat lehetett hallani, miszerint Trump fiókját feltörték. A következő napra a forgalomba bocsátott érmék – a teljes kínálat 20 százaléka – 14 milliárd dollárt értek .
Vasárnap a first lady, Melania Trump is követte férjét egy saját memecoinnal. Jelenleg a forgalomban lévő MELANIA érmék értéke közel 1 milliárd dollár.
A TRUMP coinból a Trumphoz köthető szervezetek által visszatartott hatalmas mennyiség révén a leendő amerikai elnök hirtelen több mint 50 milliárd dollár elméleti értékű kriptoérmékhez jutott. A memecoinok Trump nettó vagyonának csaknem 90 százalékát teszik ki az Axios számításai szerint.
Egyes kriptoösztönzők ünnepelték a Trump család betörését a memecoin-piacra, üdvözölve az új elnök azon képességét, hogy hírnevét kriptovagyonná tudja átváltani. Mások azonban rámutattak bizonyos, elég kényes etikai kérdésekre; ahhoz, hogy Trump meggazdagodjon, valaki másnak kell fizetnie.
„A memecoin abszolút egy PvP (Player vs Player) játék” – mondta Azeem Khan, a Morph blokklánc társalapítója és a Foresight Ventures kriptokockázati cég kockázati partnere a WIRED-nek adott interjúban tavaly év végén. „Ahhoz, hogy valaki nyerjen, valakinek veszítenie kell”.
Ebben az esetben Trump támogatói viselik majd a költségeket. „Ez égbekiáltóan etikátlan” – állítja Christopher Bendiksen, a CoinShares kriptoeszköz-kezelő cég kutatója. „Tudjuk, hogy egy csomó támogatója pénzt veszít – és ez a pénz az ő zsebében köt ki. Különösen etikátlan ez, ha az ember az Egyesült Államok elnöki tisztségét tölti be”.
A még forgalomba nem bocsátott TRUMP-érmék fennmaradó 80 százaléka két Trumphoz kötődő szervezeté: CIC Digital LLC – amely korábban Trump márkájú tornacipőket, NFT-ket és egyéb árucikkeket forgalmazott – és a január elején alapított Fight Fight Fight LLC birtokolja őket. Ezek a szervezetek három év alatt fokozatosan kapják meg az „érméket”, és „a kereskedelmi tevékenységekből származó” bevételt termelnek segítságükkel – ami az érmék eladásának eufemikus megnevezése.
Elméletileg a forgalomban lévő érmék számának növelése és a nagy összegű egyedi eladások nyomást gyakorolnak az árra, mivel a kereslet változása nélkül növelik a kínálatot. Miközben a Trump-szervezetek a tokenek eladásán keresztül gazdagodnak, más befektetők – akik közül legalábbis néhányan feltehetően megrögzött Trump-rajongók – ezért befektetésük értékének csökkenését szenvedhetik el.
Ebben az értelemben, állítja Jacob Silverman, a Könnyű pénz társszerzője, a TRUMP érme kibocsátása úgy tűnik, hogy a „klasszikus memecoin pump-and-dump” jellemzőit viseli magán – ez egy olyan manőver, amelynek során a kibocsátó nagy mennyiségű érmét tart magánál, népszerűsíti a projektet, majd beváltja a részesedését, ami leértékeli az érmét és hatalmas veszteségeket okoz a többi befektetőnek.
„Ha 80 százalékos bennfentes tulajdonrésze van valakinek, akkor hatalmas a kockázata annak, hogy azt piacra dobja, vagy hogy valamilyen nagy tételű eladásra készül. Ez egy hatalmas probléma” – állítja Silverman. „Sajnos, néhány szerencsétlen el fog szegényedni.” (A pump-and-dumps egyfajta jogi szürke zónában található, mondják a jogi szakértők, de etikailag kétségesnek ítélik az eljárást.)
Melania Trump döntése, hogy kiadja saját memecoinját, úgy tűnik, máris csapást mért a TRUMP-befektetőkre, még az állítólagos potenciális pump-and-dump nélkül is. Miután a MELANIA coin elindult, a TRUMP token árfolyama 50 százalékkal esett.
A nem hivatalos Trump-ihlette memecoinok sorának – köztük a MAGA, MAGA Hat, Doland Tremp és Super Trump – szintén zuhant az értéke. A 2024-es választási ciklusban a politikai memecoinokat a választások kimenetelére való fogadásra és egy adott jelölt támogatásának kifejezésére használták, árfolyamuk a kampánykörút eseményeivel együtt emelkedett és csökkent. A TRUMP elindítása azonban akaratlanul is megtizedelte azokat a támogatókat, akik nem hivatalos érméket vásároltak a Trump iránti támogatásuk jeleként.
„Szerintem ez nem illik az Egyesült Államok elnökéhez” – mondja Steven Steele, a MAGA token marketingigazgatója az X-en közzétett videóban – „Ez egyszerűen csak arcátlan pénzhajhászásnak tűnik”.Ami talán veszélyesebb, mint a támogatókat érő pénzügyi veszteségek, a Trump-mecoin a megvesztegetés új vektoraként is működhet, állítja Silverman. Azzal, hogy nagy összegeket fektetnek be egy olyan kriptopénzbe, amelyben Trumpnak komoly pénzügyi érdekeltsége van, és ezzel felhajtják az árfolyamát, a politikailag motivált szereplők anélkül is kegyeket kereshetnek az elnöknél, hogy bármiféle közvetlen tranzakcióra kerülne sor – állítja. „Ezek olyan befolyásolási és nyomásgyakorlási csatornák, amilyeneket eddig nem igazán láttunk” – állítja Silverman.
A hivatalos Trump-memecoin kiadása a legújabb fejlemény az elnök kriptóval való folyamatos kacérkodásában. Bár első ciklusában Trump elutasította a bitcoint mint „átverést”, a 2024-es elnökválasztás előtt teljes fordulatot hajtott végre. Ahogy a kriptoipar vezetői elkezdték támogatni az elnökségét és több százmillió dolláros adományokat kínáltak fel a kriptopárti szervezeteknek, Trump elkezdte magát a „kriptoelnökként” reklámozni.
Júliusban, amikor a Tennessee állambeli Nashville-ben egy konferencián több ezer bitcoin-tulajdonos előtt beszélt, Trump megígérte, hogy újraválasztása esetén az USA-t a „bolygó kriptoközpontjává” teszi, és létrehoz egy nemzeti „bitcoin-készletet”. Szeptemberben aztán a Trump család segített elindítani egy új kriptovállalkozást, a World Liberty Financial-t, amelyet úgy állítottak be, mint egy módot arra, hogy „újra naggyá tegyék a pénzügyeket”. (Továbbra sem világos, hogy a World Liberty Financial milyen szolgáltatásokat fog nyújtani.)A World Liberty Financialt a kriptoipar egyes tagjai szkeptikusan fogadták, ugyanis aggódtak, hogy a projekt veszteségekhez vezethet a befektetők körében, és tartós reputációs károkat okozhat, ha kudarcot vall. Ugyanez a logika érvényes a TRUMP memecoinra is. „Ha ez teljesen felrobban, bele egy csomó ember arcába, az nagyon rossz lesz, mert a médiavisszhang is roppant negatív lenne” – mondja Bendiksen.
Mégis, minden lehetséges következmény ellenére, Silverman szerint kevés akadálya van annak, hogy Trump kipróbálja a kriptók határainak feszegetését, ahogyan azt már mások is megtették előtte. Különösen akkor, amikor a SEC, a pénzügyi szabályozó hatóság felülvizsgálatára készül, amely az előző kormányzat idején minden erejével üldözte a kriptoipart. „Bizonyos szempontból ő sem több, mint akármelyik kriptovállalkozó” – mondja Silverman. „Csak történetesen ő az elnök.”
Még azt sem lehet mondani, hogy a memecoin ötlete olyan nagyon új lenne. Bizonyos formában már a huszadik század közepén is létezett, ugyanis akkor lehetett – mit lehetett, kötelező volt! – az úgynevezett Békekölcsönt jegyezni. Ez abból állt, hogy aki bízott Rákosi elvtársban és a fényes jövőben, az egy közepes vagy annál nagyobb összeget (de általában egy havi bérét) „kölcsönadta” a magyar állampártnak a Világbéke megmentésének céljából. Akkor még nem emlegették a világbéke mellett az esőerdőket is. Aki meg nem bízott Rákosi elvtársban és nem látta fényesnek a jövőt, annak nem volt kötelező kölcsönadnia, jegyeznie egy vasat sem, csak éppen aztán megnézhette magát.
Nos, a Trump-memecoin is valami ilyesmi. Aki hisz Trumpban és bízik benne, az ilyent vásárol, ebbe fekteti a pénzét (bár nagyon rossz üzlet, minta fentiek mutatják), aki meg nem hisz Trumpban és nem bízik benne, az eladja, ha van ilyenje. Ellenben ha valaki bizonyítani akarja a hitét és hűségét, mindenképpen sok ilyent fog venni, lehetőségeihez képest minél többet. Aki meg nem hajlandó erre, az valósággal ellensége az államnak, fényes jövőnek, Trumpnak, világbékének, esőerdőnek, mindennek és eszerint is fognak vele bánni.
Tehát akkor a Trump-memecoin fedezete a bizalom. Ez igen szép eszme, ugyanis monetizálja a politikai tőkét. Csak ez esetben nem értem, miért pont Trump adja el a legtöbb érmét?
Lehet, hogy nem bízik saját magában?
Szele Tamás