független sajtótermék

Szele Tamás: Putyin és a testőrök

Oszd meg másokkal is!

Most, amikor ezeket a sorokat írom, épp zajlik a telefonos tárgyalás Ukrajna jövőjéről Vlagyimir Putyin és Donald Trump között, viszont sajnos a beszélgetés tartalmáról semmit sem tudunk egyelőre. Annyi biztos, hogy bármiben is egyezzenek meg, Putyin nem tervez nyilatkozni a döntésükről, tehát valószínű, hogy az első konkrét információk a Fehér Ház honlapján fognak megjelenni – ha ugyan megjelenik bármi is.

Egyelőre azonban még ott sincs semmi, találgatni meg nem érdemes: foglalkozzunk azzal, amit tudunk, ne azzal, amiről fogalmunk sincs. Egészen érdekes – és roppant terjedelmes – írás jelent meg a Hodorkovszkij által támogatott Dossier Center híroldalon, mely Putyin testőreiről szól. Érdemes összefoglalni, ugyanis róluk nagyon keveset tud a közönség, és ez nem véletlen. Vlagyimir Putyinra ugyanis sokkal jopbban vigyáznak, mint más politikusokra.

Vlagyimir Putyin testőrei nemcsak az elnök éjjel-nappali őrzésével foglalkoznak, hanem az útjainak előkészítésével, az ételeinek elkészítésével, sőt még a helyiségei takarításával is – derül ki a Dossier Center által közzétett vizsgálatból. Az újságírók több mint 30 személyes testőrt azonosítottak Putyin emberei közül. Az írásból megtudhatjuk, kik vannak állandóan az elnök közelében, hogyan őrzik, és milyen karrierlehetőségek állnak a legmegbízhatóbb alkalmazottak rendelkezésére.

Kik őrzik Putyint?

Putyin testőrei az Elnöki Biztonsági Szolgálathoz (SBP) tartoznak, amely a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSO) gyakorlatilag független részlege. Az SBP tagjai szinte soha nem adnak interjút, de Dossier tudomására jutott, hogy létezik egy 2021-ben készült, A mi szolgálatunk című film, amelyet a szolgálat megalakulásának 30. évfordulójára készítettek. Az újságírók szerint a filmet valószínűleg az FSO-hoz kötődő szűk körnek szánták, mivel nem elérhető a nyilvánosság számára, és a televízió sem sugározta. Az újságírók megszerezték a filmben szereplő interjúk átiratát, valamint különböző adatbázisok és kiszivárgott adatok alapján tanulmányozták a fényképeket és az adatokat.

Az elnöki őrszolgálat munkatársai Putyin mellett láthatók szinte minden, az elnök utazásairól készült fotón és videón. Az újságírók szerint a testőrök éjjel-nappal Putyin mellett tartózkodnak – akkor is a közelében maradnak, amikor az FSO többi tisztjét távozásra kérik fel. Az újságírók úgy jellemzik a testőröket, hogy átlagéletkoruk 36 év, többnyire a vidéki régiókból vagy a Moszkva környéki kisvárosokból származnak és mindannyian magasak, ami náluk alapkövetelmény. Sokan az oreli FSO Akadémia elvégzése után kerültek a szolgálatba.

A potenciális testőrök átesnek az FSO-tiszteknél szokásos eljárásokon: interjúkon, poligráfos vizsgálatokon és pszichológussal való találkozásokon. „Ezek meggyőződéses emberek, valódi hazafiak, akik azért állnak szolgálatba, hogy megvédjék a hazájukat, hogy az államot szolgálják. Mindig egyetértenek az állam aktuális politikájával” – mondja a filmben egy SBP-tiszt. A „Dosszié” újságírói szerint 2018-ban Putyin személyi őreinek fizetése körülbelül 80 ezer rubel volt. Azóta illetményük emelkedett, és most 180 ezer és 226 ezer rubel közé esik a havi bérük.

Putyint minden oroszországi útjára elkísérik az őrök, és vele együtt repülnek az elnöki járattal. Néha azonban kereskedelmi légitársaságokkal is utaznak – leggyakrabban Szocsiba és Szimferopolba repülnek, valamint a Moszkva és Szentpétervár között közlekedő „Sapsan” járaton közelítik meg Uglovka és Okulovka állomásait. A testőrök így jutnak el Putyin rezidenciáira, különösen Valdajba, ahol az orosz elnök családja az év nagy részét tölti. A „Dosier” három olyan személyt azonosított, akik a lehető leggyakrabban vásárolnak jegyet Valdaiba, és feltételezi, hogy ők kísérik el Alina Kabajevát (Putyin barátnőjét) és gyermekeit az utazásaikra.

Az orosz elnök utazásai során a kísérőcsoport két részre oszlik: egyesek közvetlenül Putyinnal tartanak, míg mások előre megérkeznek a helyszínre. Az FSO mindenféle szállítóeszközt biztosít – a különleges szolgálat kezeli az autókat és a páncélvonatot is, repüléskor pedig az elnök gépét a légierő kíséri. Az FSO egy volt tisztje szerint 2021 vége felé hőcsapdákat is felszereltek a fedélzetére.

Az elnök külföldi látogatásai során szintén kísérőosztag utazik vele. Nehéz megbecsülni a csoport létszámát, de a volt FSO-tiszt beszámolója szerint körülbelül 100 főre tehető.

Nyikita Belenkij FSO-tiszt a „Szolgálatunk” című filmben adott interjújában leírta, hogyan zajlott Putyin 2019. januári belgrádi látogatása, amelynek során a fogadó ország „alulteljesített” biztonsági szempontból. Az út során Aleksandar Vučić szerb elnök meghívta Putyint, hogy látogassa meg a Belgrádban épülő Szent Száva-katedrálist, és az orosz delegációnak kifelé menet át kellett haladnia a tömegen. „Rendben van, a tömeg barátságosan viselkedett, ez egyfajta előny, de a mi munkánkban ez elég nehéz pillanat volt. Megesett már Silvio Berlusconival, de akadnak egyes amerikai példák is, amikor tárgyakat hajigáltak a tömegből, melyek ne adj’ isten fegyverek is lehettek volna. Szoros gyűrűbe kellett vonnunk az elnököt és elvezetnünk az autóhoz, még a helyi papságot is kicsit hátrébb kellett szorítanunk” – mondta Belenkij.

Hogyan etetik Putyint?

Arról, hogy Putyin szakácsai „a katonaság állományába tartoznak” és „különböző rangúak”, maga az elnök beszélt még 2018-ban. A „Szolgálatunk” című filmben, mint a „Dossier” írja, kiderül, hogy minden szakács és minden pincér valójában „egy alkalmazott, akivel szemben bizonyos követelmények érvényesülnek”. „Ezek a követelmények a lőfegyveres kiképzés, a harci kiképzés, a taktikai kiképzés. Szabadidőnkben lőtérre is járunk, bizonyos taktikai feladatokat is végzünk” – mondja az egyik szakács.

A szakácsok számára a fő szabályok közé tartozik, hogy kesztyűt viseljenek, naponta többször cseréljék az egyenruhájukat, és ügyeljenek arra, hogy ne legyen vágás a kezükön. Minden ételt alaposan ellenőriznek – azt is, ha Putyin saját maga által fogott halat vagy vadászat közben elejtett vadat akar enni. Az elnöknek felszolgált ételeket minden esetben az FSO tisztjei kóstolják meg először. „Az elnök kifogja, és azt mondja: »Ezt a halat szeretném megfőzetni estére.« Ezzel egy időben orvosokat hívunk, akik az ellenőrzésre szakosodtak. Semmit sem ehet ellenőrzés nélkül. Vannak laboratóriumaink, vannak expressz tesztjeink, amelyek fontos jellemzőket mutatnak ki, hogy nincs-e mérgező anyag az ételben vagy, higanyfelesleg, essetleg nem fertőzött-e” – hallható a filmben.

Putyin táplálkozási szokásait a „Szolgálatunk” című film a következőképpen írja le: nem eszik gyorséttermi ételeket, esténként igyekszik nem húst enni. Kedvenc ételei közé tartoznak a padlizsánfalatkák, az Olivier-saláta és a vadállatok mája. Putyin nem iszik közönséges teát – hivatalos események alkalmával csipkebogyó és gyömbér levét készítteti el magának. Alkoholt alig fogyaszt.

Milyen a testőr jövője?

A „Dossier” újságírói megjegyzik, hogy az elnöki gárdában való szolgálat sokféle lehetőséget nyit meg az ott dolgozók számára. Például elnyerhetik az adjutáns – valójában az elnök személyi asszisztense – pozícióját. Ez azonban nem szükséges a karrierépítéshez – példaként az újságírók Alekszej Djumin volt elnöki testőrt említik, aki elmondása szerint nem volt adjutáns.

Djumin 1999 óta volt Putyin biztonsági őre. Ő maga a következőképpen emlékezett vissza feladatköreire: „Teljesen uralni kell az összképet. Minden reggel azzal kezdődik, hogy jelentést teszünk az elnöknek az operatív beszámolókról. Néha át kellett adnom egy-egy utasítást valamelyik miniszternek, vagy feladatot kellett adnom egy régió vezetőjének”. 2016-ban Djumin Tula régió kormányzója lett, 2024-ben pedig – az elnök asszisztense és az Államtanács titkára. Egy, az elnöki adminisztrációhoz közel álló dossziéi forrás Djumin kinevezését tesztnek tekinti, amely azt hivatott megmutatni, mennyire kész Putyin utódlására. Egy másik, szintén az elnöki adminisztrációnak dolgozó interjúalanby viszont úgy véli, hogy ez inkább egyfajta tiszteletbeli nyugdíjazás Djumin számára.

A többi prominens SBP-től távozó közül a Dossier megnevezi Viktor Zolotovot, aki 2016-ban kapta meg a Roszgvargyija vezetését, valamint Dmitrij Mironovot, Szergej Morozovot és Jevgenyij Zinicsevet, akik a Jaroszlavli, az Asztraháni és a Kalinyingrádi Területek kormányzói voltak.

A Valdaj rezidenciáért felelős Elnöki Biztonsági Szolgálat B igazgatóságának korábbi vezetői szintén magas pozíciókat töltöttek be. Egyikük, Alekszandr Kolpakov 2014 óta dolgozik az elnök kabinetfőnökeként, míg egy másik, Valerij Pikalev 2019-ben Szentpétervár alkormányzója lett, 2024 óta pedig a Szövetségi Vámszolgálatot irányítja.

Hát, így vigyáznak Putyin elnökre. Nagyon, sőt, túlságosan is. De ő az, akiről az emberiség jelentős része úgy gondolja, hogy igazán érhetné valami baleset. Most már csak az a kérdés, melyik Putyint őrzik ennyire? Mert a rossz nyelvek szerint van legalább hat dublőre is.

 

Szele Tamás