A romániai elnökválasztások második fordulója megkezdődött, bár egyelőre csak a diaszpóra szavazhatott, a Romániában élők majd csak vasárnap adhatják le voksaikat. Az eddigi eredmények érdekesek, de még nem szignifikánsak, hiszen a HotNews kimutatásai szerint az összes jogosult választópolgárok csupán 0,65 százaléka vett részt eddig a szavazáson.
Egyelőre tehát semmi sem dőlt el, de ettől még izgalmas és tragikomikus jelenetekben bővelkedő, valódi választási harcot látunk. A tragikomédia első felvonása tegnap este zajlott, amikor is George Simion, a szélsőjobboldali, oroszbarát és Európa-ellenes jelölt részt vett egy beszélgetésen Párizsban a szintén szélsőjobboldali CNews francia tévécsatornán.
Ezt talán nem kellett volna…
Mint a G4Media írja, George Simion fellépése a francia CNews televízióban elárulta, hogy szándékában áll a stratégiai szövetségek lerombolása. Franciaország Románia legnagyobb európai biztonsági partnere, az országot katonákkal és haditechnikával védelmezi Oroszországtól. Simion a román és a francia nyelv nevetséges keverékét használva valósággal szétrobbantotta a Párizzsal való kapcsolatot, amin még a szélsőjobboldalhoz közel álló csatorna francia újságírói is megdöbbentek.
Simion interjújának stílusa fontos ahhoz, hogy jobban megértsük a személyiségét. A szélsőséges jelölt korábban dicsekedett idegennyelv-tudásával, a nyilvánosságnak bemutatott érettségi bizonyítványából többek között az is kiderült, hogy franciából jelest kapott. Az igazság pillanatában azonban kiderült ennek az ellenkezője: Simion képtelen egy teljes mondatot összefűzni Moliere nyelvén, a tolmácsolás mentette meg, amikor a jóindulatú újságírók előtt eltévesztette a szavakat.
Nem világos, hogyan kapott jelest a francia érettségin, de képtelen a halandzsázás szintjén túljutni. Nem vette észre a CNews forgatásán az újságírók ironikus hangvételét, akik hamar rájöttek, hogy egy szélhámossal van dolguk. A csúcspontot akkor érte el, amikor egy gondolatot nem volt képes verbálisan közölni, tehát a vendégek legnagyobb derültségére nonverbális nyelvezethez folyamodott: a halántékához tette a kezét, hogy azt sugallja, a moderátor által felvetett gondolat őrültség. Röviden, egy erőszakos kisiskolás imposztorként viselkedett, aki tudatlanságát fitogtatja, amikor feleltetik.
Veszélyesebb azonban a Simion által kapkodva megfogalmazott üzenetek tartalma. Egyértelmű, miszerint azzal a szándékkal ment a francia televízióba, hogy támadást támadás után indítson a „globalista” Emmanuel Macron ellen, hogy megmutassa a nyilvánosságnak: van bátorsága megtámadni az ellenséget a saját területén. Támadásokat zúdított egymás után Macron, Ursula von der Leyen és Soros, Ukrajna és a „globalista” intézményrendszer ellen.
„Emmanuel Macronnak diktatórikus hajlamai vannak… Franciaország olyan, mint Irán, ahol az ajatollahok döntik el, hogy kinek van joga indulni a választáson… Nem is szeretném, hogy engem fogadjanak az Elysée-palotában” – mondta Simion csütörtök este félig románul, félig franciául. Meg volt győződve arról, hogy nyitott kapukat dönget, mert a CNews egy Macron-ellenes tévécsatorna, amely baráti viszonyban van a francia szélsőséges Marine Le Pennel és Eric Zemmourral.
A francia újságírók azonban azonnal helyretették. „Franciaország demokrácia… Macron nem diktátor… Megsért minket, amikor Iránhoz hasonlít minket, itt kritizálhatjuk az elnököt anélkül, hogy attól kellene tartanunk, hogy a rendőrség bekopogtat az ajtón” – mondta neki a moderátor és a többi vendég.
Simion nem tudott válaszolni. Kész programmal érkezett: támadni, támadni, támadni, akart, hogy jó pontokat szerezzen a „szuverenista” közönségénél.
De mindennek megvan a politikai ára. A moderátor egyenesen a szemébe mondta neki. „Túl messzire megy, nem lehet Franciaországot Iránnal összehasonlítani, ezt garantálom önnek. Nem hiszem, hogy ezek után a kijelentések után egyhamar fogadják majd az Elysée-palotában”. És visszatért arra a gondolatra, hogy Simion szétrobbantotta a Macron elnökhöz fűződő kapcsolatot.
Franciaország Románia biztonságának legfőbb európai garanciája. Több száz katonáját állomásoztatja az ország területén, akiket a legmodernebb katonai felszerelésekkel láttak el, Franciaország az, aki egy potenciális orosz agresszió esetén garantálja Románia biztonságát, természetesen az Egyesült Államokon kívül. Franciaország a NATO Oroszország elrettentésére irányuló kezdeményezésének vezetője, és folyamatos hírszerzési együttműködést is ápol Romániával.
Ezt a stratégiai kapcsolatot szándékosan tönkretenni felelőtlenség. Az ilyen viselkedés csak Oroszországot és a Trump-adminisztrációt segíti, amelyek célja az EU gyengítése. Simion elnökségével Románia védelme sokkal nehezebbé válna.
Még a francia újságírók is észrevették Simion következetlenségét és kétszínűségét Oroszországgal szemben. „ Hiába nevezi Putyint bűnözőnek, pontosan Putyin érveit használja” – mondta neki őszintén az egyik vendég a szélsőséges jelölt Ukrajnát rágalmazó kijelentései nyomán.
George Simion francia televíziós interjúja valami mást is elárult: a jelölt kultúrálatlanságát a szó legtágabb értelmében, de különösen a politikai kultúra hiányát.
Felháborodást váltott ki azzal, hogy azt állította, Franciaország diktatúra, holott éppen egy olyan ország, ahol a szólásszabadság tiszteletben tartása szent. Úgy döntött, hogy a vallásról és Istenről beszél egy olyan társadalomban, amely már régen elválasztotta a politikát az egyháztól. A hab a tortán pedig a Donald Trumppal és a MAGA-val való kapcsolata volt, amelyet Franciaországban még a szélsőjobboldal is utál. Egyszóval Simion nem érti, hogy a franciaországi radikális jobboldal eszméi teljesen különböznek az övétől.
Lehetséges, hogy a CNews-interjú a hűséges szavazók bázisát mozgósította, akik büszkék arra, hogy Simion ezt Macronnak a saját hazájában mondta el. A bizonytalan románok számára azonban a francia televíziós megszólalás figyelmeztetésként hatott: Simion populizmusa valóban veszélyes az ország biztonságára nézvést.
Erre mondhatnánk, hogy nem kell Simiont lejáratni, elintézi ő azt saját maga. Nem is értem, hogy lehet valaki annyira ostoba, hogy legalább saját magának nem vallja be – még ha mindenki másnak hazudik is – hogy nem tud franciául. És egyáltalán: ha tolmácsot kér, kapott volna, Párizsban nem ritka a románul is jól beszélő ember. Csakis az lehet a magyarázat, hogy azt az érettségi bizonyítványt jóval régebben mutatta be nyilvánosan, amikor még szó sem volt a CNews meghívásáról a beszélgetésre – de akkor meg miért fogadta el az invitálást?
Rendben, Simion lejáratja saját magát, de vetélytársa, Nicușor Dan udvarias ember, és elegánsan segített neki. Mármint „lejárulni”. Ugyanis a csütörtök esti, botrányos tévébeszélgetés után ő felhívta Macront, és jót társalogtak – franciául!
A független elnökjelölt a közösségi médiában jelentette be, hogy a romániai választások fontosságáról tárgyalt a francia elnökkel Európa egészének jövője szempontjából. Nicușor Dan egy négyperces videót is közzétett a kettejük közötti párbeszédről, amely francia nyelven zajlott.
A párbeszéd kezdetén Emmanuel Macron angolul köszöntötte beszélgetőpartnerét. „Beszélhetünk franciául is, ha szeretné” – mondta neki Nicușor Dan. „Á, remek, köszönöm szépen” – válaszolta a francia elnök.
„Tisztában vagyok vele, hogy mi forog most kockán. Románia és mindannyiunk számára” – mondja ezután franciául Macron úr.
„Szoros partnerséget építettünk ki Romániával a gazdasági fronton, az európai úton. Kiálltunk az önök országa mellett, Schengenben, gazdasági kérdésekben, biztonsági és védelmi kérdésekben” – tette hozzá Emmanuel Macron, aki „a katonáik és országaik közötti testvériségről” beszélt.
„Ezért szerettem volna ezt az eszmecserét, mert az, amiről ezeken a romániai választásokon szó van, nyilvánvalóan nemcsak Románia, hanem a mi sorsunk kulcsa is” – folytatta Macron.
Nicușor Dan később azt írta: „Miközben az ellenfelem a francia népet sértegette a saját hazájában, én párbeszédet folytattam Emmanuel Macron úrral, Franciaország elnökével” – írta Nicușor Dan.
A párbeszéd tartalma ebben az esetben másodlagos, a nyelve – tehát a francia – az elsődleges fontosságú. Szép, elegáns parádriposztot láttunk Nicușortól, ez akár el is döntheti a választást – vagy nem.
Az ember azt várná, hogy Simion a történtek után visszavonul a külügyektől és országhatáron belül kíván szavazatokat szerezni (bár ezeket csak vasárnap fogja meglátni, most a diaszpóra szavaz), de nem így van: Simionnak ma sikerült még a moldovai Maia Sanduval és kormányával is összeveszni!
Minden azzal kezdődött, hogy az AUR péntek reggel sajtóközleményben jelentette be, hogy a párt képviselői találkoznak a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) vezetésével, miután tegnap választási csalást emlegettek.
Azt mondták, hogy sürgős találkozót kértek az STS-től, miután „a nyilvánosságra került információk arra utalnak, hogy bizonyos érdekcsoportok csalást terveznek a május 18-i választási folyamatban”.
Pénteken, öt órával a diaszpóra európai szavazásának megnyitása után, George Simion egy képet posztolt Facebook-oldalára Traian Băsescuról és Nicușor Danról, a következő szöveggel:
„Vége a „kampánynak”, most meg kell állítanunk a hatalmas csalást! Kollégáim jelenleg az STS vezetésével Moldovában vannak: a kormány elkezdett lopni!
Nem hagyjuk őket!”
„A választók iránti tiszteletből felszólítunk minden politikai szereplőt, hogy tartózkodjanak a vádaskodástól, amely csak kompromittálja ezt a demokratikus folyamatot” – reagált a HotNews-nak Daniel Vodă, a chișinăui kormány szóvivője.
„A román állampolgárságú moldovaiak szabad emberek. Joguk van ahhoz, hogy meggyőződésük szerint szavazzanak. Örülünk, hogy polgári felelősségtudatukról és aktív részvételükről tesznek tanúbizonyságot. Mindenkit arra buzdítunk, hogy menjen el szavazni és hallassa a hangját. Félelem nélkül”
– tette hozzá Daniel Vodă. Az AUR párt körülbelül három órával azután, hogy George Simion azzal vádolta Maia Sandu kormányát, hogy választási csalást követ el, sajtóközleményt adott ki, amelyben azt állítja, hogy „több besszarábiai állampolgár és a helyszínen tartózkodó megfigyelők jelzették, hogy szervezett szállítások történnek a szavazóhelyiségekhez. Autók és buszok közlekednek a Moldovai Köztársaság területén egyetlen céllal: politikailag irányított szavazatok szállítására”.
A párt képviselői azt állítják, hogy egyes moldovai állampolgárok „egy román rendszámú autót láttak, amelyből két fülhallgatóval ellátott személy szállt ki, akik a környéket figyelték” a román főkonzulátus mellett található szavazóhelyiségeknél.
„A rendőrséghez fordultunk, mert másképp nem tudjuk azonosítani az autót, amelyről megállapítottuk, hogy embereket szállított. Úgy gondolom, hogy valaki a kormányhoz nagyon közel álló személyről van szó, de várjuk a rendőrség jelentését. (…) Ismét figyelmeztetjük a moldovai kormányt, amely 200 000 szavazatot ígért Nicușor Dannek és elutasítjuk tevékenységüket. Ne tegyenek semmi illegálisat! Minden illegális cselekményt dokumentálunk, és felelniük kell majd érte. Nem ma, nem holnap, de holnapután Bukarestben a kormányzat mindenképpen megváltozik. Akár akarják, akár nem akarják Chișinăuban.
De az illegális részvételük a szomszédos állam belügyeiben, az emberek illegális szállítása politikai büntetést von maga után. Maia Sandu elnök asszony, adjon parancsot, hogy ne szállítsanak több embert.”
– mondta Vasile Costiuc a sajtóközleményben. A román külügyminisztérium is reagált. A minisztérium bírálta a külföldön zajló választások lebonyolításáról szóló hamis állítások terjesztését a közösségi médiában közzétett posztokban, mondván, hogy „ezek célja a bizalmatlanság és az ellenségeskedés kiváltása, a választások befolyásolása céljából”.
„Az ilyen hamis információkat és vádakat tartalmazó üzenetek komoly és szemtelen kísérletek a választók manipulálására és a választások szabad és tisztességes jellegének aláásására.
A külföldön, köztük a Moldovai Köztársaságban élő román állampolgárok megfelelő körülmények között szavaznak a román elnökválasztás második fordulójában. A szavazás lebonyolításával kapcsolatban semmilyen problémáról nem érkezett jelentés.”
– áll a román külügyminisztérium közleményében. A tárca azt is közölte, hogy állandó kapcsolatban áll a diplomáciai és konzuli képviseletekkel, hogy biztosítsa a szükséges támogatást a választások zavartalan lebonyolításához külföldön, és emlékeztet arra, hogy a politikai pártok tagokat és/vagy megfigyelőket neveztek ki a külföldi szavazóhelyiségekbe.
Egyelőre ennyit tudunk. A jelek sajnos arra utalnak, hogy bár most Nicușor az esélyesebb jelölt, az ő győzelmébe Simion nem fog belenyugodni, és akár utcai harcok árán is megpróbálkozhat a hatalom megragadásával – amit Moszkva nem fog megakadályozni, neki egy romániai krízis vagy polgárháború éppannyira megfelelne, mint Simion elnöksége. Ebből egy kiút látszik csak: az, ha Nicușor olyan nagy győzelmet arat, amit már nem lehet vitatni. Ha az eredmények különbsége öt-tíz százalék alatt marad, minden elképzelhető.
Csak egyvalami nem.
Simion semmi szín alatt nem fog megtanulni franciául.
Szele Tamás