Tech&Tud

Szele Tamás: Atomfájdalom
Sajnálom, de még ma is vissza kell térnem Orbán Viktor washingtoni tárgyalásaihoz, jobban mondva azok „eredményeihez”, ugyanis egészen érdekes dologra lettem figyelmes. Nem zárnám ki, hogy a közeljövőben – tehát heteken belül – némi ideológiai alapú ellentét fog kialakulni Budapest és Moszkva között. Ami mostanáig minimum elképzelhetetlen volt.
2025. 11. 11. 15:49

Szele Tamás: A Poseidon atomtorpedó
Nem szívesen ugyan, de folytatom az orosz „csodafegyverek” bemutatását, ha már Vlagyimir Putyin is folytatja a velük való dicsekvést. Nem volt elég neki a közelmúltban azt állítani, hogy a Burevesztnyik nukleáris meghajtású robotrepülőgép sikeresen átesett a teszteken – ami képtelenség – most ugyanezt mondja a Poseidon atomtorpedóról is. Az Oroszhonhoz és Kínához képest szabad világ pedig cserélge
2025. 11. 03. 11:50

Szele Tamás: A nukleáris Viharmadár
Különös hírek érkeztek ma a magas Északról, melyek első látásra ugyan ijesztőek, de némi elemzés után rájöhetünk, hogy inkább – ellentmondásosak. Ugyanis Putyin szerint repül már a Burevesztnyik, a Viharmadár, az orosz nukleáris meghajtású, hiperszonikus robotrepülőgép, ami ellen állítólag nincs védelem sehol a Föld kerekén – de ha kicsit megkapargatjuk a nyilvánosságra hozott adatokat, kiderül, h
2025. 10. 26. 17:47

Szele Tamás: Sarkvidéki tervek
Nagy dolgok várhatóak az Arktiszon – hiszen már önmagában az is nagy dolog, hogy olvad a jégsapka, egyre több vízterület válik hajózhatóvá, egyre több tengerfenéki zóna kutathatóvá, de az Oroszországi Föderáció egyenesen hatalmas terveket dédelget ezzel az övezettel kapcsolatban, melyre természetesen teljesen rá akarja tenni a kezét. Hogy aztán miket is terveznek Moszkvában a sarkvidékre, azt a Ja
2025. 10. 07. 17:52

Szele Tamás: Trump spionjai
Az nem is kérdés, hogy Donald Trump eddigi elnöksége alaposan megváltoztatta az Amerikai Egyesült Államokat. És nem a javára változott ez a hatalmas ország – de hogy most már az FSZB-t (vagy, ha úgy tetszik, a KGB-t) is átveszi az orosz hagyományok közül, azt elképzelhető, hogy nem fogják lenyelni az amerikai hazafiak. Márpedig a WIRED magazin szerint erre készül.
2025. 10. 06. 12:53

Szele Tamás: A tábornokszemle tanulságai
Kísértett a gondolat, mikor tegnap fél füllel végighallgattam Pete Hegseth és Donald Trump quanticói beszédeit – valóban fél füllel, ugyanis még a fülhallgatóm egyik csatornája is megadta magát ennyi őrültség hallatán – hogy lefordítom szó szerint mindkét szónoklatot, de aztán, mikor ma délben megtaláltam a leiratokat, rájöttem, hogy egyrészt ilyen terjedelemben senki sem olvasná végig az elmebajt
2025. 10. 01. 15:58

Szele Tamás: Kabul nem válaszol
Épp tegnap pedzegettem ezeken a hasábokon, hogy a legtökéletesebb szuverenitásvédelem az volna, ha egészen egyszerűen lekapcsolná az illetékes hivatal az internetet. Azt viszont nem hittem volna, hogy még egy napot sem kell várnom és ez bekövetkezik: az igaz, hogy nem minálunk tették meg, hanem Afganisztánban, de tény, hogy az egész országban lekapcsolták a világhálót, mégpedig központi utasításra
2025. 10. 01. 15:50

Szele Tamás: Mesterséges pszichózis?
Ha van mesterséges intelligencia, miért ne lehetne mesterséges elmebaj is? Ebben az esetben nem a chatbotoknak megy el az eszük, hanem a felhasználóiknak, de jó előre szólok: egyáltalán nem mindenkinek, hanem csakis azoknak, akik már eredetileg is hajlamosak voltak a pszichózisra. A helyzetet a WIRED magazin járta körül, én az alábbiakban ismertetem és megjegyzéseimet szokás szerint csillag alatt
2025. 09. 24. 11:26

Szele Tamás: Kis magyar feltámadás
Nyugalom, semmiféle irredentizmusról nem lesz szó, ezt előre jelezném, amint azt is, hogy manapság vigyázni kell a halottakkal. Mégpedig nagyon kell vigyázni, mert bármit is mondunk róluk, ránk süthetik, hogy megünnepeltük a halálukat. Ezért is sietek leszögezni: őszintén sajnálom a boldogult Kásler Miklós halálát és távol álljon tőlem az örvendezés a gyászeset, vagyis nem túl rég megesett elhunyt
2025. 09. 18. 17:27

Szele Tamás: Haláltánc Floridában
Nap, mint nap láthatjuk, ahogy felnőtt, önmagukat eltartani képes emberek örvendeznek, ha baj éri őket, ünneplik, ha veszélybe kerülnek – azt tetszik gondolni, hogy ez nem mindennapos dolog? Dehogynem, például a kormánymédiában európai uniós és mindemellé magyar állampolgárok szoktak örömükben csujjogatni, ha az Uniót valami veszteség éri.
2025. 09. 12. 17:43

Szele Tamás: Facebook-forradalom Nepálban
Legyünk pontosak, nem kizárólag a Facebookról van szó, hanem az összes komolyabb közösségi oldalról. Melyek már annyira közszükségletté váltak, hogy a nepáli nép fellázadt, mikor betiltották őket, bár a helyzet nem egészen arról szól, hogy csak a napi mémek és csevegések hiányoztak nekik: ellenkezőleg, sok minden ismerős lesz nekünk az eseményekből, túl sok minden... Lássuk, mit derített ki a Nova
2025. 09. 11. 15:35

Szele Tamás: Digitális honfoglalás – oroszosan
Ne tekintsük a Digitális Polgári Köröket vagy a Harcosok Klubját, ezek nevetséges kisvállalkozások. Képzeljük el, hogy a magyar állam betiltja az összes közösségi oldalt, üzenetküldő alkalmazást, csevegőt és elektronikus levelezőprogramot, amit nem tilt be, annak lehetetlenné teszi a működését és cserébe a saját, finoman szólva is alig működő, ám univerzálisnak mondott alkalmazását ajánlja.
2025. 08. 30. 17:16

Szele Tamás: Mumusrádió, Moszkva
Körülbelül így kéne kezdődjön egy adás a titokzatos UVB–76 nevű orosz adón. Mely tökéletes értelmetlenségeket sugároz, azonban ettől elég sokan megijednek. Vegyünk egy példát a WIRED magazin írása alapján.
2025. 08. 26. 14:32

Szele Tamás: Nácifalvak Amerikában
Egészen érdekesen kezd alakulni Donald Trump Amerikájának társadalma. Amikor március végén a szövetségi jogrendszernek fittyet hányni kívánó „szabadságvárosokról” írtam, még nem sokan hittek nekem, sőt, volt, aki rám támadt azzal, hogy beteges dolgokat fantáziálok – hiába jelöltem meg a cikkben a forrásaimat, a linkeket nem volt hajlandó megnyitni az úr, egyszerűbb volt engem anyázni nyilvánosan.
2025. 08. 18. 15:12

Szele Tamás: Vízháború a csendes Donnál
Ma nem az autokratákat bemutató cikksorozat folytatódik a Zónán, nem hagytam fel azzal sem, csak nehezen gyűlnek az adatok Khameneiről, akit viszont vétek volna kihagyni a listáról – ellenben fájdalmasan aktuálissá vált egy három évvel ezelőtti írásom, tehát megpróbálom összehasonlítani az akkori és a mai helyzetet, nem megfeledkezve a régi írás fogadtatásáról.
2025. 08. 09. 11:50

Szele Tamás: A legtotálisabb háború
A „totális háború” fogalmát Carl von Clausewitz porosz katonai teoretikus alkotta meg (ő az „abszolút háború” kifejezést használja), mint gondolati modellt, szemben a „valódi háború” empirikus gyakorlatával. Clausewitz a fegyveres erők közötti háborúra utalt, és hangsúlyozta, hogy maga a háború nem ismer mértéket. A háborús erőszak dinamikájának csak a politikai és társadalmi tényezők szabnak hatá
2025. 08. 03. 16:30

Szele Tamás: Az adatpiac válsága
Gyanakvó olvasók sokszor teszik fel a kérdést, hogy honnan tudja a sajtó azt, amit tud. Ez az igazán gyanakvóknál azzal is párosul, hogy a szegény tollforgatót azzal vádolják, miszerint mindenféle titkosszolgálatok ügynöke volna – nos, erről szó sincs, az adatok megszerzése egyszerű piaci tranzakciók eredménye. És mostanáig nem is került különösebben nagy pénzbe az ilyesmi.
2025. 07. 31. 18:02

Szele Tamás: A Megafon végnapjai
Most sem lennék Megafonos. Máskor sem – vannak szakmák, amikről az ember nem ábrándozik, senkit sem ismerek, aki gyermekkorában spanyol inkvizítor, japán kamikaze vagy magyar propagandista akart lenni – de most pláne nem. Ugyanis a Meta és az Európai Unió közötti koccanás következtében fel fog kopni az álluk, az egész üzleti és politikai modell megsemmisül.
2025. 07. 27. 17:25

Szele Tamás: Online vetkőztetők kora
Mindig mondtam, hogy nagy áldást jelentenek az emberiségre a technikai vívmányok, ha jóra használják őket, de csak akkor használják őket értelmesen, ha már előbb kimerítették az összes rossz, bűnös és aljas lehetőségeket. Ez a helyzet a mesterséges intelligenciával és az úgynevezett „nudify” programokkal is – az ügyet a WIRED magazin járta körül.
2025. 07. 16. 15:40

Szele Tamás: Gépi jogok
Azt, akinek a mesterséges intelligencia veszi el a munkáját, nem sokan szokták sajnálni. Pótolható képességű embernek tartják az ilyent, pedig erről szó sincs – az MI-eszközöket előszeretettel használó közönség megfeledkezik arról, hogy a nagy nyelvi modellek egyáltalán nem kreatívak, önálló alkotásra nem képesek, viszont a tanulásban és az utánzásban utolérhetetlenek.
2025. 07. 11. 14:30
