Tudomány

Szele Tamás: Álhír-apokalipszis a láthatáron
Következzen Orbán Gáspár gyermekkori csontváza, aki Frank Sinatra „My Way” című dalát énekli atyjának, Szijjártó Péternek és mindenkinek, aki szereti. Az előadást a kies N'Djamena Grand Hotel Grilljének összes tűzoltószertárából közvetítjük, kongán, rohamlövegen és vibrafonon kísérik a csádi Wagner-filharmonikusok, vezényel Dmitrij Valerjevics Utkin, egyenesen haló poraiból.
5/10/2026 06:34 PM

Szele Tamás: Hálakényszer Washingtonban
Amikor majd újjáépítik Amerikát Trump rombolásai után, remélhetőleg csak annyi fog szerepelni a feliratokon, plakátokon, hogy „Itt az amerikai nemzet dolgozik. Ne hálálkodj: segíts te is!”
5/8/2026 05:43 PM

Szele Tamás: Az orosz törvényességről
Így volt ez száz éve is, tán ezer éve is: Oroszországban a zsarnokság, a törvénnyel való visszaélés és a rendőrállam örök.
5/4/2026 10:39 AM

Szele Tamás: Merénylet és/vagy bálterem?
Merénylet és bálterem / Donald Trump nem zsánerem / Pisztoly, puska, sörétes / Melanie most fölényes / Influencer, szenátor / A Hilton nem sikátor
4/28/2026 05:49 PM

Szele Tamás: Húsvéti népszokások
Így ünneplik mostanság a húsvétot a Szent Oroszországban, kérem. Nagyon, de nagyon oroszos módon, meg kell hagyni. Talán csak a kancsuka hiányzik belőle meg a katorga, de reménykedjünk, hogy esztendőre az is bekerül a húsvéti rítusba.
4/21/2026 07:01 PM

Szele Tamás: Az MI köde és a sebesség csapdája
Egyelőre, paradox ugyan, de az lenne a megoldás, ha lelassítanánk a támadó, MI-vezérelt drónrendszerek célzási rendszereit.
4/20/2026 07:22 AM

Szele Tamás: Thüküdidész és az analfabéták
Athént tehát nem a hatalom vagy annak természete döntötte romlásba: hanem a hatalommal való visszaélés. Ezt kéne megtanulják a politikusok, és nem csak a Trump-adminisztráció tagjai, de az összes többi is, bár erre kevés esélyt látok – a legtöbben úgy gondolják, hogy ha a hatalommal nem szabad visszaélni, nincs is benne semmi kellemes.
4/19/2026 03:28 PM

Szele Tamás: Magyar összkép
Vasárnap tessék elmenni szavazni. Tessék választani. Lelkiismeretük szerint és az ország helyzetének ismeretében.
4/9/2026 07:13 PM

Szele Tamás: Az Orbán-szindróma kezelése
Ha Orbán tanítványai átveszik a hatalmat a kontinensen, Európának, abban a formájában, ahogyan ma ismerjük, vége. Ezért mondom: sok függ a 12-ei szavazástól. A mi gyógyulásunk épp úgy, mint a kontinens egészsége.
4/4/2026 02:25 PM

Szele Tamás: Ahol még mindig kevés a hiba
Putyin talán elrendelhetné a szesztilalmat.
Attól biztos vége lenne. Neki is, a rendszerének is.
Mást egyelőre nem tudok elképzelni.
4/3/2026 05:25 PM

Szele Tamás: MI, oroszosan
Az igazán nemzeti orosz mesterséges intelligencia nem készülhet egyébből, csak nyírfácskából! Ha ezt is megoldják, elmondható lesz, hogy orosz földön még az MI is fafejű.
3/22/2026 05:49 PM

Szele Tamás: Washington, Teherán és az atom
Genfben tárgyalnak az amerikaiak és az irániak. Arról az uránról, ami vagy van, vagy sem. Vagy megegyeznek, vagy sem. Ha nem tudnak megegyezni, vagy lőni fognak, vagy sem. Az egész történetben egyetlen dolog bizonyos: az, hogy tárgyalnak.
2/26/2026 05:58 PM

Szele Tamás: Anasztázia gyermekei
Úgy tűnik, az orosz szolgálatoknak sikerült keresztezniük a New Age-et a fasizmussal, majd alaposan el is terjesztették. Kívánom az ötletgazdának, hogy töltse élete hátralévő részét a tajgában, Anasztáziát keresve és éljen kizárólag a szibériai cédrus termésén.
2/18/2026 07:30 PM

Szele Tamás: Moldova biztonságpolitikája
Sokat lehetne vitázni a moldovai semlegesség helyes és helytelen értelmezéséről, mégis azt mondanám: ezt nem a szakértők fogják eldönteni, és nem is a választópolgárok, hanem sajnos félő, hogy a kialakulófélben lévő történelmi-politikai helyzet. Ne legyen igazam.
2/10/2026 04:36 PM

Szele Tamás: A Sötét Felvilágosodás
Ilyen az, amikor a jó öreg Ördög idézi a Bibliát. Végül joga van hozzá – csak rosszul áll neki.
2/9/2026 06:22 PM

Szele Tamás: Az ellopott választás
Ha Trump tervei valóra válnak, az elnöksége tényleg bevonul a történelembe: ő lesz az, aki megfosztja Amerikát az alkotmányától.
2/7/2026 05:11 PM

Szele Tamás: Moltbook, avagy a világvége-humbug
A Moltbook nem a vég, még csak nem is a vég kezdete, sőt, a kezdet végének sem mondanám. Ez valami, és megy valahova. Hogy hova, azt még majd meglátjuk. De érdemes odafigyelni rá.
2/4/2026 07:02 PM

Szele Tamás: A korrupt Diella
Ha valaki legalább kicsit is ismeri a Balkánt, nem csodálkozik az ottani korrupcióról érkező híreken. Legyen szó bármelyik balkáni országról, a korrupció arrafelé nem bűncselekmény, hanem népi tánc, pontos koreográfiával, vagy még inkább környezeti adottság és az éghajlat szerves része. De az azért mégis meglepő, hogy Albániában sikerült korrumpálni egy mesterséges intelligenciát is. Ezt nyugodtan
1/28/2026 04:14 PM

Szele Tamás: Amikor az MI rajzik
Minden politikus legkéjesebb álma teljesül: tetszés szerinti számú, fáradhatatlan, (majdnem) ingyen dolgozó propagandistához jutnak. Kérdés azonban, hogy az MI-rajok világában meddig lehet hiteles bármely szavazás, meddig maradhat fenn egyáltalán a demokrácia?
1/26/2026 07:01 PM

Szele Tamás: Kína és a demográfia
Kínában csökken a népesség, mert nem alapítanak családot az emberek, de azért nem alapítanak családot, mert csökken a népesség és nem érzik a jövőjüket biztonságban. Csoda lesz, ha ebből a spirálból Kína valahogy kievickél.
1/20/2026 05:21 PM
