független sajtótermék

Szele Tamás: Making America Small Again

Oszd meg másokkal is!

A fontos hírek időnként szerényen megbújnak a többi között, az, ami holnap felforgatja a világot, ma még egy pandabébi születése és egy forgalomelterelési értesítés között üldögél és mindenkinek elkerüli a figyelmét. Esetünkben ez nem teljesen igaz: az Egyesült Államok diplomáciájának felszámolásáról szóló tervek címlapra kerültek elég sok helyen, csak mintha senki sem vette volna észre a jelentőségüket.

Hát igen, tegnap vasárnap is volt, ünnep is, tehát mindenki félgőzzel dolgozott az euroatlanti világban, azon kívül meg maximum örvendezni lehetett volna a The New York Times hírének, de fel sem figyeltek rá. A magyar sajtóban két helyen is megjelent, a 444-ben és a HVG-n, de mindkét orgánum beérte egy lakonikus fordítással, és haladt is tovább az obligát húsvéti témák irányába. Pedig ez a hír többet érdemelt volna.

Arról van szó, hogy Donald Trump tervei szerint az Amerikai Egyesült Államok de facto kilép a világpolitikából. De jure nem, valamennyire még képviselteti majd magát, de csak kicsit inkább, mint mondjuk Kamerun vagy Svájc. Lássuk a részleteket. Megjegyzéseimet a bekezdések végén, csillag alatt jelzem majd.

A Trump-kormányzat elnöki rendeletének tervezete, mely diplomáciai csatornákról szivárgott ki, a külügyminisztérium (vagyis a State Department) drasztikus átszervezését javasolja, beleértve az afrikai műveletek szinte teljes megszüntetését és a kontinensen található nagykövetségek és konzulátusok bezárását.*

*Vagyis Afrikát mindenestől elhagynák. Legalábbis diplomáciai szempontból, de ha belegondolunk, ez gazdasági távozást is jelent, hiszen melyik amerikai vállalkozó kötne üzletet olyan országokban, ahol a hazájának nincs diplomáciai képviselete? Egyik sem, hiszen nem lenne biztonságban.

A tervezet emellett a Külügyminisztérium azon központi irodáinak megszüntetésére szólít fel, amelyek az éghajlatváltozással és a menekültkérdésekkel, valamint a demokráciával és az emberi jogokkal kapcsolatos aggályokkal foglalkoznak. A globális nőjogi hivatal szintén megszűnne.

Az elnöki rendelet célja, amelyet Trump elnök hamarosan aláírhat, a külügyminisztérium „fegyelmezett átszervezése” és „a küldetések teljesítésének racionalizálása”, a „pazarlás, csalás és visszaélés” visszaszorítása mellett – olvasható a The New York Times birtokába került 16 oldalas rendelettervezet másolatában. A minisztériumnak október 1-jéig kell végrehajtania a változtatásokat.*

*Kitalálhatna már valami újat ez a Trump, valami elfogadhatóbbat, mert az mégis átlátszó ürügy a külpolitikai doktrína teljes megszüntetésére, miszerint a követségi sofőr lopta a benzint, a takarítónő meg a vécépapírt és a villanyégőket. Amerikai követségeken másféle csalásra és visszaélésre ritkán akad mód.

A dokumentumtervezetben felvázolt javasolt változtatások némelyike kongresszusi egyeztetést igényelne, és a törvényhozók kétségtelenül kifogásolnák azokat, beleértve a diplomáciai képviseletek és katonai főhadiszállások tömeges bezárását, valamint a diplomáciai testület átalakítását. Ha a tisztviselők megpróbálnák hatályba léptetni a tervezet lényegi részeit, valószínűleg perekkel kellene szembenézniük.

A dokumentumot szombaton kezdték el terjeszteni jelenlegi és volt amerikai diplomaták és más tisztviselők között. Nem volt azonnal világos, hogy ki állította össze az iratot, vagy hogy a külügyminisztérium átszervezéséről szóló belső viták melyik szakaszát tükrözi. A dokumentum egyike a közelmúltban készült több olyan okmánynak, amely változtatásokat javasol a külügyminisztérium munkájában, és a lehetséges intézkedésekről naponta folynak belső kormányzati megbeszélések.

A külügyminisztériumot érintő nagyobb szerkezeti változtatásokat a külügyi tisztviselőknek nevezett hivatásos diplomaták és a minisztérium washingtoni központjában foglalkoztatott közszolgálati alkalmazottak elbocsátására irányuló törekvések kísérnék – mondták a terveket ismerő jelenlegi és volt amerikai illetékesek. Elmondásuk szerint a minisztérium nagyszámú dolgozót küldene fizetett szabadságra, akik aztán felmondási értesítéseket kapnának.*

*A bevált módszer, járt utat járatlanért el ne hagyj. Hogy hova vezet ez az út, az már más kérdés.

A rendelettervezet szerint a diplomatajelöltek számára megszűnik a külszolgálati vizsga, és új felvételi kritériumokat határoz meg számukra, köztük legfontosabbként „az elnök külpolitikai elképzeléseivel való összhangot”.*

*Hogyne. A hűség minden autokráciában fontosabb tulajdonság a rátermettségnél, képességeknél vagy az elvégzett tanulmányoknál, esetleg a tapasztalatnál. Így lett a szakértelem Washingtonban is „ócska, bolsevista trükk”.

A tervezet szerint a minisztériumnak nagymértékben ki kell terjesztenie a mesterséges intelligencia használatát, hogy segítsen a dokumentumok megfogalmazásában, valamint a „politika kidolgozásában és felülvizsgálatában” és az „operatív tervezésben”.*

*Az szép lesz. Elképzelem a külügyi MI-t, amint elkezd – szaknyelven szólva – „hallucinálni”, és kirobbant egy minimum közepes háborút. Épp tegnap kellett lekapcsolni a Cursor nevű online cégnél a mesterséges intelligencia egyik „ügynökét”, mert elkezdte átírni a működési szabályzatot, az előfizetők meg emiatt tömegesen kiléptek. Tessék elképzelni ugyanezt nem egy kódszerkesztő, hanem a State Department rendszere esetében.

A javasolt átszervezés megszabadulna a regionális irodáktól, amelyek a világ nagy részén segítenek az Egyesült Államok politikai irányvonalának kialakításában és végrehajtásában. Ehelyett a tervezet szerint ezek a funkciók négy „testület” alá tartoznának, úgymint:

  • az Eurázsiai Testület, amely Európát, Oroszországot és Közép-Ázsiát foglalja magában;
  • a Közel-Keleti Testület, amely az arab országokat, Iránt, Pakisztánt és Afganisztánt foglalja magában;
  • a Latin-Amerikai Testület, amely Közép-Amerikát, Dél-Amerikát és a Karib-térséget foglalja magában;
  • és az Indo-csendes-óceáni Testület, amely Kelet-Ázsiát, Délkelet-Ázsiát, Indiát, Bangladest, Srí Lankát, Nepált, Bhutánt és a Maldív-szigeteket foglalja magában.*

*És tessék mondani, például Izrael hova tartozna? Ugyanis sehol sem említik, de nem is férne be se Eurázsiába, se az arab-muzulmán Közel-Keletbe. Vagy Izland? Netán a sarkvidékek? Ausztráliáról sincs szó, de az még földrajzi alapon lehetne indo-csendes-óceáni, bár nehéz egy kalap alá venni Bhutánnal és Indiával. Aki ezt a felosztást kidolgozta, maximum hírből hallhatott a geopolitikáról, és a földrajz sem lehetett az erőssége.

Az egyik legdrasztikusabb javasolt változtatás az Afrikai Ügyek Hivatalának megszüntetése lenne, amely a szubszaharai Afrikával kapcsolatos külpolitikát felügyeli. Helyére egy sokkal kisebb, az afrikai ügyekkel foglalkozó különmegbízotti iroda lépne, amely a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának lenne alárendelve. Az iroda csak néhány kérdéssel foglalkozna, többek között „összehangolt terrorizmusellenes műveletekkel” és „a kritikus természeti erőforrások stratégiai kitermelésével és kereskedelmével”.*

*És a Szahel-övezet? És Észak-Afrika? Korábban is tudtuk, hogy csökkentik az amerikai katonai jelenlétet Afrikában, ami elég baj, ugyanis eddig nem lehetett volna onnan rakéta- vagy dróntámadásokat indítani Dél-Európa ellen, a radarok időben jeleztek volna minden ilyen próbálkozást. Most már semmi akadálya ennek: ha egy közepes kaliberű észak-afrikai hadúr szeretné látni az égő Rómát, Madridot vagy Marseille-t, innentől kezdve a dolognak csak anyagi akadályai vannak. Rendben: a diplomáciai jelenlét nem katonai, de azzal szervesen összefügg. Ami meg a természeti erőforrásokat illeti, azokon majd megosztozik Kína és az Oroszországi Föderáció, ideértve mondjuk a Szudánból származó gumiarábikumot is (hogy ne stratégiai fontosságú nyersanyagról beszéljek). Gumiarábikum nélkül se kóla, se rágógumi, szóval lehet ezeket is elfelejteni. Make America Great Again! Hogy aztán tantál nélkül miképpen lesz mikroelektronikai ipar az Egyesült Államokban, az megint egy jó kérdés – ez idő szerint, amennyire tudom, ezt pont Afrikából szerzik be az ottani vállalkozások.

A tervezet szerint október 1-jéig minden „nem létfontosságú” nagykövetséget és konzulátust bezárnának a szubszaharai Afrikában. A dokumentum szerint a diplomatákat „célzott, misszióvezérelt kiküldetésekre” küldenék Afrikába.

A kanadai diplomáciát egy új, Rubio fennhatósága alá tartozó észak-amerikai ügyekkel foglalkozó irodába szerveznék át, amelyet egy „jelentősen csökkentett létszámú csapat” irányítana – áll a tervezetben.

A tárca az ottawai amerikai nagykövetséget is nagy mértékben leépítené.

Megszüntetnék a demokráciát és az emberi jogi kérdéseket felügyelő irodát, a menekültekkel és migrációval foglalkozó irodát, valamint a különféle nemzetközi szervezetekkel együttműködő irodát. Az első két irodát felügyelő államtitkári pozíciót is megszüntetnék, akárcsak a közdiplomáciáért és közügyekért felelős helyettes államtitkár hivatalát. A tárca úgyszintén megszabadulna az éghajlatért felelős különmegbízott pozíciójától is.*

*Ha megszabadulnak minden, jelenleg kellemetlennek tűnő ügytől, ne csodálják, ha még sokkal kellemetlenebbekké válnak. A vakbélgyulladást sem türelemmel és kitartással gyógyítják, hanem műtéttel, de Trump épp most zavarja el a sebészeket és zárja be a kórházakat.

Azonban létrehoznának egy új vezetői pozíciót, a transznacionális fenyegetések felszámolásáért felelős államtitkári posztot, amely a kábítószer-ellenes politikát és más kérdéseket felügyelné – áll a feljegyzés tervezetében.

A Humanitárius Segítségnyújtási Hivatal magába olvasztaná az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) maradványait, amelyet Rubio és a Trump-kormányzat más tagjai az elmúlt két hónapban megsemmisítettek.*

*Eső után köpönyeg és halottaknak csók.

Ami a személyi állományt illeti, a feljegyzés szerint a minisztériumnak „a jelenlegi elavult és szervezetlen, általánosságban vett globális rotációs modellről egy okosabb, stratégiai, regionálisan specializált karrierszolgálat keretrendszerére kell áttérnie a szakértelem maximalizálása érdekében”.*

*Jelentsen ez bármit is. Bár ebben a formában semmit sem jelent.

Mindenesetre a külszolgálatra jelentkezők a jelentkezési folyamat során választanák ki, hogy melyik regionális testületben szeretnének dolgozni.

A tervezet szerint a minisztérium szeptember 30-ig kínálna kilépési lehetőséget a külügyi és a közszolgálati tisztviselőknek.

A Fulbright-ösztöndíjak korlátozására is sor kerülhet, azokat csak olyan hallgatók kaphatnák, akik nemzetbiztonsági kérdésekben mesterfokú tanulmányokat folytatnak.

A rendelettervezet egyike azon belső dokumentumoknak, amelyek a kormányzaton belül az elmúlt napokban terjedtek el, és amely a külügyminisztériumban javasolt változtatásokat tartalmazzák. Egy másik feljegyzés a hivatal költségvetésének közel 50 százalékos csökkentését javasolja a következő pénzügyi évre. Egy harmadik belső feljegyzés pedig 10 nagykövetség és 17 konzulátus megszüntetését javasolja.

Eddig a dokumentum, de zárásként lenne néhány keresetlen szavam az egész tervezetről.

Nos, ezzel a lépéssel az Amerikai Egyesült Államok feladja világhatalmi pozícióját és nehézsúlyú szereplőből pehelysúlyúvá válik. Hiába vár majd el tiszteletet vagy akár csak korrekt bánásmódot, akár diplomáciai szinten, akár az állampolgárai számára, ennek vége lesz: a világ nagy része már csak azért sem fogja tisztelni, mert szóba sem áll velük. Nyilvánvaló, hogy ez helyi konfliktusok sokaságához fog vezetni, amelyeket diplomáciai úton el lehetne kerülni, de a jelek szerint ez most nem érdeke Washingtonnak.

Donald Trump nem először próbálkozik ezzel az ostobasággal. Már első kormányzati ciklusában is sokat tett az USA majdnem 250 éven át tartó, kemény munkával felépített szövetségi rendszerének tönkretételéért – emiatt lett a Biden-adminisztráció külpolitikai doktrínájának egyik fő célja ennek helyreállítása – most viszont végre szétrúghatja az egészet. És szét is rúgja. America first.

Trump lehet ezentúl császár a saját földjén és tekinthetik félbolond zsarnoknak vagy jelentéktelen törzsfőnöknek mindenhol máshol. Ugyanis a diplomácia célja nem a dominancia, hanem a globális egyensúly megtalálása és fenntartása. Ha valaki sem nem képviselteti magát megfelelően más országokban, sem nem tárgyal velük érdemben, de még a kereskedelmét is megnehezíti vagy lehetetlenné teszi velük, az – lekerül a térképről. Többé nem tényező, nem kell és nem is lehet számítani sem rá, sem a reakcióira. Mondhatnánk, hogy pocsékul ugyan, de megleszünk nélkülük, csak ez sem teljesen igaz: Trump rendelkezésére áll a világ egyelőre még legütőképesebb hadserege (majd tönkreteszi azt is) és irányítása alatt áll a bolygó legnagyobb gazdasága (amit meg ez a doktrína el fog sorvasztani).

A diplomácia elgyengítése és kézi vezérlés alá helyezése annyit jelent, hogy a mostani Trump-adminisztráció nem akar betartani semmiféle játékszabályt a nemzetközi politikában, szerintük az erősebb uralkodik, a gyengébb pedig vagy megadja magát feltétel nélkül, vagy elpusztul – és ha megadja magát, rövidesen akkor is elpusztul, csak legfeljebb méltatlan módon, rabságban, kizsigerelve.

A második világháború óta diplomáciai úton fenntartott béke minden eredménye annak köszönhető, hogy a konfliktusokat – ha lehetett – igyekezett az emberiség nem háborús, hanem tárgyalásos úton rendezni. Ez vonatkozik a tudományos, művészeti, kulturális és társadalmi eredményekre is. Ha Liverpoolban hadiállapot lett volna és Londont rendszeresen bombázzák, nincs Beatles, nincs Rolling Stones és Elvis Presley vagy Jimi Hendrix maximum a katonazenekarban mutathatta volna meg képességeit. Ha a nukleáris kutatások kizárólag katonai célt szolgáltak volna egy állandó, több évtizedig fennálló hadiállapot során, ma nincsenek atomerőműveink, vagy ha lennének is, mindegyiket a hadseregek irányítanák. De napestig sorolhatnám a példákat.

Mint láthatjuk, ez a tervezet az Egyesült Államok elemi érdekeinek elárulása. Make America Small Again.

Ha Trumpnak ez a célja – és úgy néz ki, ezt akarta elérni mindig – akkor nosza hát. Lesz még olyan kicsi Amerika, ha így folytatja a rombolást, hogy elfér a zsebében is.

Ha mindez megvalósul, egy dologban biztosak lehetünk: október elsején sosem látott, monstre utcabál lesz a Lubjanka téren. És eltart legalább egy hétig.

 

Szele Tamás