Tech&Tud

Szele Tamás: Moltbook, avagy a világvége-humbug
A Moltbook nem a vég, még csak nem is a vég kezdete, sőt, a kezdet végének sem mondanám. Ez valami, és megy valahova. Hogy hova, azt még majd meglátjuk. De érdemes odafigyelni rá.
2/4/2026 07:02 PM

Szele Tamás: A mundér becsülete
Nézetem szerint nem lesz polgárháború az Egyesült Államokban, már csak azért sem, mert ahhoz ellenség is kéne. És ha az ICE lenne ez az ellenség, ha nekik jutna ez a szerep, a másik félnek már nyert ügye is van. Az első sorozattól a világnak szaladnak.
2/3/2026 06:18 AM

Szele Tamás: A Trump-diadalív
Remélem, megépül a Trump-diadalív, de kérném, hogy emeljenek mellé egy piramist QAnonnak és álljon velük szemben az Epstein-obeliszk. Így lenne teljes a washingtoni városkép.
1/31/2026 04:35 PM

Szele Tamás: A korrupt Diella
Ha valaki legalább kicsit is ismeri a Balkánt, nem csodálkozik az ottani korrupcióról érkező híreken. Legyen szó bármelyik balkáni országról, a korrupció arrafelé nem bűncselekmény, hanem népi tánc, pontos koreográfiával, vagy még inkább környezeti adottság és az éghajlat szerves része. De az azért mégis meglepő, hogy Albániában sikerült korrumpálni egy mesterséges intelligenciát is. Ezt nyugodtan
1/28/2026 04:14 PM

Szele Tamás: Zátonyon a flotta
Az orosz hadiflotta tehát hosszú távon menthetetlen. De talán nem is lenne érdemes megmenteni – jobb helyen lenne ott, ahová a Kígyó-sziget védői küldték. Előbb-utóbb oda is kerül.
1/27/2026 09:43 PM

Szele Tamás: Amikor az MI rajzik
Minden politikus legkéjesebb álma teljesül: tetszés szerinti számú, fáradhatatlan, (majdnem) ingyen dolgozó propagandistához jutnak. Kérdés azonban, hogy az MI-rajok világában meddig lehet hiteles bármely szavazás, meddig maradhat fenn egyáltalán a demokrácia?
1/26/2026 07:01 PM

Szele Tamás: A kínai világrend
Mind villoghat Putyin a sosemlesz „hiperszonikus” Burevesztnyikjével, Trump meg az Aranyflottájával, ha Kína módszerei – és emberei – ott lesznek mindenhol a világ kerekén. A két előbbi sok mindent meg tudhat hódítani, de Kína nélkül nem bírnak majd semmit megtartani.
1/25/2026 06:18 PM

Szele Tamás: Irán – bekötött szemmel
Khamenei igazából már megbukott, még akkor is, ha esetleg sikerülne leverni a mostani tiltakozást: maga a rendszer mondott csődöt.
1/14/2026 03:20 PM

Szele Tamás: Atombromance Kimmel
Azt gondolom, hogy a háromoldalú, „multipoláris világrendben” Trump, Putyin és Hszi Csin-ping komoly szerepet szánnak Észak-Koreának, mint kiszámíthatatlan atomhatalomnak.
1/2/2026 03:32 PM

Szele Tamás: A Probiv-apokalipszis
„Dicsőséges nagyurak, hát
Hogy vagytok?
Nem zsibong egy kicsikét az
agyatok?
Új divatú adatbázis készül most:
le is csuknak lopás miatt hamarost”
12/28/2025 01:33 PM

Szele Tamás: Trump Leviatánja
Mikor ma reggel megláttam a Donald Trump csatahajó-építési tervéről szóló hírt, csak legyintettem: ugyan már. Szép, sőt, gyönyörű dolog az, de csatahajó a drón-rajok világában? Trump álmodozik. Aztán megtaláltam a The War Zone felületén a műszaki részleteket, és azóta megállíthatatlanul csóválom a fejemet. Már kezd görcsöt kapni a nyakam.
12/23/2025 06:41 PM

Szele Tamás: A lapos Föld és a halrajok
Nem lennénk különbek, mint a baktériumok és a halrajok? Csordában, tömegben meglehet, hogy nem vagyunk jobbak náluk.
12/12/2025 07:00 PM

Szele Tamás: Gyilkos algoritmusok
Hogy Stephen King micsoda fantasztikus horrort tudna írni ebből a Soelberg-esetből... bár lehet, hogy már írja is. Bűn volna, ha kihagyná a témát.
12/11/2025 06:40 PM

Szele Tamás: Teherán fegyverei
Iránnak kevés a fegyvere, de amije van, az legalább sokféle. Ha így akar háborúzni, biztos a veresége.
12/3/2025 03:40 PM

Szele Tamás: A Sztalker világa
Az senkit sem vigasztal, hogy elsőként orosz földre érkezik majd meg a posztapokaliptikus reménytelenség – jobb lenne még most megelőzni a nagyobb bajt, míg még lehet.
12/2/2025 06:46 PM

Szele Tamás: Az ellopott szenátor
Ebből annyi a tanulság, hogy egyrészt senki sincs biztonságban a deep fake-től, másrészt ne lopjunk szenátort, mert perelni fog.
12/1/2025 12:58 PM

Szele Tamás: Mindics és az ékszerek, avagy a becsapott MI
Kevés olyan fortély akad, amit az orosz propaganda nem próbál meg alkalmazni. Utóbbi időben a legveszélyesebb módszerük a mesterséges intelligenciák által vezérelt chatbotok „megmérgezése” – beláthatjuk, hogy ha magát az információ forrását mérgezik meg, onnantól kezdve minden hazugság lesz, ami kapcsolatba került ezzel a forrással. És sokan használják az MI-chatbotokat manapság már hírforrásnak i
11/30/2025 07:30 PM

Szele Tamás: MI-társak és válóperek
Ma kicsit csendesebb a világpolitika, nem állítom, hogy csitulnak vad örvényei, de épp nem történt semmi szenzációs borzalom, bár az is igaz, hogy még csak délelőtt van – de így legalább elő tudok venni egy minimum meghökkentő témát, ami nálunk még nem jelentkezett tömegesen, de nem adok két évet, és nekünk is sok bajunk lesz vele.
11/15/2025 02:28 PM

Szele Tamás: Trump és a tudomány
Donald Trump hadat üzent az amerikai tudománynak és ennek a háborúnak már le is zajlottak az első ütközetei – melyek a tudomány tökéletes vereségével A The Insider részletes tanulmányban ismerteti, hogyan éri el az Amerikai Egyesült Államok elnöke, hogy országa kicsi legyen, gyenge és beteg. Mindenképpen nagyobb ellensége a népének, mint Kína bármikor volt vagy lesz. De lássuk a részleteket.
11/14/2025 12:54 PM

Szele Tamás: Orosz rémmesék
Régebben, a háború első két évében, ha teljesen alaptalan vádak hangzottak el az orosz fegyveres erők és/vagy szolgálatok részéről Ukrajna ellen (biolaborok üzemeltetése, harci gáz bevetése, stb.) még gyanakodtunk az ősi orosz módszerre, mely szerint azzal kell megvádolni jó előre az ellenséget, amire mi magunk készülünk, mert akkor még a legrosszabb esetben is „csak visszaütöttünk”, de ez már abb
11/13/2025 03:45 PM
