Szele Tamás: A DOGE titkai – második rész

Oszd meg másokkal is!

Tegnap láttuk, mennyi szépre és jóra képesek Elon Musk gyermekei, ha rászabadítják őket a közintézményekre. Ma azt próbáljuk körüljárni – szintén a WIRED nyomán, hogy egyáltalán, biztos-e, miszerint Elon Musk vezeti őket? Minden látszat erre utal, de nincs rá semmiféle bizonyíték. És ha nem ő a Sötét Úr, akkor kicsoda? Igazából kinek dolgozik a DOGE?

Ezt még a DOGE alkalmazottai sem tudják. De például a Fehér Ház ragaszkodik ahhoz, hogy nem Elon Musk irányítja a DOGE-t. A szolgálat alkalmazottai pedig nem kapnak egyenes választ arra, hogy ki vezeti valójában a szervezetet.

Donald Trump elnök és Elon Musk többször is megerősítette, hogy Musk vezeti az úgynevezett kormányzati hatékonysági minisztériumot (DOGE). A Fehér Ház új bírósági beadványa szerint azonban a DOGE ügyvezetője mégsem Elon Musk. De akkor kicsoda? Senki sem tudja. A Fehér Ház nem árulja el a nyilvánosságnak, a kormányzat egyik ügyvédje állítólag azt mondta, hogy fogalma sincs, és még az amerikai DOGE szolgálatnál dolgozók sem tudnak egyenes választ adni a kérdésre.

Hétfő este Joshua Fisher, a Fehér Ház Közigazgatási Hivatalának igazgatója azt állította, hogy Musk valójában nem is az általa hónapok óta propagált úgynevezett részleg vezetője. Fisher eskü alatt tett nyilatkozatot egy, Új-Mexikó állam és 13 másik demokrata párti főügyész által indított perben, amelyben azzal vádolta Muskot, hogy hatáskörét túllépve gyakorolja a hatáskörét. Fisher szerint Musk hivatalos szerepe nem a DOGE ügyvezetője vagy egyáltalán nem a DOGE alkalmazottja, hanem az elnök „vezető tanácsadója”, akinek „nincs nagyobb hatásköre, mint a Fehér Ház más vezető tanácsadóinak”. Ez jogilag homályossá teheti Musk tekintélyét és pozícióját az USDS-nél – különösen, mivel számos pert eredményezett a szervezet tevékenysége.

A nyilatkozat tovább fokozta a zűrzavart az USDS-nél is, amelyet korábban US Digital Service-nek hívtak, és január 20-án nevezték át US DOGE Service-nek. Az USDS több régi alkalmazottja a WIRED-nek elmondta, hogy fogalmuk sincs, ki a megbízott ügyvezető, annak ellenére, hogy többször is megkérdezték a személyazonosságát.

Musk nem sokkal azután jelentette be, hogy ő fogja vezetni a DOGE-t, hogy Trump tavaly megnyerte az elnökválasztást, és a Trump hivatalba lépése óta eltelt heteket azzal töltötte, hogy a DOGE munkáját az X-en, a tulajdonában lévő médiaplatformon népszerűsítette, valamint dezinformációkat terjesztett számos, a DOGE által megcélzott kormányzati ügynökség szerepéről és kiadásairól. Nemrégiben, az Ovális Irodában való megjelenése alkalmával Trump a DOGE-t Musk „csapataként” emlegette. Ha Musk nem ügyvezetőként szolgál, akkor úgy tűnik, hogy a vezetése nem hivatalos és csak névleges. Azonban még ha így is van, nem hagyná tisztázatlanul, hogy valójában ki a hivatalos vezető adminisztrátor – vagy hogy a hivatal betöltetlen-e.

Ez nem jelentéktelen kérdés. A DOGE-t létrehozó elnöki rendelet egyértelműen kimondja: „Az elnök végrehajtó hivatalában egy USDS adminisztrátori posztot kell létrehozni, aki a Fehér Ház kabinetfőnökének tartozik beszámolási kötelezettséggel”. A továbbiakban azt írja elő a szöveg, hogy az USDS-en belül létrehoznak egy szervezetet, az U.S. DOGE Service Temporary Organization-t, amelyet az adminisztrátor fog vezetni, és „az elnök 18 hónapos DOGE-programjának előmozdítása lesz a feladata”.

Fisher nyilatkozata szerint Musknak mindehhez semmi köze.

Az amerikai DOGE szolgálat az Elnöki Végrehajtó Hivatal része. Az U.S. DOGE Service ideiglenes szervezete az U.S. DOGE Service-en belül található. Mindkettő elkülönül a Fehér Ház Hivatalától” – írta Fisher közleményében. „Musk a Fehér Ház Hivatalának alkalmazottja. Nem alkalmazottja az U.S. DOGE szolgálatnak vagy az U.S. DOGE szolgálat ideiglenes szervezetének. Musk nem az U.S. DOGE Service adminisztrátora”.

Trump beiktatása előtt az USDS adminisztrátora Mina Hsiang volt. Távozása után Ted Carstensen volt az USDS legmagasabb rangú korábbi vezetője, aki azonban február 6-án lemondott a szervezet éléről.

Miután Ted lemondott, nem kaptunk semmilyen értesítést arról, hogy ki a szervezet vezetője” – mondta egy jelenlegi USDS-alkalmazott, aki a megtorlástól való félelem miatt névtelenül nyilatkozott.

Néhányan, akikkel a WIRED beszélt az USDS-nél, úgy látják, hogy Amy Gleason, az USDS egy korábbi tisztviselője, aki az első Trump-kormányzatban szolgált, lehet az összekötő a régi USDS, a DOGE és más ügynökségek között, de hivatalos szerepéről keveset tudni. Steve Davis, Musk régi munkatársa és a Boring Company elnöke a másik olyan személy, akiről azt pletykálják, hogy ő lesz a DOGE hivatalos vezetője. Davis évek óta együtt dolgozik Muskkal, és a milliárdos költségcsökkentési törekvéseit vezette, amikor 2022-ben átvette a Twittert, a mai X-et. Davis odáig ment, hogy feleségével, Nicole Hollanderrel és gyermekükkel együtt a Twitter főhadiszállásán aludt. (Hollander ma magas rangú általános szolgálati tisztviselő.)

Steve Davist mindig is a DOGE vezetőjeként emlegették, de amikor megkérdeztem, hogy ő-e az adminisztrátor, a vezetők azt mondták, hogy nem tudják” – mondta a WIRED-nek egy volt USDS-alkalmazott. „Amikor megkérdezem, hogy ő-e az ideiglenes adminisztrátor, azt mondták, hogy »nem tudják«. Azt mondták, hogy Brad Smith (egy Davishez kötődő egészségügyi vállalkozó) tölti be a kabinetfőnöki posztot.”

Miközben az USDS munkatársai próbálják kitalálni, hogy egyáltalán ki vezeti az ügynökséget, több tucatnyi alkalmazottat elbocsátottak. Az USDS mintegy 200 alkalmazottja közül pénteken mintegy 50 embert menesztettek. A WIRED forrásai szerint a termékmenedzsereket, a tervezőket és a tehetséggondozó csapat tagjait sújtották a legkeményebben, néhány mérnökkel együtt.

Semmi indoklást nem kaptam. Szó szerint munka közben rúgtak ki” – mondta egy másik forrás a péntek esti kirúgásokról. „Nagyon sokan jártunk így.”

Úgy hallottam, hogy az USDS igazgatói még mindig nem kaptak semmiféle listát vagy indoklást a péntek este küldött felmondásokról szóló e-mailekkel kapcsolatban” – mondja egy másik forrás az ügynökségtől.

A múlt héten több hivatalt is megrázott a hirtelen elbocsátási hullám. A Fogyasztóvédelmi Pénzügyi Védelmi Iroda több tucat alkalmazottját menesztették , miután olyan e-maileket kaptak, amelyekben elrontották a nevüket és a beosztásukat. Később a hét folyamán elbocsátották a teljes fogyasztóvédelmi csoportot, amelynek feladata a big tech vizsgálata volt – mondta a WIRED-nek egy korábbi tisztviselő. Ezeket a kirúgásokat követően más ügynökségek, köztük az Általános Szolgáltatási Igazgatóság, a Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok, az Oktatási Minisztérium, a Veteránügyi Minisztérium, a Közlekedési Minisztérium és az Energiaügyi Minisztérium több ezer dolgozóját bocsátották el.

A Fehér Ház többszöri megkeresésre sem reagált ebben az ügyben.

Miközben Musk DOGE-mérnökei az elmúlt hónapban átvették az USDS-t, nagyon kevés régi alkalmazott lépett egyáltalán kapcsolatba az új kollégáikkal. A hónap elején a WIRED arról számolt be, hogy a DOGE „tűzfalat” épített, amely elválasztja Musk csapatát a szervezet többi dolgozójától. Az egyetlen alkalom, amikor a régi alkalmazottak találkoztak a DOGE képviselőjével, február 1-jén volt Stephanie Holmes részvételével, aki a csapat új HR-eseként mutatkozott be.

Az egyetlen egyéb tapasztalat, amelyet az USDS korábbi munkatársai a DOGE alkalmazottaival szereztek, a DOGE-hez tartozó mérnökökkel folytatott meglepetésszerű személyes interjúik voltak, akik a Trump-kormányzat első hetében nem is voltak hajlandóak igazolni magukat.

Összegezzük, amit tudunk. Névtelen emberek – hiszen az új, mészárosmunkát végző, leépítéseket elrendelő csapat tagjai közül alig néhánynak ismeri a nevét a nyilvánosság – darabokra szedik és miszlikbe rugdalják az Egyesült Államok közigazgatási rendszerét valakinek az utasítására, valakinek a parancsnoksága alatt, és teljes körű rombolást visznek végbe, de nem ismerjük még az irányítójukat sem. Gyanús, hogy Elon Musk az, de a Fehér Ház ezt mereven tagadja – és ha nem ő, akkor ki lehet?

Ki ez az álarcos, sisakos, fekete köpönyegbe burkolózó Sötét Úr, akinek a lába nyomán csak pusztulás terem és gyűlöli az emberiséget? Darth Vader? Szauron a Gyűrűk Urából? Jockey a Dallasból? A Háttérhatalom Istencsászára? A Nagy Chtulhu?

Azt hiszem, rájöttem. Csak egy olyan személyt ismerünk, illetve nem ismerünk, aki titkolja a nevét, még soha, senki sem látta, gyűlöli az amerikai intézményrendszert és le akarja bontani a „Mélyállamot”.

Hölgyeim és uraim, a DOGE vezetője ezek szerint senki más nem lehet, mint Qanon. Minden paraméter stimmel.

De ha nem, akkor mégis Musk. Vagy Trump. Vagy Musk és Trump. Vagy Musk igazából Qanon, esetleg Trump az, netán ők ketten együtt. Nem kívánt változat törlendő, kívánt változat még inkább, mert jönnek a Sötét Zsaruk a villantóval és a gyíkemberek, aztán mindenkit megesznek vacsorára.

Mindenesetre érdekes, hogy egy ennyire fontos és teljes átszervezésnek, leépítésnek nincs ismert vezetője. Lehet, hogy senki sem akarja a nevét adni hozzá.

 

Szele Tamás